Cis pośredni 'Hicksii' - Taxus x media ‘Hicksii’

2022-04-13 12:24

Cis pośredni 'Hicksii' to kolumnowa, dość szybko - jak na cisy - rosnąca odmiana cisa pośredniego. Jest bardzo atrakcyjna.

Spis treści

  1. Cis pośredni 'Hicksii' – uprawa
  2. Cis pośredni 'Hicksii' – zastosowanie

W wieku dziesięciu lat cis pośredni 'Hicksii' osiąga 2-3 m wysokości. Ma sztywne, wyprostowane ku górze pędy, co sprawia, że struktura korony jest bardzo zwarta. Krótkie, niekłujące, ciemnozielone igły są gęsto osadzone na pędach. Niepozorne kwiaty pojawiają się w kwietniu. Nasiona, które z nich powstają są jajowate, brązowawe, otoczone intensywnie czerwoną, niedomkniętą na szczycie, mięsistą osnówką. Sprawiają wrażenie owoców i tak są powszechnie określane.

Cis pośredni 'Hicksii' – uprawa

Cis pośredni 'Hicksii' dobrze rośnie zarówno w cieniu, jak i w półcieniu czy na słońcu. Potrzebuje średnio żyznego, wilgotnego i wapiennego podłoża (o dość wysokim pH). Nie toleruje gleb suchych i podmokłych, oraz kwaśnych. Najlepiej czuje się w rejonach o łagodnym, wilgotnym klimacie, więc u nas w surowe zimy może przemarzać. Jest odporny na zanieczyszczenie powietrza – dobrze znosi warunki miejskie.

Bardzo dobrze znosi nawet silne skracanie pędów, więc doskonale nadaje się do formowania. Cięcie należy wykonać wczesną wiosną, zanim pojawią się nowe igły lub latem - nie później niż w końcu sierpnia (inaczej rośliny nie zdążą przygotować się do zimy i mogą przemarzać). Roślinę rozmnaża się przez sadzonki pędowe ukorzeniane latem lub wczesną wiosną. Przy pozyskiwaniu sadzonki powinny być odrywane z piętką (kawałkiem drewna) od głównego pędu.

Cis pośredni 'Hicksii' – zastosowanie

Cis pośredni 'Hicksii' nadaje się doskonale do małych ogrodów. Regularnie cięty ładnie się zagęszcza, jest więc odmianą szczególnie polecaną na strzyżone żywopłoty (rośliny sadzi się co 50-60 cm).

Warto pamiętać, że wszystkie części cisa (z wyjątkiem czerwonych osnówek otaczających nasiona) są silnie trujące. Dlatego lepiej nie sadzić go w pobliżu miejsc, gdzie bawią się dzieci.

Poznaj ciekawe odmiany cisa:

Czy rozpoznasz te gatunki drzew? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10
Co to za drzewo?
brzoza
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z pędów
Stanowisko zacienione
Roślina ozdobna z owoców
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Wysokość do 4 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kolumnowy
Iglaki w ogrodzie - kompozycje z iglaków