Kwiaty do małego mieszkania. Jak eksponować rośliny na niewielkim metrażu?

2022-01-03 7:47

Rośliny w mieszkaniu to nie tylko modna ozdoba. Kwiaty doniczkowe skutecznie ożywiają wnętrze, poprawiają nasze samopoczucie i co najważniejsze – pomagają się nam zrelaksować, odprężyć i uspokoić. Które rośliny doniczkowe najlepiej sprawdzą się w kawalerkach i mieszkaniach o niewielkim metrażu? Jak zaaranżować rośliny w mieszkaniu, by uniknąć efektu dżungli i przesytu? Pokazujemy, jak zrobić to z głową.

Rośliny do małego mieszkania
Autor: Katarzyna Białasiewicz / Getty Images

Spis treści

  1. Jakie kwiaty do małego mieszkania?
  2. Jak ustawić kwiaty w małym mieszkaniu? Kwietniki, makramy i inne rozwiązania

Jakie kwiaty do małego mieszkania?

Otaczanie się roślinami ma wiele korzyści, zwłaszcza gdy mieszkamy w dużych miastach i nie możemy pozwolić sobie na przebywanie blisko natury każdego dnia. Zamknięci w betonowych blokach i szklanych wieżowcach, często naszą jedyną namiastką kontaktu ze światem natury są rośliny doniczkowe.

Według badaczy 30 minut patrzenia na żywą roślinę może znacznie obniżyć poziom stresu i pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Dlatego, nawet na biurku w pracy warto postawić doniczkę z paprotką czy aloesem. Ale dużo lepszym pomysłem jest zaproszenie roślin do swojego mieszkania.

Przestronne mieszkania na pewno dają większe możliwości aranżacyjne – możemy wtedy pozwolić sobie na rozłożyste gatunki i pokaźne doniczki. Na dużym metrażu ogromna monstera będzie prezentować się atrakcyjnie i elegancko, natomiast gdy taki okaz wstawimy do malutkiego M lub kawalerki najprawdopodobniej przytłoczy przestrzeń i mówiąc wprost – będzie niepraktyczny. Nie oznacza to, że dysponując niewielką przestrzenią musimy ograniczać się do małych roślin - najważniejszy jest umiar.

W takim razie, jakie kwiaty w małym mieszkaniu sprawdzą się najlepiej? Przede wszystkim gatunki, które rosną wzdłuż, a nie wszerz. Dobrym przykładem jest sansewieria o ostro zakończonych, podłużnych liściach. Sansewierie prezentują się elegancko i dodatkowo oczyszczają powietrze z toksyn, dlatego warto zaprosić je do swojego domu. Dla osób, które lubią kwitnące gatunki idealny do małego mieszkania będzie np. storczyk o pięknych różnokolorowych kwiatach.

Niewielkim rozmiarem mogą poszczycić się również kaktusy i inne sukulenty, które w świecie roślin uchodzą za gatunki mało wymagające. W mieszkaniu warto mieć też aloes, który nawilży i poprawi jakość powietrza a przy tym nie sprawi problemów, więc nawet osoby, które zaczynają przygodę z roślinami nie powinny mieć kłopotów z dbaniem o tę roślinkę. Innym przykładem niewielkiej rośliny, którą warto zaprosić do siebie jest kalanchoe. Ta niezwykle wytrzymała roślina o tropikalnym rodowodzie potrafi przetrwać nawet kilka tygodni bez podlewania. Wodę zatrzymuje w swoich charakterystycznych okrągłych listkach. Doskonale sprawdzi się u początkujących miłośników roślin.

Jednym z rozwiązań, które szczególnie sprawdzają się w małych mieszkaniach jest wykorzystanie sufitu i aranżacja roślin zwisających. Pnącza są efektowne i pięknie ozdabiają wnętrze. Wiele z nich dodatkowo skutecznie nawilża i oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji i toksyn (np. bluszcz). Starzec Rowleya czy epipremnum złociste możemy postawić na wysokich półkach lub wiszących makramach. Niektóre gatunki paproci również skorzystają z wyższych stanowisk (pamiętajmy, żeby były zacienione, ponieważ paprotki nie lubią słońca), np. asparagus czy flebodium złociste.

W małych mieszkaniach dobrze prezentować się będą również popularne zamiokulasy, chamedora wytworna, zielistka sternberga, fikus benjamina czy daktylowiec niski. Nie bójmy się także większych i bardziej rozłożystych gatunków jak palmy czy monstery – odpowiednio wkomponowane w przestrzeń będą piękną ozdobą wnętrz.

Jak ustawić kwiaty w małym mieszkaniu? Kwietniki, makramy i inne rozwiązania

Skoro wiemy już, jakie kwiaty do małych pomieszczeń są najlepsze, czas odpowiedzieć na pytanie dotyczące ich eksponowania w pomieszczeniu. To właśnie od odpowiedniego umiejscowienia roślin zależy, czy zdominują, czy wzbogacą przestrzeń.

Jak poustawiać kwiaty w mieszkaniu? Zacznijmy od dużych okazów. Jeśli są one naprawdę okazałe, najlepiej postawić je bezpośrednio na ziemi. Dobrym pomysłem jest postawienie przy dużych doniczkach mniejszych roślin, by nieco wyrównać proporcje – pamiętajmy, że rośliny stojące obok siebie powinny mieć podobne wymagania – głównie świetlne.

Do zaaranżowania przestrzeni z roślinami w małym mieszkaniu pomocne okażą się wyższe kwietniki – np. stojące lub schodkowe. W ten sposób nie zastawimy podłogi doniczkami i co ważniejsze – zapewnimy roślinom dostęp do światła. Ciekawym sposobem na wyeksponowanie kwiatów w małym mieszkaniu jest poustawianie ich na specjalnie przeznaczonym do tego regale, konsoli lub półce. Nie można zapomnieć również o makramach i wiszących kwietnikach oraz parapetach. Komponując rośliny w małym mieszkaniu zawsze powinniśmy kierować się wymaganiami danego gatunku - niektóre rośliny skorzystają z dostępu do światła, inne będą wolały zaciemnione stanowiska. Ponadto, raz ustawionych roślin nie należy zbyt często przenosić, zwłaszcza gdy dany gatunek jest na to szczególnie wyczulony, np. fikus benjamina. 

Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe