Płytki na balkon i taras. Jakie wybrać, jak układać - poradnik

2023-03-29 16:21

Dobór odpowiednich płytek na taras oraz prawidłowy montaż to bardzo istotna kwestia, jeżeli chcemy się nimi cieszyć przez długie lata. Warto zainwestować raz, aby mieć pewność, że taras będzie nie tylko estetyczny, lecz także odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Jakie rodzaje płytek balkonowych i tarasowych znajdziemy na rynku? Które z nich najlepiej spełnią swoją funkcję? Jak połączyć atrakcyjny design z wysoką jakością? Odpowiedzi znajdziecie w naszym poradniku.

Płytki ceramiczne na balkon
Autor: Foxys_forest_manufacture/Getty Images

Spis treści

  1. Płytki balkonowe lub płytki tarasowe – co trzeba wiedzieć?
  2. Płytki na taras – wymiary
  3. Jaki wybrać materiał płytek tarasowych?
  4. Jaką podłogę wybrać na balkon i taras? GALERIA ZDJĘĆ
  5. Urządzamy balkon: meble, kwiaty, moskitiery - GALERIE ZDJĘĆ

Płytki balkonowe lub płytki tarasowe – co trzeba wiedzieć?

Przede wszystkim płytki, które będziemy kłaść na zewnątrz, muszą spełniać określone kryteria techniczne:

Mrozoodporność – jeżeli płytki na taras nie będą mrozoodporne, szybko zaczną niszczeć i odchodzić od podłoża. To jednak nie wszystko. Warto wybierać płytki o niskiej porowatości – dzięki temu woda nie będzie wnikać w głąb materiału.

Ścieralność – rekomenduje się, by wybierać płytki o 4 lub 5 klasie ścieralność (minimum to 3. klasa).

Antypoślizgowość – najmniejszym oznaczeniem będzie R10, ale lepiej wybierać wyższe parametry, bo to gwarancja naszego bezpieczeństwa.

Nasiąkliwość – dopuszcza się maksymalnie 3-procentową nasiąkliwość. Im wyższa wartość, tym większe ryzyko, że płytki na tarasie będą pękać.

Dodatkowo warto również zwrócić uwagę na to, jaką grubość mają płytki na tarasy. Im wyższy parametr, tym lepiej – będą bardziej trwałe i odporne. Twardość płytek określamy w skali Mohsa, która ma 10 punktów. Najlepiej wybrać płytki na balkon o wartości minimum 7.

..  Klasy ścieralności płytek i skala Mohsa – poznaj te parametry >>>

Płytki na taras – wymiary

Budując taras lub wykańczając balkon, już na etapie planowania powinniśmy uwzględnić grubość i wielkość płytek – między innymi po to, aby wysokość podłoża była jednakowa zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Standardowe modele płytek tarasowych to 30 x 30 cm, a większe mają wymiar 40 x 40 cm. Aby duże płytki były mniej podatne na uszkodzenia, trzeba wybrać naprawdę solidny materiał.

..  Jak urządzić taras? Inspiracje >>>

Jaki wybrać materiał płytek tarasowych?

Pamiętajmy, że estetyka wykonania płytek zewnętrznych musi się łączyć z użytkowością. Najlepiej te funkcje łączy gres i klinkier. Czym się charakteryzują i co jeszcze mamy do wyboru?

Płytki gresowe na taras – najpopularniejsze w zestawieniu, bo charakteryzują się dużą trwałością i mają niską nasiąkliwość (mniej niż 0,1%). To również płytki o niskiej porowatości, dlatego idealnie zdadzą egzamin nawet przy bardzo niskich temperaturach. Dodatkowo są bardzo odporne na zabrudzenia. Co ciekawe, gres ma różne sposoby wykończenia, dlatego można z niego stworzyć płytki tarasowe drewnopodobne. Na rynku znajdziemy płytki gresowe na tarasy o różnej grubości, z czego największym powodzeniem cieszą się 6-10 mm.

Płytki klinkierowe na taras – bardzo trwałe, o pięknym wykończeniu. Płytki klinkierowe mają zazwyczaj ciemną barwę (odcienie brązów i czerwieni). Poza spełnieniem wszystkich wymogów, odnoszących się do płytek na tarasie, płytki kinkietowe są również odporne na działanie promieni ultrafioletowych. Ich minusem jest przywieranie zabrudzeń, dlatego po montażu należy je odpowiednio zaimpregnować.

Płytki granitowe na tarasy – świetny wybór! Płytki granitowe są bardzo wytrzymałe, pięknie się prezentują i nadają się idealnie zarówno na taras, jak i balkon. Minusem jest wysoka cena – ok. 120 zł za metr kwadratowy.

Najczęściej sprzedawane płytki tarasowe to te opisane wyżej. Ale do wyboru mamy jeszcze dwie opcje. Pierwsza to płytki tarasowe betonowe. To coś dla miłośników nowoczesnego designu, bo beton to absolutny hit we wnętrzach – i nie tylko. Betonowe płytki tarasowe są eleganckie, łatwe w czyszczeniu i trwałe. Możemy zakupić płytki z surowego betonu, imitujące beton architektoniczny lub płyty z wyeksponowanym szlachetnym kruszywem. Montaż takich płyt odbywa się na wylewce betonowej lub na odpowiednio utwardzonym gruncie. Przy okazji betonowe płytki tarasowe nadadzą się do wyłożenia ścieżki w ogrodzie.

Drugą opcją będą płytki tarasowe drewniane, które od kilku sezonów są wielkim przebojem zwłaszcza na balkonach. Nie wymagają specjalnego podłoża (można je kłaść na starych płytkach), są bardzo proste w montażu (bez żadnego kleju). Drewno zastosowane w płytkach jest mocno zaimpregnowane, dlatego będzie odporne na wszelkie warunki atmosferyczne. Dodatkowo podwyższenia, na których zamontowane są kafelki, znakomicie odprowadzają wodę.

Pamiętajmy, że o wyborze płytek na taras powinna decydować ich funkcjonalność i jakość, a nie wyłącznie cena!

Jaką podłogę wybrać na balkon i taras? GALERIA ZDJĘĆ

Urządzamy balkon: meble, kwiaty, moskitiery - GALERIE ZDJĘĆ

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE