Tawuła japońska - Spiraea japonica = Spiraea x bumalda

2022-03-22 13:53

Tawuła japońska (Spiraea japonica) to krzew liściasty z rodziny różowatych (Rosaceae). Jego ojczyzną jest Japonia. Gatunek ten jest już od dawna znany i rozpowszechniony w uprawie w Europie.

Spis treści

  1. Tawuła japońska - opis
  2. Tawuła japońska - stanowisko, podłoże, pielęgnacja
  3. Tawuła japońska - zastosowanie
  4. Tawuła japońska - rozmnażanie

Tawuła japońska - opis

Tawuła japońska ma formę szeroko rozgałęzionych, niskich krzewów, osiągających rzadko więcej niż 1 m wysokości, przy nieco większej średnicy. Pędy są nagie, wzniesione, silnie rozgałęzione, bruzdowane, obficie, skrętolegle porośnięte pojedynczymi, jajowato-wydłużonymi liśćmi, o długość do 8 cm, ostrych wierzchołkach, klinowatych nasadach, zbiegających się w krótki ogonek, na brzegach podwójnie piłkowane, szarozielonych spodach delikatnym owłosieniu wzdłuż nerwów (w młodości). Bez przylistków.

Zielone liście rozwijają się już wczesną wiosną, są sezonowe, jesienią pięknie przebarwiają się, a na zimę opadają. Kwiaty drobne, obupłciowe, pięciokrotne, pojedyncze, bladoczerwone lub różowe, drobne, o średnicy do 5mm, zebrane w szerokie kwiatostany – płaskie baldachogrona, wyrastające na tegorocznych pędach na przełomie czerwca i lipca. Po zapyleniu i zapłodnieniu wykształcają się owoce – suche mieszki, pękające po dojrzeniu wzdłuż szwu brzusznego. W każdym mieszku znajduje się 2-10 drobnych nasion.

Tawuła japońska - stanowisko, podłoże, pielęgnacja

Tawuła japońska jest rośliną tolerancyjną w stosunku do podłoża i stanowiska. Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach nasłonecznionych , w półcieniu również da sobie radę (choć kwitnienie może być słabsze). Najbardziej odpowiadają jej gleby głębokie, świeże i żyzne, dobrze spulchnione, niezachwaszczone.

Sadzona na trawnikach wymaga starannej pielęgnacji, w przeciwnym wypadku może być łatwo przerastana przez trawę i chwasty. Wymaga również częstego przycinania, które rośliny doskonale znoszą i reagują na nie silnym odrastaniem młodych pędów, co sprzyja ładnemu, gęstemu i szerokiemu pokrojowi krzewu i powoduje obfitsze kwitnienie.

Zabieg ten wykonujemy wczesną wiosną, często jeszcze przed rozwojem liści. Dodatkowo, co kilka lat zaleca się wiosenne cięcie odmładzające, kiedy to całkowicie usuwa się stare i chore pędy, które z czasem mogą się ogałacać od dołu. Tawuła japońska wykazuje sporą odporność na suszę oraz dużą na mróz.

Tawuła japońska - zastosowanie

Tawuła japońska jest krzewem pospolicie uprawianym w ogrodach i parkach już od dawna. Może być wykorzystana do tworzenia niskich, nieformowanych żywopłotów, możliwe jest również prowadzenie jej w formie żywopłotów formowanych. Doskonale wygląda w grupach roślinnych zarówno w ogrodach, jak i na zieleńcach w zieleni osiedlowej i miejskiej.

Tawuła japońska - rozmnażanie

Tawuła japońska łatwo krzyżuje się i tworzy mieszańce z innymi gatunkami tawuł, dlatego rozmnażanie poprzez siew nasion nie daje pewności powtórzenia cech rośliny matecznej. Bardzo łatwo natomiast rozmnaża się wegetatywnie, poprzez sadzonki zielne.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość 60 cm - 1 m
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój krzaczasty
Pokrój zwarty