Sosna wejmutka 'Green Twist' = ‘Green Curls’ - Pinus strobus 'Green Twist' = 'Green Curls'

2020-07-16 15:40 Agnieszka Mike-Jeziorska

Sosna wejmutka 'Green Twist' , znana również pod nazwą 'Green Curls', to odmiana pięcioigielnej sosny, wyselekcjonowana w USA przez Rand'ego Dykstra, pochodząca z czarciej miotły znalezionej na odmianie sosny wejmutki (Pinus strobus) 'Torulosa', w Arboretum Bickelhaup w stanie Iowa przed 1995 rokiem. Wprowadzona do handlu w 1995 roku.

>>Przeczytaj też: Iglaki w ogrodzie. Trzy popularne rośliny iglaste: modrzew, jałowiec, sosna

Sosna wejmutka

Sosna wejmutka 'Green Twist' to zimozielona, krzewiasta, wolno rosnąca (karłowa), krzewiasta odmiana wejmutki, o zwartym, płaskokulistym pokroju i bardzo gęstej, niezbyt regularnej koronie, osiągającej średnicę 80 cm. Ma niezwykle dekoracyjne, poskręcane, niebieskozielone igły, o długości 4-5 cm, opatrzone jasnym pasem.

Pinus strobus 'Green Twist' wymagania i zastosowanie

Sosna wejmutka 'Green Twist' to roślina niewymagająca, najlepiej rośnie na przeciętnych ogrodowych, ale suchych lub umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych glebach, o odczynie lekko kwaśnym oraz na półcienistym lub cienistym stanowisku . Odporna na mróz. Strefa mrozoodporności 5B.

Ta odmiana sosny wejmutki doskonale nadaje się do sadzenia w pojemnikach (pod warunkiem ich dobrego zabezpieczenia na zimę), ogrodach skalnych i wrzosowiskach. Jej forma szczepiona na pniu, doskonale urozmaica skalne rabaty i ogrody przydomowe. Świetnie wygląda zarówno jako soliter, jak i sadzona w małych kompozycjach, czy grupach.

 

Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Wilgotność gleby
Stanowisko
Zimozielone Tak
Wysokość 20 cm - 80 cm
Kategoria Iglaki
Podlewanie mało
Pokrój zwarty
Pokrój płaskokulisty
Pokrój karłowy
Barwa liści/igieł niebieskozielona

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021