Hortensja ogrodowa - Hydrangea macrophylla

2022-06-27 16:59

Hortensja ogrodowa pochodzi z Japonii, skąd sprowadzono ją do Europy w 1790 roku. Większość jej kwiatów jest sterylna i nie tworzy nasion, ale za to formuje niezwykle okazałe, barwne, kuliste kwiatostany. Jest jedną z najwytrzymalszych roślin – podlana po przesuszeniu łatwo odzyskuje wigor.

Spis treści:

Hortensja ogrodowa - opis

Hortensja ogrodowa jest jedynym gatunkiem hortensji, sprzedawanym jako roślina doniczkowa. Nie może ona żyć długo w mieszkaniu, ale może być pięknym prezentem ofiarowanym w okresie wiosennym, który latem wysadzony do ogrodu będzie zdobił go przez wiele lat. Jeśli jednak nie mamy ogrodu i zdecydujemy się pozostawić hortensje w doniczce, to musimy pamiętać, że roślina musi przezimować w zimnym miejscu, aby zakwitła w następnym roku.

Kwiaty hortensji ogrodowej mają różne barwy, w zależności od odmiany mogą być różowe, błękitne, niebieskie, białe, zielonkawe, nawet żółte. Hortensje należy kupować, gdy pąki zaczynają pękać, ukazując barwę kwiatu. Należy wybierać rośliny o ładnym pokroju, ładnej zieleni liści, bez połamanych gałązek. W doniczce hortensje ogrodowe wyrastają do 60 cm wysokości i zbliżonej szerokości, natomiast w ogrodzie osiągają około 1 m wysokości i tyle samo szerokości.

Hortensja - uprawa

Hortensja ogrodowa lubi dużo światła, przy jego niedostatku jej liście żółkną. Nie należy jednak stawiać rośliny w miejscu silnie nasłonecznionym, gdyż ziemia łatwo przesycha. Podczas kwitnienia odpowiednia jest temperatura pokojowa, zimą, w okresie spoczynku, należy utrzymać 7 st. C. Gdy w lutym roślina wznawia wzrost, temperaturę należy podnieść do 13 st. C.

W okresie wzrostu i kwitnienia hortensję trzeba podlewać obficie. Jeśli zauważamy, że roślina wykazuje oznaki więdnięcia, dobrze jest zanurzyć ją w wodzie na 10 minut. Zimą, w okresie spoczynku, podlewa się ją co 10 dni. Należy pamiętać, że hortensje nie znoszą nadmiaru wody w doniczce. Odmiany niebieskie wymagają wody pozbawionej wapnia (dlatego lepiej unikać twardej wody prosto z kranu). W okresie wzrostu i kwitnienia należy dokarmiać hortensję raz w tygodniu.

Przeczytaj też: Hortensja ogrodowa: hortensja uprawa, cięcie, pielęgnacja hortensji w ogrodzie

W mieszkaniu kwitnie od początku kwietnia do czerwca, w ogrodzie od czerwca do września. Latem warto roślinę codziennie spryskiwać, co zapewni m.in. utrzymanie czystości liści. Nie wolno używać środków do nabłyszczania liści.

Hortensje w ogrodzie

Hortensja ogrodowa kwitnie na zeszłorocznych pędach, dlatego wykonuje się tylko niezbędne cięcia. Po zakończeniu kwitnienia roślinom w doniczce obcinamy przekwitłe kwiatostany. Hortensje rosnące w ogrodzie przycinamy wiosną przed ruszeniem wegetacji. Należy wyciąć przekwitłe kwiatostany oraz martwe lub uszkodzone pędy.

Hortensję rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe – wierzchołki pędów długości 10–15 cm ukorzenia się w mieszance gruboziarnistego piasku z torfem, zapewniając odpowiednią wilgotność i temperaturę 13–16 st. C. Hortensje uprawiane w doniczce żyją 3–4 lata, potem najlepiej odmłodzić roślinę przez sadzonkowanie. Natomiast w ogrodzie - hortensje są długowieczne.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 60 cm
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój krzaczasty
Hortensje w ogrodzie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE