Cis pośredni 'Wojtek' - Taxus media 'Wojtek'

2020-07-16 15:56
Cis pośredni 'Wojtek'
Autor: Mirosław Krogulec Cis pośredni 'Wojtek'

Cis pośredni 'Wojtek' to bardzo ładna polska odmiana cisa pośredniego. Ma wąski kolumnowy pokrój lekko rozszerzający się ku górze.

Cis pośredni 'Wojtek' rośnie dość wolno. W wieku dziesięciu lat osiąga wysokość 2 m. Na wyprostowanych ku górze sztywnych pędach gęsto osadzone są krótkie ciemnozielone igły. Jest polecana do niewielkich ogrodów - do sadzenia pojedynczo jako dominanta kompozycji lub w nieformowanych ażurowych szpalerach. Bardzo dobrze znosi cięcie, nawet silne skracanie pędów.

Cis pośredni 'Wojtek' najlepiej rośnie na średnio żyznym, wilgotnym i wapiennym podłożu. Nie toleruje gleb suchych i podmokłych. Odmiana ta jest bardzo odporna na przemarzanie i, co ważne, nie zawiązuje owoców. A trzeba pamiętać, że wszystkie części cisa (z wyjątkiem czerwonych osnówek otaczających nasiona) są silnie trujące. Atrakcyjne czerwone kulki mogłyby wzbudzić niebezpieczne zainteresowanie dzieci tą rośliną. (mn-k)

Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko zacienione
Roślina ozdobna z pędów
Stanowisko półcieniste
Wysokość do 2,5 m
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kolumnowy
Pokrój ażurowy
Drzewa do małego ogrodu
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021