Kwiaty do małego mieszkania. Jak eksponować rośliny na niewielkim metrażu?

2021-01-04 8:00 Barbara Ruppel
Rośliny do małego mieszkania
Autor: Katarzyna Białasiewicz / Getty Images

Rośliny w mieszkaniu to nie tylko modna ozdoba. Kwiaty doniczkowe skutecznie ożywiają wnętrze, poprawiają nasze samopoczucie i co najważniejsze – pomagają się nam zrelaksować, odprężyć i uspokoić. Które rośliny doniczkowe najlepiej sprawdzą się w kawalerkach i mieszkaniach o niewielkim metrażu? Jak zaaranżować rośliny w mieszkaniu, by uniknąć efektu dżungli i przesytu? Pokazujemy, jak zrobić to z głową.

Jakie kwiaty do małego mieszkania?

Otaczanie się roślinami ma wiele korzyści, zwłaszcza gdy mieszkamy w dużych miastach i nie możemy pozwolić sobie na przebywanie blisko natury każdego dnia. Zamknięci w betonowych blokach i szklanych wieżowcach, często naszą jedyną namiastką kontaktu ze światem natury są rośliny doniczkowe.

Według badaczy 30 minut patrzenia na żywą roślinę może znacznie obniżyć poziom stresu i pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Dlatego, nawet na biurku w pracy warto postawić doniczkę z paprotką czy aloesem. Ale dużo lepszym pomysłem jest zaproszenie roślin do swojego mieszkania.

Przestronne mieszkania na pewno dają większe możliwości aranżacyjne – możemy wtedy pozwolić sobie na rozłożyste gatunki i pokaźne doniczki. Na dużym metrażu ogromna monstera będzie prezentować się atrakcyjnie i elegancko, natomiast gdy taki okaz wstawimy do malutkiego M lub kawalerki najprawdopodobniej przytłoczy przestrzeń i mówiąc wprost – będzie niepraktyczny. Nie oznacza to, że dysponując niewielką przestrzenią musimy ograniczać się do małych roślin - najważniejszy jest umiar.

W takim razie, jakie kwiaty w małym mieszkaniu sprawdzą się najlepiej? Przede wszystkim gatunki, które rosną wzdłuż, a nie wszerz. Dobrym przykładem jest sansewieria o ostro zakończonych, podłużnych liściach. Sansewierie prezentują się elegancko i dodatkowo oczyszczają powietrze z toksyn, dlatego warto zaprosić je do swojego domu. Dla osób, które lubią kwitnące gatunki idealny do małego mieszkania będzie np. storczyk o pięknych różnokolorowych kwiatach.

Niewielkim rozmiarem mogą poszczycić się również kaktusy i inne sukulenty, które w świecie roślin uchodzą za gatunki mało wymagające. W mieszkaniu warto mieć też aloes, który nawilży i poprawi jakość powietrza a przy tym nie sprawi problemów, więc nawet osoby, które zaczynają przygodę z roślinami nie powinny mieć kłopotów z dbaniem o tę roślinkę. Innym przykładem niewielkiej rośliny, którą warto zaprosić do siebie jest kalanchoe. Ta niezwykle wytrzymała roślina o tropikalnym rodowodzie potrafi przetrwać nawet kilka tygodni bez podlewania. Wodę zatrzymuje w swoich charakterystycznych okrągłych listkach. Doskonale sprawdzi się u początkujących miłośników roślin.

Jednym z rozwiązań, które szczególnie sprawdzają się w małych mieszkaniach jest wykorzystanie sufitu i aranżacja roślin zwisających. Pnącza są efektowne i pięknie ozdabiają wnętrze. Wiele z nich dodatkowo skutecznie nawilża i oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji i toksyn (np. bluszcz). Starzec Rowleya czy epipremnum złociste możemy postawić na wysokich półkach lub wiszących makramach. Niektóre gatunki paproci również skorzystają z wyższych stanowisk (pamiętajmy, żeby były zacienione, ponieważ paprotki nie lubią słońca), np. asparagus czy flebodium złociste.

W małych mieszkaniach dobrze prezentować się będą również popularne zamiokulasy, chamedora wytworna, zielistka sternberga, fikus benjamina czy daktylowiec niski. Nie bójmy się także większych i bardziej rozłożystych gatunków jak palmy czy monstery – odpowiednio wkomponowane w przestrzeń będą piękną ozdobą wnętrz.

Jak ustawić kwiaty w małym mieszkaniu? Kwietniki, makramy i inne rozwiązania

Skoro wiemy już, jakie kwiaty do małych pomieszczeń są najlepsze, czas odpowiedzieć na pytanie dotyczące ich eksponowania w pomieszczeniu. To właśnie od odpowiedniego umiejscowienia roślin zależy, czy zdominują, czy wzbogacą przestrzeń.

Jak poustawiać kwiaty w mieszkaniu? Zacznijmy od dużych okazów. Jeśli są one naprawdę okazałe, najlepiej postawić je bezpośrednio na ziemi. Dobrym pomysłem jest postawienie przy dużych doniczkach mniejszych roślin, by nieco wyrównać proporcje – pamiętajmy, że rośliny stojące obok siebie powinny mieć podobne wymagania – głównie świetlne.

Do zaaranżowania przestrzeni z roślinami w małym mieszkaniu pomocne okażą się wyższe kwietniki – np. stojące lub schodkowe. W ten sposób nie zastawimy podłogi doniczkami i co ważniejsze – zapewnimy roślinom dostęp do światła. Ciekawym sposobem na wyeksponowanie kwiatów w małym mieszkaniu jest poustawianie ich na specjalnie przeznaczonym do tego regale, konsoli lub półce. Nie można zapomnieć również o makramach i wiszących kwietnikach oraz parapetach. Komponując rośliny w małym mieszkaniu zawsze powinniśmy kierować się wymaganiami danego gatunku - niektóre rośliny skorzystają z dostępu do światła, inne będą wolały zaciemnione stanowiska. Ponadto, raz ustawionych roślin nie należy zbyt często przenosić, zwłaszcza gdy dany gatunek jest na to szczególnie wyczulony, np. fikus benjamina.