Starzec Rowleya. Ten modny sukulent nie wygląda, jak zwykła roślina

2023-01-30 9:53

Starzec Rowleya jeśli nie zachwyci, to przynajmniej zaciekawi. Jedno jest pewne: nie można przejść obok niego obojętnie. Sprawdź, dlaczego starzec Rowleya jest taki wyjątkowy i jakie warunki trzeba mu zapewnić w domowej uprawie.

Starzec Rowleya
Autor: Gettyimages Starzec Rowleya

Chcę Was dziś zachęcić do uprawy w domu niezwykłej rośliny, która wygląda jak … sznur zielonych perełek. Starzec Rowleya - bo o nim mowa - to jeden z najciekawszych i jednocześnie najbardziej dekoracyjnych sukulentów uprawianych w domach. W ostatnich latach stał się bardzo modny.

Spis treści

  1. Skąd pochodzi i jak wygląda starzec Rowleya?
  2. Jak eksponować starzec Rowleya w domu?
  3. O to trzeba zadbać pielęgnując starzec Rowleya

Skąd pochodzi i jak wygląda starzec Rowleya?

Starzec Rowleya pochodzi z półpustynnych obszarów Afryki Południowej, gdzie panują trudne dla roślin warunki. By przetrwać, musiał znaleźć sposób na jak najlepsze wykorzystanie wody. W stanie naturalnym roślina płoży się po ziemi i skałach. Długie, cienkie pędy starca, dorastające nawet do 1 m długości, są pokryte listkami wyglądającymi jak zielone kulki (stad wzięła się potoczna nazwa rośliny: sznur pereł). To właśnie w tych listkach roślina magazynuje wodę, z której korzysta w okresach suszy. W naturalnych warunkach starzec Rowleya kwitnie – jego kwiaty są drobne, białoróżowe, delikatnie pachnące cynamonem. Jednak uprawiając starca w domu nie oczekujmy pojawienia się kwiatów, bowiem zdarza się to niezwykle rzadko. Nie ma się jednak czym martwić, bo chcemy go mieć w domu przede wszystkim ze względu na oryginalnie ulistnione pędy.

Jak eksponować starzec Rowleya w domu?

Najczęściej starzec Rowleya jest wykorzystywany jako roślina zwisająca. I ma to swoje mocne uzasadnienie, bowiem najefektowniej prezentuje się, gdy obsypane zielonymi koralikami pędy swobodnie zwisają poza krawędzie doniczki, w której rośnie. Posadźmy więc roślinę w wiszącym pojemniku albo postawmy gdzieś wyżej (np. na półce), by mogła w pełni zaprezentować swoją oryginalną urodę.Ale nie jest to jedyny sposób ekspozycji starca Rowleya. Możemy wykorzystać to, że w naturze jest on rośliną płożącą, a jego pędy potrafią ukorzeniać się, gdy tylko zetkną się z podłożem. :Posadźmy go więc w szerokiej misie – rozrastające się pędy z czasem całkowicie ją wypełnią, tworząc jedyny w swoim rodzaju kobierzec złożony z zielonych kuleczek.Jest jeszcze jeden pomysł na ekspozycję starca Rowleya w domu – możemy potraktować go jako roślinę uzupełniającą i obsadzić nim podstawę dużej rośliny posadzonej w wysokiej donicy – jego pędy będą się wtedy malowniczo przewieszać poza krawędź doniczki.

UWAGA!

Jeśli w domu są dzieci i domowe zwierzęta, trzeba uważać, by nie połknęły zielonych koralików, bowiem wszystkie części starca Rowleya są lekko toksyczne.

O to trzeba zadbać pielęgnując starzec Rowleya

Aby starzec Rowleya atrakcyjnie prezentował się w naszym mieszkaniu, bardzo ważne jest zapewnienie roślinie odpowiednich warunków uprawy. Powinny być one zbliżone do tych, jakie panują w naturalnym środowisku rośliny. Przede wszystkim dotyczy to wilgotności podłoża i powietrza oraz ilości światła.Starzec Rowleya najlepiej rośnie na stanowiskach bardzo jasnych, z dużą ilością naturalnego światła. Nie może jednak stać w ”pełnym słońcu”, ponieważ bezpośrednie światło słoneczne często powoduje poparzenia liści i ich obumieranie. Natomiast jeśli światła jest zbyt mało, pędy starca wyciągają się i wiotczeją, a kuliste listki maleją. Dlatego w okresie jesienno-zimowym konieczne jest doświetlanie rośliny.Starzec Rowleya w naturze doskonale radzi sobie z niedostatkiem wody i trzeba mieć to na uwadze pielęgnując roślinę w domu. Roślina gromadzi wodę w okrągłych liściach, dlatego nie potrzebuje częstego podlewania. A nadmierne podlewanie może powodować gnicie korzeni oraz pękanie liściowych koralików. Dlatego podlewajmy starca umiarkowanie, pilnując by między nawadnianiami ziemia w doniczce lekko przeschła. Zimą podlewać trzeba oszczędniej, ale warto obserwować liście -gdy zaczną się spłaszczać, to znak, że roślina potrzebuje więcej wody. Pamiętajmy, że roślinie znacznie bardziej zaszkodzić może zalanie niż przesuszenie.Starzec Rowleya lubi być zraszany wodą, zwłaszcza w okresie grzewczym oraz w upalne lato. Do zraszania należy używać wyłącznie wody odstałej o temperaturze pokojowej. Zamiast zraszania można w inny sposób podnieść wilgotność powietrza wokół rośliny, np. postawić w pobliżu doniczki pojemnik z wodą bądź nawilżacz powietrza.Jeśli zapewnimy starcowi Rowleya takie warunki uprawy, będziemy mogli długo cieszyć się sznurami zielonych perełek.

Mini ogródek w szkle - ciekawa dekoracja z roślin doniczkowych