SURFINIA na balkonie - jak dbać o surfinie? PORADY, ZDJĘCIA

2019-04-29 16:31 Magdalena Sokołowska

Surfinia jest jednym z najpopularniejszych kwiatów balkonowych. Surfinie bujnie kwitną i są ozdobą balkonu. Jak pielęgnować surfinie, żeby cieszyły oko pięknym kwieciem? Jaki zastosować nawóz do surfinii.

Surfinia nie bezpodstawnie nazywana jest "królową balkonów". Swoim urokiem podbija serca Polaków od 20 lat. Ale i na całym świecie nie brakuje fanów surfinii.

Surfinia to roślina balkonowa jednoroczna. Chętnie jest sadzona na balkonie ze względu na piękne kwiaty, którymi obsypana jest cała roślina. Nawet dość rzadko obsadzona, daje rewelacyjny efekt w dekoracji balkonu. Istnieje mnóstwo odmian i kolorów surfinii. Ta roślina na balkonie tworzy dekoracyjne kaskady, a jej pędy mogą osiągać długość nawet do 2 metrów.

Atutem, jaki ma surfinia jest także długi okres kwitnienia od maja do listopada. Surfinia lubi też słoneczne miejsca, a więc nadaje się na balkon południowy, i woli lekko kwaśne podłoże.

Jak wybierać surfinie na balkon?

Z bogatej oferty surfinii, jaką obecnie dysponuje rynek, możemy na naszych balkonach stworzyć różnokolorowe, wręcz bajkowe kompozycje. Zaczynając od surfinii białych, żółtych, pomarańczowych, czerwonych przez największą grupę odmian surfinii w odcieniach różu i fioletu, po dwu lub trójkolorowe. Wśród dziesiątek odmian trudno zdecydować się na jeden.

Najlepiej zdać się na własny gust i wybrać te, które nam się podobają biorąc pod uwagę kilka rad. Rośliny balkonowe dobrej jakości charakteryzują się zdrowym wyglądem. Są gęste, jędrne, zielone, obsypane kwiatami. Przy bliższych oględzinach surfinii nie powinniśmy zauważyć oznak chorób i szkodników. Również podłoże w doniczce powinno być odpowiednio nawodnione bez oznak przesuszenia. Kupując zdrowe sadzonki surfinii, będziemy cieszyć się ich urodą przez całe lato. Do wyboru mamy surfinie o zwartym pokroju, małych, średnich, dużych kwiatach i gęstym ulistnieniu. Surfinie na balkonie najlepiej wysadzać do głębokich donic, w podłoże żyzne, próchniczne o odczynie kwaśnym (pH 5,5-6,5). Surfinie preferują stanowiska mocno nasłonecznione, dlatego na balkonie od południowej strony będą się rozkrzewiać tworząc kaskadę kwiatów zakrywając liście. Jednak od północy, gdzie słońca jest zbyt mało, surfinie nie stworzą atrakcyjnej kompozycji, ponieważ będą wiotkie, wybujałe, bez kwiatów.

Jaki nawóz do surfinii?

W zacienionych miejscach surfinie nie będą w pełni kwitły. Surfinia wymaga odpowiedniego nawożenia, więc wybierając ją jako kwiaty balkonowe również powinniśmy o tym pamiętać. Nie zapominamy również o regularnym nawożeniu roślin na balkonie specjalnymi mieszankami do surfinii, bądź do roślin kwitnących. Gdy surfinie szybko się rozrastają i zawiązują pąki kwiatowe podlewamy rozcieńczonym nawozem nawet co drugi dzień.

Sprawdź też:

bujnie kwitnące i pachnące kwiaty na balkon >>

pelargonie na balkonie >>

pnącza na balkon >>

iglaki na balkon >>

Jak pielęgnować surfinie na balkonie?

Surfinie na balkonie należy podlewać raz dziennie, rano lub wieczorem. Gdy dokuczają upały robimy to dwa razy. Staramy się, by woda trafiała wprost do podłoża, a donice w których rosną surfinie muszą mieć otwory, by nadmiar wody usunąć. Surfinie źle znoszą przesuszenie, ale gdy jest za mokro zaczynają brązowieć, a namięknięte kwiaty tracą atrakcyjny wygląd, dlatego przy obfitych opadach należy je osłaniać.Codziennie należy usuwać przekwitłe kwiatki surfinii, by nie zawiązywały nasion, dzięki czemu roślinki zachowają energie na tworzenie kolejnych pąków kwiatowych.