Dywany: jak dobrać dywan do wnętrza? Rozmiar i kształt

2020-06-28 10:18

Dywan nie tylko pięknie dekoruje pokój, lecz także chroni posadzkę przed zarysowaniami. Sprawdź, jak prawidłowo dobrać rozmiar dywanu do wnętrza – salonu, jadalni, sypialni. Radzimy też, jaki kształt dywanu wybrać oraz jak ułożyć go na posadzce. Dzięki temu unikniesz aranżacyjnych błędów!

Spis treści

  1. Jaki wybrać dywan: ogólne zasady
  2. Dywan w pokoju dziennym
  3. Dywan do jadalni
  4. Dywan do sypialni
  5. Najpiękniejsze dywany we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ

Zastanawiasz się nad kupnem nowego dywanu? Weź pod uwagę różne parametry wnętrza. Te zaś przekładają się na rozmiar i kształt dywanu. Dobra decyzja zakupowa pozwoli Ci poprawić funkcjonalność wnętrza, a także jego ogólny odbiór estetyczny. Istnieje kilka ważnych zasad, które warto przestrzegać. Najwyższy czas je poznać!

Jaki wybrać dywan: ogólne zasady

Dywan nie powinien być pierwszym elementem wystroju. Dobieramy go bowiem do mebli i właściwie gotowego wystroju, a nie odwrotnie (czyli najpierw dywan, później meble). Wynika to m.in. z przesłanek ekonomicznych – łatwiej (taniej!) dokupić dywan do wymarzonych mebli. Ponadto układ i wymiary mebli oraz sprzętów są w tym wypadku równie ważne (jeśli nie ważniejsze) niż wymiary i powierzchnia samego pokoju. Pamiętajmy o tym, zanim wybierzemy się do sklepu po dywan.

Dywan w pokoju dziennym

Dywan w pokoju dziennym - poza efektem dekoracyjnym - powinien pełnić funkcję scalającą poszczególne elementy wnętrza, najczęściej kanapę, fotel oraz stolik kawowy. Aby osiągnąć taki efekt, dobrze jest umieścić dywan centralnie względem kompletu wypoczynkowego oraz zadbać o względnie spory rozmiar dywanu w tej strefie. Meble takie jak kanapa i fotel powinny w całości znaleźć się na obszarze dywanu.

Jeśli wolimy mały dywan w salonie, zadbajmy o to, aby chociaż przednie nogi wspomnianych mebli znalazły się na dywanie. Taki układ dywanu na podłodze da nam pożądany efekt jednolitego wizualnie wnętrza.

Dużo mniejszy dywan ułożony centralnie względem mebli sprawdzi się wtedy, gdy zrezygnujemy z ławy lub stolika kawowego pośrodku pokoju. Wtedy dywan stanie się punktem centralnym salonu, pełniąc również funkcję elementu scalającego wnętrze. W pokoju dziennym unikajmy małych dywaników położonych pod stolikiem - wprowadzają bowiem nieład i niepotrzebnie „szatkują” pomieszczenie.

Dywan do jadalni

Jadalnia jest pomieszczeniem, w którym często przesuwamy krzesła. Dywan na podłodze powinien więc być funkcjonalny i nie utrudniać nam tej czynności. Najlepiej zatem wybrać dywan do jadalni na tyle duży, żeby krzesła po odsunięciu od stołu nadal w całości mieściły się w jego obrębie. Aby mieć pewność, że dobierzemy odpowiedni rozmiar dywanu, do wymiarów stołu dodajmy ok. 95 cm z każdej strony – w ten sposób wyliczymy pożądaną wielkość dywanu. Pamiętajmy również, że dywan z bardzo długim trudno utrzymać w czystości w strefie jadalnianej, zwłaszcza jeśli mamy dzieci. Ponadto utrudnia odsuwanie i przysuwanie krzeseł. Przyda się więc wytrzymały model z solidnego materiału oraz z krótkim włosiem.

Co zrobić, żeby dywan się nie przesuwał?

Niektóre dywany mają silikonowe lub gumowane podbicie, dzięki czemu się nie przesuwają. Pod większość, zwłaszcza tych mniejszych, warto dokupić matę antypoślizgową z tworzywa sztucznego lub podkładkę filcową (dodatkowo ociepla). Wszystkie ich rodzaje łatwo przytniesz do potrzebnego wymiaru. Dekoratorzy wnętrz odradzają stosowanie taśm samoprzylepnych – niszczą one posadzkę i cenny dywan.

Dywan do sypialni

W naszych przykładach ułożenia dywanu (wszystko w galerii zdjęć) skoncentrowaliśmy się na układzie sypialni tzw. małżeńskiej, czyli z łóżkiem dwuosobowym – centralnym elementem tego pomieszczenia. Dywan w tym przypadku powinien podkreślić ten najważniejszy mebel w pokoju, a jednocześnie ocieplać wnętrze – i optycznie, i dosłownie. W końcu wstając rano z łóżko, przyjemnie jest postawić stopy na miękkim podłożu. Wybierając dywan do sypialni, pamiętajmy, aby margines po obu stronach łóżka wynosił około 45-60 cm. Dodatkowo warto zadbać o to, by dywan okalał łóżko w równym stopniu z trzech stron. Jeśli mamy w sypialni szafki nocne, postarajmy się, aby w całości znalazły się w obrębie dywanu lub całkowicie poza nim. To samo dotyczy dodatkowych mebli w sypialni, np. foteli, komody, toaletki. Unikajmy sytuacji, gdy dywan w sypialni znajduje się jedynie w dole łóżka. Nie jest to rozwiązanie ani funkcjonalne, ani korzystne pod względem wizualnym w aranżacji wnętrza.

Najpiękniejsze dywany we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ