Cis pospolity ’Fastigiata Robusta’ - Taxus baccata 'Fastigiata Robusta'

2020-07-16 15:56 Katarzyna Józefowicz
Galeria: Cis pospolity ’Fastigiata Robusta’
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Cis pospolity, należący do rodziny cisowatych, to zwykle duże drzewo lub okazały krzew. Z tego powodu w ogrodach najczęściej uprawia się jego liczne odmiany.

>>Przeczytaj też: Dlaczego warto mieć cisy w ogrodzie?

Cis pospolity 'Fastigiata Robusta'

Jedną z bardziej uniwersalnych odmian cisa pospolitego jest 'Fastigiata Robusta', charakteryzująca się powolnym wzrostem i zwartym, kolumnowym pokrojem.
Cis pospolity 'Fastigiata Robusta' może dorastać do 5 m wysokości, ale na ogół osiąga nie więcej niż 2-3 m wysokości, i to dopiero po kilku (około 10-ciu) latach uprawy.
Cis pospolity 'Fastigiata Robusta' ma ciemnozielone igły z dwoma jasnymi paskami na zewnątrz oraz wyprostowane, przylegające do pnia pędy. Jesienią dodatkową ozdobą krzewu są jaskrawoczerwone, okrągłe jagody, które pojawiają się na egzemplarzach żeńskich (cisy pospolite są roślinami dwupiennymi). Cała roślina (poza osnówką owocu) jest silnie trująca, dlatego nie poleca się jej sadzić w pobliżu miejsc przeznaczonych do zabawy dla dzieci.

>>Przeczytaj też: Cis - igły brązowieją od dołu

Cis pospolity 'Fastigiata Robusta' wymagania

Cisy pospolite należą do wąskiej grupy iglaków, które mogą rosnąć w cieniu. Wymagają jednak stanowisk ciepłych i osłoniętych od wiatru. Stosunkowo dobrze znoszą niską temperaturę (chociaż silne mrozy mogą powodować uszkodzenia pędów) i są odporne na zanieczyszczenia powietrza. Ponieważ doskonale reagują na cięcie, można z nich tworzyć gęste, zimozielone żywopłoty.
Cis pospolity 'Fastigiata Robusta', podobnie jak gatunek, preferuje podłoża wilgotne, zasadowe, próchnicze, żyzne, przepuszczalne i świeże. Ze względu na swój zwarty pokrój i niewielki wzrost cis pospolity 'Fastigiata Robusta' polecany jest zarówno do dużych, jak i małych ogrodów. Dobrze wygląda w kompozycjach z innymi krzewami iglastymi, ale sprawdza się również w żywopłotach.

>>Przeczytaj też: Cis - długowieczny iglak: jak pielęgnować cisy, odmiany cisa

Rozmnażanie cisów

Najlepszym sposobem rozmnażania cisa pospolitego 'Fastigiata Robusta' jest sadzonkowanie fragmentów pędów pobieranych wiosną lub jesienią. Siew nasion nie gwarantuje zachowania cech egzemplarza matecznego.

Cisy odmiany

Poznaj ciekawe odmiany cisa:

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Stanowisko
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość 2 m - 3 m
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kolumnowy
Barwa kwiatów zielonożółta