Chamedora wytworna (chamedora wyniosła, palma koralowa) - Chamedorea elegans

2021-04-16 14:45

Chamedora wytworna najlepiej rośnie w półcieniu i cieniu – można ją ustawić w głębi pomieszczenia. Nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia. Rośnie dość wolno (w miejscu jasnym – szybciej).

Chamedora najlepiej czuje się w chłodniejszych pomieszczeniach, gdzie temperatura nie przekracza 18 st. C. Uprawiana jako roślina doniczkowa we wnętrzach może zakwitać o różnych porach roku, wypuszczając dość długi, rozgałęziony pęd kwiatostanowy z żółtymi kulistymi, drobnymi kwiatami, które mogą się przekształcać w kuliste pomarańczowe owoce. Najlepszym podłożem do uprawy chamedory jest specjalistyczne podłoże dla palm. Podlewać roślinę należy umiarkowanie, kolejny raz dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża w doniczce nieco przeschnie. Zaleca się zraszanie rośliny, szczególnie zimą, w przeciwnym wypadku końce liści mogą zasychać. Można też doniczkę ustawić na podstawce wypełnionej kamykami i wodą (dno doniczki nie może dotykać lustra wody). Suche powietrze, szczególnie przy temperaturze powyżej 20 st. C sprzyja atakom przędziorków. Liście nie należy nabłyszczać.Chamedorę nawozi się nawozami specjalistycznymi dla palm lub niewielkimi dawkami nawozów dla roślin doniczkowych ozdobnych z liści. Przesadzać roślinę należy dopiero wtedy, gdy korzenie rośliny całkowicie wypełnią wnętrze doniczki.Chamedorę rozmnaża się przez podział rośliny, podczas przesadzania. Można też rozmnażać przez nasiona, ale jest to proces dość skomplikowany i długotrwały.

Planując uprawę chamedory w mieszkaniu należy pamiętać, że dość szeroko się rozrasta i dlatego należy dla niej przeznaczyć sporo miejsca.

Mini-las w domu: zobacz, czy znasz wszystkie te rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 9
Jak nazywa się ta roślina?
chamedora wytworna
Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość 1 m - 2 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe