Pomysł na balkon w bloku: meble, podłoga, osłona, rośliny, ozdoby. Jak urządzić nowoczesny balkon w bloku od A do Z?

2024-04-26 14:55

Już czas pomyśleć o aranżacji balkonów i tarasów. Jak urządzić balkon w bloku? Kluczem do urządzenia nowoczesnego balkonu jest zachowanie równowagi między funkcjonalnością a estetyką, wybór prostych, ale stylowych elementów oraz dbałość o szczegóły. Zobacz pomysły na balkon w bloku.

Spis treści

  1. Jak przygotować balkon na wiosnę?
  2. Nowoczesne płytki na taras
  3. Jakie podłoże na taras?
  4. Sztuczna trawa na balkon
  5. Drewniana podłoga na balkon
  6. Deski kompozytowe na balkon
  7. Jak osłonić balkon w bloku od słońca?
  8. Jak zabezpieczyć balkon przed wiatrem?
  9. Meble na balkon w bloku
  10. Hamak na balkon
  11. Najładniejsze kwiaty na balkon, trawy ozdobne
  12. Mini warzywnik na balkonie
  13. W czym sadzić kwiaty na balkonie? Jaka ziemia do doniczek?
  14. Jak oświetlić balkon?
  15. Aranżacja balkonu w bloku. Zdjęcia

Jak przygotować balkon na wiosnę?

  • Przyjrzyj się posadzce, zwłaszcza fugom. Jeśli się wykruszają, pod płytki może dostawać się wilgoć i w konsekwencji kafelki zaczną „odchodzić”. Ostrym nożykiem usuń stare fugi, odpyl posadzkę, zagruntuj i zafuguj przestrzenie między płytkami. Użyj mrozoodpornej zaprawy spoinującej, w kolorze identycznym jak poprzednia.
  • Gres jest w dobrym stanie, ale marzy ci się nowa podłoga? Umyj płytki, pociągnij preparatem gruntującym (z drobnym kruszywem kwarcowym). Specjalnym klejem (do tzw. podłóż krytycznych) naklej warstwę nowych płytek.
  • Drewno. Gdy zauważysz nalot i zawilgocenia na deskach, nanieś na nie środek pleśnio- i grzybobójczy. Podczas aplikacji zabezpiecz usta i nos. Kolejnego dnia przetrzyj drewno drucianą szczotką, umyj wodą. Potraktuj papierem ściernym. Ewentualne ubytki uzupełnij masą do drewna, wygładź szpachla. Zaimpregnuj. Na koniec pomaluj olejem, lakierem, farbą itp. elementy stałe.
  • Naprawa tynków zewnętrznych, balustrad, betonowej podstawy leży w gestii wspólnoty mieszkaniowej. Jeśli zauważysz niepokojące pęknięcia, wypaczenia czy chwiejącą się barierkę, zgłoś problem zarządowi wspólnoty.
  • Aranżacja. Po odświeżeniu lub remoncie balkonu przejdź do dekoracji. Postaraj się nadać mu spójny styl, np. nadmorski (za pomocą leżaka i poduch w biało-granatowe pasy), skandynawski (jasne pufy, stoliki z blatami z plastrów drewna) lub eko (siedzisko z palet, skrzynki pełne ziół, lampy solarne).

Nowoczesne płytki na taras

O ile na balkonie egzamin zdają cienkie mrozoodporne płytki gresowe, to już na tarasie lepiej odnajdują się grubsze, stabilniejsze płyty brukowe. Na rynku dostępne są płytki przystosowane do montażu „na sucho” oraz „mokro”. Pierwsza metoda wymaga gruntu z suchą podbudową (ze żwiru lub z grysu) i fugi z drobnoziarnistego piasku. Jest idealna na taras w ogródku. Druga wiąże się z wykonaniem betonowej podbudowy oraz użyciem specjalistycznego kleju, fugi żywicznej albo mrozoodpornego uszczelniacza. Polecana na tarasy zintegrowane z budynkiem.

Jakie podłoże na taras?

Jednym z ciekawszych pomysłów jest żwir. Drobne kamyczki sprawdzą się na dobrze zaizolowanym tarasie na dachu (koniecznie ze spadkiem w stronę krawędzi i wpustami odprowadzającymi wodę). Zabezpieczenia wymagają też elementy drewniane.

Sztuczna trawa na balkon

Stare płytki lub beton świetnie ukryjesz pod sztuczną trawą. Jak ją się montuje? Oczyść podłoże. Rozwiń rolkę, dotnij na wymiar. Na łączeniach z drugą rolką oraz na obrzeżach podklej dwustronną taśmą. Przez ok. 2 godz. dociążaj sklejone części.

Drewniana podłoga na balkon

Jeśli zastanawiasz się, co położyć na podłodze na balkonie zamiast płytek, rozważ drewniane deski tarasowe. Jakie drewno nadaje się na balkon? Wybierz bambus, bangkirai, lub drewno iglaste, jak modrzew lub daglezja. Do wyboru jest też drewno jesionowe lub sosnowe poddane obróbce cieplnej, a także drewnopodobne deski kompozytowe.

Na podłogę na balkon wybierz deski z drewna liściastego, które cechuje się wysoką trwałością. Lepiej znosi trudne warunki atmosferyczne niż drewno iglaste i jest odporne na grzyby i owady.

Deski kompozytowe na balkon

Deski kompozytowe (zwane też deskami WPC) produkowane są z mieszanki, na którą składa się pył drewniany oraz tworzywo sztuczne, czyli PVC. Z wyglądu przypominają deski drewniane, ale są od nich bardziej odporne na warunki atmosferyczne, choć szybciej się nagrzewają. Wymagają mniej zabiegów zabezpieczających, w przeciwieństwie desek z drewna naturalnego.

Jaka posadzka na balkon
Autor: serwis prasowy marki DLH Na zdj. modrzew syberyjski, łatwy do wybarwienia olejem do drewna, np. na kolor biały, ciemnobrązowy, szary, grafitowy. 2,4x14x300-600 cm, DLH.

Jak osłonić balkon w bloku od słońca?

1. Zadaszenie. Każda ingerencja w część wspólną budynku wielorodzinnego wymaga zgody wspólnoty (zarządu lub wszystkich członków wspólnoty). W przypadku budowy daszku nad balkonem i montażu markizy wystarczy pozwolenie zarządu. Wykonanie zadaszenia (konstrukcja zwykle ze stali, panele z tworzywa sztucznego, szkła albo blachy) należy zlecić profesjonalnej firmie montażowej.

2. Markiza. Jej montażem może zająć się ekipa remontowa lub współpracująca z salonem sprzedaży. Jeśli kształt balkonu albo jego wymiary są nietypowe, zdaj się lepiej na tę drugą. Fachowiec dokona niezbędnych wyliczeń, zaproponuje optymalne rozwiązania, zyskasz też lepsze warunki gwarancji. Markizy nadają się do montażu ściennego lub podsufitowego. Mogą chować się w kasecie (dzięki czemu tkanina mniej się brudzi), półkasecie albo tylko zwijać na rolce.

3. Parasol. Oprócz ochrony przed słońcem, wiatrem i deszczem parasol na balkonie pełni funkcję dekoracyjną. Można go przymocować do balustrady (wystarczą trytytki, czyli opaski zaciskowe), do ściany za pomocą specjalnych uchwytów. Jeśli masz wystarczającą przestrzeń na balkonie, możesz po prostu użyć stojaka.

Nasza rada: wybierz parasol z ruchomą czaszą.

 

Markiza na balkon
Autor: Getty Images Markiza na balkon.

Jak zabezpieczyć balkon przed wiatrem?

Balkon czy taras narażony na silne podmuchy wiatru wymaga specjalnej aranżacji. Stabilnych mebli, parasola przeciwsłonecznego (najlepiej z betonową podstawą) albo tzw. żagla – dachu z płótna, doczepianego linkami do ścian lub metalowej konstrukcji. Rośliny powinny być umieszczone w masywnych, betonowych lub kamiennych donicach. Przesłony, kratki do pnączy warto przymocować do balustrady.

Meble na balkon w bloku

1. Odświeżenie. Przed sezonem balkonowym przyjrzyj się kondycji krzeseł, stolika, leżaka itp. Podniszczone drewno zeszlifuj papierem ściernym. Usuń szmatką pył. Na nowo zaolejuj, zabejcuj, pomaluj lub polakieruj produktami do stosowania na zewnątrz pomieszczeń. Będą odporne na wilgoć, promienie słoneczne, insekty. Meble i dodatki z wikliny, rattanu, technorattanu odśwież wodą z łagodnym detergentem. Naturalną plecionkę możesz ewentualnie polakierować lub przemalować (pędzelkiem lub jeszcze lepiej – metodą natryskową). Ślady rdzy na metalowych szafkach usuń drucianą szczotką, wygładź, pokryj farbą do metalu.

2. Nowy zestaw. Meblując balkon, oprócz sprzętu do wypoczynku, pamiętaj też o schowkach (skrzyni na poduszki), szafce, półkach itp.

Hamak na balkon

Hamak przymocuj do ściany kołkami rozporowymi (uwaga na maks. obciążenie) lub osadź na stelażu. Powieś go na takiej wysokości, by nie mieć kłopotu z wchodzeniem).

Najładniejsze kwiaty na balkon, trawy ozdobne

  1. Idealne warunki. Planując aranżacje kwiatowe, uwzględnij przede wszystkim potrzeby roślin. Za słońcem przepadają m.in. gazanie, petunie, dalie, hibiskusy. Begonie, niecierpki lub clematisy wolą stanowiska zacienione. Bambusy, tataraki, trawy pampasowe potrzebują wilgotnej ziemi, dobrze radzą sobie z wiatrem. Na zdj. łatwe w uprawie surfinie (by bujnie kwitły, usuwaj zwiędnięte kwiaty, uszczykuj czubki). Idealne do uprawy roślin są donice z terakoty, kamienia, nienagrzewające się zbytnio, z otworami odprowadzającymi nadmiar wody.
  2. Dopasowanie. Rośliny, poza ozdobą, mogą zacieniać, chronić przed wiatrem, oczyszczać powietrze. Wkomponuj je w przestrzeń. Pnącza prowadź po kratkach balkonowych. Kolumnowymi tujami wycisz balkon, przysłoń brzydki widok, ruchliwą ulicę. Wykorzystaj rośliny jako odstraszacze owadów. Lawenda, mięta pieprzowa nie spodoba się muchom. Kocimiętka, bazylia, mirt – komarom.
  3. Ustawiając rośliny według wzrostu (z tyłu wyższe, z przodu niższe), zapewnisz każdej dostęp do światła, stworzysz ładną kompozycję.

Mini warzywnik na balkonie

Dzięki workom do warzyw możesz cieszyć się zbiorami np. marchwi, pomidorów lub cebuli. Porowaty materiał zapobiega gromadzeniu się wody i zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Dzięki okienkom można obserwować zbiory. Pouczające.

W czym sadzić kwiaty na balkonie? Jaka ziemia do doniczek?

W pierwszej kolejności zadbaj o to, by woda za szybko nie wyparowywała z ziemi. Umieść rośliny w donicach z terakoty, kamienia, betonu albo jasnego grubego tworzywa, np. o podwójnych ściankach. Unikaj metalu i cienkiego, ciemnego plastiku. Sadząc kwiaty, zacznij od warstwy drenażu (ułatwi odprowadzanie nadmiaru wilgoci, gdyby zdarzyło ci się przesadzić z podlewaniem).

Dla zapominalskich sprawdzą się donice z systemem nawadniania (roślina pobiera z nich tyle wody, ile potrzebuje), ale także dozowniki do wody, które można umieścić bezpośrednio w doniczce.

Ostatnią, wierzchnią warstwę niech stanowi drobnoziarnisty keramzyt albo kora, które zmniejszą parowanie ziemi. Dzięki zastosowaniu skrzynek i donic z systemem nawadniania – specjalnym dnem, magazynem wody (Hydrobox) czy wbijanymi w ziemię zbiorniczkami z wodą, możesz ograniczyć podlewanie. Idealne rozwiązanie, gdy często przebywasz poza domem.

Rośliny na balkonie
Autor: serwis prasowy marki Lechuza Na zdj. doniczka Balconera Color 80 marki Lechuza, z wyjmowanym wkładem. Idealna dla wymagających pasjonatów ogrodnictwa.

Jak oświetlić balkon?

  • Oświetlenie stałe. Przez cały rok, nie tylko w sezonie letnim, egzamin zdają lampy podsufitowe lub przyścienne. W zależności od mocy światła (możesz rozejrzeć się za oprawami z regulacją jasności) dobrze oświetlą przestrzeń balkonu lub pomogą stworzyć przytulny nastrój. Aby spełniały normy bezpieczeństwa, muszą być przeznaczone do użytku zewnętrznego, mieć stopień ochrony przynajmniej IP44 (osłona przed deszczem oraz ciałami obcymi wielkości ponad 1 mm).

Wykonaniem instalacji – ze specjalną hydroizolacją – powinien zająć się elektryk z odpowiednimi uprawnieniami. Włącznik umieszcza się oczywiście wewnątrz domu. Ale gdy zainstalujesz lampę z czujnikiem ruchu, możesz zredukować jego używanie do minimum.

  • Oświetlenie przenośne. Jeśli nie chcesz inwestować w oświetlenie stałe, wybierz lampki mobilne (stojące, wiszące, wbijane w ziemię, mocowane do balustrad czy donic). Mogą być zasilane bateriami albo – praktyczniej i eko – energią słoneczną. Zewnętrzne lampy solarne magazynują energię świetlną, oddając ją po zmroku. Nawet przez 20 godzin.

Aranżacja balkonu w bloku. Zdjęcia

Pomysł na balkon w bloku. Podłoga, balustrady, osłony, meble na balkon