Cyprysik groszkowy 'Nana Bergs' - Chamaecyparis pisifera 'Nana Bergs'

2020-07-16 15:56
Cyprysik groszkowy 'Nana Bergs'
Autor: Mariusz Bykowski Cyprysik groszkowy 'Nana Bergs'

Cyprysik groszkowy 'Nana Bergs' należy do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). To wolno rosnąca, karłowa odmiana cyprysika osiągająca do 50 cm wysokości. Cyprysik groszkowy 'Nana Bergs' rośnie głównie wszerz. Pokrój ma zwarty, ale dość rozłożysty. Liście są łuskowate, drobne o jasnozielonej lub żółtozielonej barwie.

Cyprysik groszkowy 'Nana Bergs' jest dość łatwy w uprawie. Preferuje miejsca dobrze nasłonecznione (wtedy lepiej wybarwia się), ale znosi także lekkie zacienienie. Optymalne są gleby przeciętne – dość przepuszczalne i średnio żyzne. Sadzony w podłożu zasobnym, próchniczym rośnie szybciej. Gatunek jest tolerancyjny względem pH gleby. Nie znosi podłoży podmokłych o wysokim poziomie wód gruntowych. Odmiana jest mrozoodporna. Można ją sadzić na terenie całej Polski. Jednakże w chłodniejszych regionach okazy przed nadejściem zimy warto przez 1-3 lata okrywać. W czasie suszy (i zimą) cyprysik zaleca się podlewać. Od wiosny do końca lata można stosować nawozy specjalistyczne. Cięcie cyprysika groszkowego 'Nana Bergs' z reguły nie jest konieczne – ale w razie potrzeby można w ten sposób korygować pokrój cyprysika.

Cyprysik groszkowy 'Nana Bergs', ze względu na swoje niewielkie rozmiary, doskonale nadaje do sadzenia w małych ogrodach oraz pojemnikach. To dobra dekoracja skalniaków, wrzosowisk, rabat, murków i zieleni miejskiej (w rejonach mniej uprzemysłowionych). Warto go wykorzystywać do tworzenia krzewiastych zestawień kolorystycznych. Dobrze komponuje się w ogrodach orientalnych, nowoczesnych i mieszanych.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Wysokość 30 cm - 50 cm
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł żółtozielona
Pokrój szeroki
Pokrój zwarty
Barwa liści/igieł jasnozielona
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021