Krzewy do donic na taras: wybieramy ozdobne krzewy na taras i nie tylko

2021-04-28 11:09

Krzewy na taras to doskonały sposób na aranżację tego typu przestrzeni. Możemy wybierać spośród dziesiątków gatunków krzewów kwitnących, liściastych i iglastych - stworzyć wyjątkowy, zielony zakątek na tarasie. Sprawdź, w jakie krzewy do donic na taras warto zainwestować.

Spis treści

 1. Krzewy do donic na taras - jakie wybrać?
 2. Krzewy ozdobne na balkon i taras
 3. Krzewy na taras o dekoracyjnych liściach
 4. Krzewy ozdobne iglaste
 5. Modny taras i balkon w kwiatach. GALERIE ZDJĘĆ

Krzewy do donic na taras - jakie wybrać?

Wybierając krzewy na taras i balkon, najlepiej postawić na odmiany karłowate lub gatunki charakteryzujące się powolnym wzrostem, które docelowo osiągają niewielkie rozmiary. Drugą grupą roślin, które znakomicie nadają się do pojemnikowej uprawy na balkonach i tarasach są krzewy dobrze znoszące przycinanie. Ich rozmiary – zarówno wysokość, jak i szerokość – możemy korygować odpowiednim cięciem.

Obok krzewów ozdobnych, do dekoracji tarasu czy balkonu wykorzystuje się również rośliny o ozdobnych liściach. W aranżacji balkonu i tarasu stanowią one często tło dla kwitnących roślin sezonowych. Na uwagę zasługują zwłaszcza rośliny zimozielone, które są atrakcyjne przez cały rok.

Większość uprawianych na tarasach krzewów ozdobnych z powodzeniem może zimować na zewnątrz, warto jednak zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie przed mrozem. Te z roślin, które pochodzą z cieplejszych niż nasz rejonów, należy przenieść na zimę do pomieszczeń zabezpieczonych przed mrozem.

Krzewy ozdobne na balkon i taras

Jeśli zależy nam, by przemienić swój taras w kwitnący zakątek, koniecznie zdecydujmy się na krzewy ozdobne. Oto przykłady krzewów do donic na taras i balkon, które charakteryzują się pięknym ukwieceniem:

 1. Forsycja ‘Maluch’ – miniaturowa odmiana forsycji o bardzo wolnym wzroście (roczny przyrost to zaledwie 10 cm). Można ją przycinać w formę kuli. Wymaga zabezpieczenia na zimę.
 2. Hortensja ogrodowa – jeden z najpopularniejszych kwitnących krzewów liściastych, tworzący wyjątkowo ozdobne kwiatostany, często wykorzystywany do dekoracji balkonów i tarasów. Najlepiej wygląda posadzona w dużej ceramicznej donicy bądź drewnianej skrzyni. W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian tego ozdobnego krzewu, różniących się między innymi kolorem kwiatów.
 3. Róże – do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach najlepsze są róże osiągające niewielkie rozmiary. Najlepsze są róże z grupy miniaturowych, ale z powodzeniem możemy wybrać również niższe odmiany róż wielokwiatowych. Do uprawy pojemnikowej doskonałe są także róże szczepione na pniu.
 4. Krzewuszka cudowna – krzew liściasty o dekoracyjnych różowych kwiatach pojawiających się w maju i czerwcu. Rosnąc w ogrodzie krzewuszka osiąga nawet 2 m wysokości – jeśli chcemy uprawiać ją w donicy na balkonie, konieczne będzie jej formowanie.
 5. Pięciornik krzewiasty – dostępne są liczne odmiany pięciornika, różniące się między innymi kolorem kwiatów. Pięciorniki uprawiane w pojemnikach doskonale zdobią balkony i tarasy. Sadzi się je w dużych i głębokich donicach, ponieważ tworzą głęboki system korzeniowy.
 6. Azalia japońska – do uprawy w pojemnikach nadają się zimozielone azalie osiągające wysokość do 80 cm. Do wyboru mamy liczne odmiany o kwiatach w odcieniach różu, czerwieni, fioletu lub bieli.
 7. Tawuła japońska – na balkony i tarasy najlepsze są odmiany niewysokie o zwartym pokroju, takie jak kulista ‘Golden Princess’, bardzo niska ‘Golden Carpet’ (dorasta zaledwie do 30 cm wysokości).

Krzewy na taras o dekoracyjnych liściach

Krzewy na taras to nie tylko okazy okraszone kwiatami, ale również gatunki charakteryzujące się atrakcyjnymi liśćmi. Do najpopularniejszych krzewów o dekoracyjnych liściach należą m.in.:

 1. Klon palmowy – roślina o wyjątkowo dekoracyjnych liściach, które jesienią pięknie przebarwiają się na czerwono. Nadaje się do uprawy w donicach. Jedna z podstawowych roślin sadzonych w ogrodach w stylu japońskim. Często wykorzystywany do formowania zgodnie z zasadami sztuki bonsai. Ponieważ nie jest w pełni mrozoodporny, wymaga starannego okrycia na zimę.
 2. Berberys Thunberga – dostępnych jest wiele odmian o ciekawych kolorach liści. Do uprawy w pojemnikach nadają się niskie odmiany. Berberysy dobrze znoszą cięcie i są odporne na mróz.
 3. Bukszpan – zimozielony krzew o drobnych, ciemnozielonych liściach, doskonale znosi cięcie (znakomicie nadaje się do formowania). Do uprawy w pojemnikach najlepiej wybrać odmiany charakteryzujące się powolnym wzrostem, o kompaktowych rozmiarach.

Krzewy ozdobne iglaste

Oprócz kwitnących i liściastych krzewów, wyjątkowy klimat na tarasie i balkonie wprowadzają również ozdobne krzewy iglaste. Decydując się na tego typu rośliny, możemy wybierać z wielu gatunków i odmian. Na szczególną uwagę zasługują:

 1. cisy (np. cis pośredni ‘Hicksii’),
 2. sosny (np. kosodrzewina, sosna bośniacka 'Compact Gem' czy 'Schmidtii'),
 3. jodły (np. jodła balsamiczna ‘Nana’, jodła koreańska ‘Piccolo’),
 4. świerki (np. świerk biały ‘Conica’, świerk czarny ‘Nana’),
 5. jałowce (np. jałowiec pospolity ‘Green Carpet’, jałowiec sabiński ‘Variegata’, jałowiec płożący ‘Limeglow’),
 6. cyprysiki (np. cyprysik groszkowy ‘Nana Bergs’),
 7. żywotniki (tuje), odmiany kuliste (np. ‘Danica’, ‘Globosa’, ‘Hoseri’) i odmiany stożkowe (np. ‘Holmstrup’, ‘Smaragd’ i ‘Spiralis’).

Modny taras i balkon w kwiatach. GALERIE ZDJĘĆ

Pięknie kwitnące krzewy: czy rozpoznasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się ten krzew?
budleja Dawida
Kwiaty balkonowe: ciekawe pomysły na obsadzenie skrzynek balkonowych