Krzewy ozdobne polecane na balkon i taras: krzewy kwitnące, liściaste i iglaki

2021-04-12 12:15 Magdalena Michalak

Wiele krzewów ozdobnych znakomicie nadaje się do uprawy w pojemnikach na balkonach czy tarasach. Poznajcie najpopularniejsze krzewy ozdobne polecane na balkon i taras. Jeśli chcesz stworzyć na balkonie czy tarasie ogród pełen roślin, do jego aranżacji – obok kwitnących roślin sezonowych – wykorzystaj również krzewy ozdobne.

Na balkony i tarasy najlepiej wybierać odmiany karłowe krzewów ozdobnych, charakteryzujące się powolnym wzrostem, które docelowo osiągają niewielkie rozmiary. Drugą grupą roślin, które znakomicie nadają się do pojemnikowej uprawy na balkonach i tarasach są krzewy dobrze znoszące przycinanie. Ich rozmiary – zarówno wysokość, jak i szerokość – możemy korygować odpowiednim cięciem.Obok krzewów ozdobnych o dekoracyjnych kwiatach, do dekoracji balkonu czy tarasu wykorzystuje się również rośliny o ozdobnych liściach. W aranżacji balkonu i tarasu stanowią one często tło dla kwitnących roślin sezonowych. Na uwagę zasługują zwłaszcza rośliny zimozielone, które są atrakcyjne przez cały rok.Większość uprawianych na balkonach krzewów ozdobnych z powodzeniem może zimować na zewnątrz, warto jednak zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie przed mrozem. Te z roślin, które pochodzą z cieplejszych niż nasz rejonów, należy przenieść na zimę do pomieszczeń zabezpieczonych przed mrozem.

Kwitnące krzewy ozdobne na balkon i taras

Forsycja ‘Maluch’ – miniaturowa odmiana forsycji o bardzo wolnym wzroście (roczny przyrost to zaledwie 10 cm). Można ją przycinać w formę kuli. Wymaga zabezpieczenia na zimę.Hortensja ogrodowa – jeden z najpopularniejszych kwitnących krzewów liściastych, tworzący wyjątkowo ozdobne kwiatostany, często wykorzystywany do dekoracji balkonów i tarasów. Najlepiej wygląda posadzona w dużej ceramicznej donicy bądź drewnianej skrzyni. W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian tego ozdobnego krzewu, różniących się między innymi kolorem kwiatów.Róże – do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach najlepsze są róże osiągające niewielkie rozmiary. Najlepsze są róże z grupy miniaturowych, ale z powodzeniem możemy wybrać również niższe odmiany róż wielokwiatowych. Do uprawy pojemnikowej doskonałe są także róże szczepione na pniu.Krzewuszka cudowna – krzew liściasty o dekoracyjnych różowych kwiatach pojawiających się w maju i czerwcu. Rosnąc w ogrodzie krzewuszka osiąga nawet 2 m wysokości – jeśli chcemy uprawiać ją w donicy na balkonie, konieczne będzie jej formowanie.Pięciornik krzewiasty – dostępne są liczne odmiany pięciornika, różniące się między innymi kolorem kwiatów. Pięciorniki uprawiane w pojemnikach doskonale zdobią balkony i tarasy. Sadzi się je w dużych i głębokich donicach, ponieważ tworzą głęboki system korzeniowy.Azalia japońska – do uprawy w pojemnikach nadają się zimozielone azalie osiągające wysokość do 80 cm. Do wyboru mamy liczne odmiany o kwiatach w odcieniach różu, czerwieni, fioletu lub bieli.Tawuła japońska – na balkony i tarasy najlepsze są odmiany niewysokie o zwartym pokroju, takie jak kulista ‘Golden Princess’, bardzo niska ‘Golden Carpet’ (dorasta zaledwie do 30 cm wysokości).

Krzewy ozdobne o dekoracyjnych liściach na balkon i taras

Klon palmowy – roślina o wyjątkowo dekoracyjnych liściach, które jesienią pięknie przebarwiają się na czerwono. Nadaje się do uprawy w donicach. Jedna z podstawowych roślin sadzonych w ogrodach w stylu japońskim. Często wykorzystywany do formowania zgodnie z zasadami sztuki bonsai. Ponieważ nie jest w pełni mrozoodporny, wymaga starannego okrycia na zimę.Berberys Thunberga – dostępnych jest wiele odmian o ciekawych kolorach liści. Do uprawy w pojemnikach nadają się niskie odmiany. Berberysy dobrze znoszą cięcie i są odporne na mróz.Bukszpan – zimozielony krzew o drobnych, ciemnozielonych liściach, doskonale znosi cięcie (znakomicie nadaje się do formowania). Do prawy w pojemnikach najlepiej wybrać odmiany charakteryzujące się powolnym wzrostem, o kompaktowych rozmiarach.

Krzewy ozdobne iglaste

Na balkony i tarasy najlepsze są wolno rosnące, karłowe odmiany różnych gatunków iglaków:

Z żywotników (czyli tui) do uprawy w pojemniach na balkonie bądź tarasie polecane są odmiany kuliste (np. ‘Danica’, ‘Globosa’, ‘Hoseri’) i odmiany stożkowe (np. ‘Holmstrup’, ‘Smaragd’ i ‘Spiralis’).

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021