Sosna pospolita 'Skjak' - Pinus sylvestris 'Skjak'

2020-07-16 15:40 Michał Mazik
Sosna pospolita 'Skjak' - Pinus sylvestris
Autor: Mariusz Bykowski Pinus sylvestris

Sosna pospolita 'Skjak' (łac. Pinus sylvestris) należy do rodziny sosnowatych (Pinaceae). To karłowa odmiana sosny pospolitej powstała z tzw. czarciej miotły. Osiąga 100-180 cm wysokości. Rośnie wolno – po 10 latach dorasta do 100-120 cm wysokości. Posiada nieregularny, stożkowaty pokrój. Pędy są gęste i zwarte. Długie igły mają zieloną barwę.

Sosna pospolita 'Skjak' (Pinus sylvestris) - Opis

Sosna pospolita 'Skjak' najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, chociaż toleruje również warunki półcieniste. Jest tolerancyjna względem podłoża – może rosnąć nawet na glebach piaszczystych, ubogich w składniki pokarmowe. Gleba powinna być przede wszystkim przepuszczalna.

Sosnę pospolitą 'Skjak' można sadzić jesienią lub wiosną. Jest mrozoodporna. W pierwszych latach uprawy warto ją podlewać – w czasie suszy. Dobrze reaguje na nawożenie organiczne. Z reguły nie sprawia problemów w uprawie.Sosna pospolita 'Skjak' ze względu na niewielkie wymagania dobrze rośnie niemal w każdym miejscu. Doskonale nadaje się do tworzenia wielogatunkowych kompozycji, dekoracji skalniaków, wrzosowisk i alpinariów. Jej nietypowy pokrój sprawia, że znakomicie komponuje się w ogrodach orientalnych. Dobrze wygląda sadzona pojedynczo i w grupach.

Łacińska nazwa Pinus sylvestris
Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój nieregularny
Pokrój stożkowaty
Wysokość 1 m - 1,8 m

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021