Storczyk Phalaenopsis - jak dbać? W jakim miejscu powinien stać storczyk?

2024-03-01 10:37

Storczyk Falenopsis (Phalaenopsis) to rodzaj roślin należący do storczykowatych (Orchidaceae). Phalaenopsis to jedna z najpopularniejszych roślin kwitnących uprawianych w domowych warunkach. W środowisku naturalnym występują w lasach tropikalnych Azji południowo-wschodniej i północnej Australii.

Spis treści

  1. Storczyk Phalaenopsis
  2. W jakim miejscu powinien stać storczyk?
  3. Phalaenopsis - kwitnienie
  4. Phalaenopsis - podlewanie i nawożenie
  5. Storczyk Phalaenopsis - podłoże
  6. Storczyk Phalaenopsis - przesadzanie
  7. Phalaenopsis przycinanie
  8. Phalaenopsis amabilis
  9. Storczyk Phalaenopsis. Zdjęcia
  10. Storczyk Cymbidium - pielęgnacja. Popularny rodzaj stroczyka, łatwy w uprawie

Storczyk Phalaenopsis

Phalaenopsis to jeden z popularnych storczyków uprawianych w pojemnikach, bardzo chętnie wykorzystywanych do dekoracji. Storczyk Phalaenopsis osiąga zwykle do 70 cm wysokości. Ma duże, skórzaste liście i zielone korzenie powietrzne (nie przysypuje się ich ziemią).

Kwiaty mogą mieć różną barwę. Często spotyka się okazy kwitnące na biało lub różowo. Są jednolite lub nakrapiane. Termin kwitnienia storczyków z rodzaju falenopsis jest zróżnicowany.

W jakim miejscu powinien stać storczyk?

Phalaenopsis lubią stanowiska jasne o dużej ilości światła rozproszonego. Należy unikać stanowisk bezpośrednio nasłonecznionych. Optymalne są parapety okien wychodzących na północ i wschód. Najlepsza temperatura dla storczyków falenopsis latem wynosi 21-23 st. C, zimą 15 st. C.

Phalaenopsis - kwitnienie

Ten rodzaj storczyków kwitnie wiosną i ponownie, bardzo często, jesienią. Utrzymują się długo i nie tracą koloru, a po przekwitnięciu można je obcinać.

Phalaenopsis - podlewanie i nawożenie

Roślinę podlewa się obficie ale rzadko – tak, aby ziemia zdążyła przeschnąć. Zabieg można częściowo zastąpić regularnym, nawet codziennym zraszaniem. Przez sezon wegetacyjny warto sporadycznie stosować nawozy wieloskładnikowe w płynie (mocno rozcieńczone dawki).

Storczyk Phalaenopsis - podłoże

Storczyk falenopsis preferuje podłoża żyzne, luźne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne. Może to być uniwersalna ziemia dla roślin doniczkowych wymieszana z mchem, ziemią liściową oraz korzeniami paproci. Na rynku można dostać także specjalistyczne podłoża do storczyków. Każdorazowo roślinie należy zapewnić dobrą warstwę drenażu. W uprawie storczyków często wykorzystuje się przezroczyste pojemniki.

Storczyk Phalaenopsis - przesadzanie

Kiedy przesadzać storczyki? Phalaenopsis przesadza się po kwitnieniu – raz na kilka lat – gdy korzenie przerosną otwory w donicy.

Phalaenopsis przycinanie

Phalaenopsis kwitnie na jednym pędzie nawet przez kilka lat, dlatego przycina się je dopiero po całkowitym uschnięciu pędu. Storczyki przycinamy głównie po przekwitnięciu. W ten sposób pobudzamy roślinę do dalszego wzrostu i zawiązywania pąków kwiatowych. W większości przypadków dzieje się to na jesieni, zanim storczyki zaczną wykształcać młode pędy z pąkami kwiatowymi. Jak przycinać storczyki? Tniemy nad trzecim oczkiem (pąkiem), licząc od dołu.

Phalaenopsis amabilis

Najbardziej typowy gatunek dla rodzaju Phalaenopsis, jest rodzicem wielu współczesnych hybryd. Łatwy w uprawie, przystosowuje się do różnych warunków. Phalaenopsis amabilis rosną szybciej i lepiej kwitną, jeżeli jest utrzymywana w miarę stała wilgotność podłoża, choć poradzą sobie z lekkim przesuszeniem.  W okresie aktywnego wzrostu należy stosować raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. 

Storczyk Phalaenopsis. Zdjęcia

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 70 cm
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów wielobarwna

Storczyk Cymbidium - pielęgnacja. Popularny rodzaj stroczyka, łatwy w uprawie

Jak przesadzić storczyk Phalaenopsis?