Jodła balsamiczna 'Nana' - Abies balsamea ‘Nana’

2020-07-16 15:50

Jodła balsamiczna 'Nana' to drzewo o nieznanym pochodzeniu. Pierwszy raz opisana została w Kanadzie w 1866 roku przez Johna Nelsona. W Polsce dość popularna. Należy do rodziny sosnowatych (Pinaceae).

Jodła balsamiczna 'Nana'
Autor: GettyImages Jodła balsamiczna 'Nana'

Spis treści

  1. Jodła balsamiczna 'Nana' - opis
  2. Jodła balsamiczna 'Nana' - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Jodła balsamiczna 'Nana' - zastosowanie

Jodła balsamiczna 'Nana' - opis

Jodła balsamiczna 'Nana' to wolno rosnący krzew iglasty, zimozielony. Ma wzniesiony, zwarty, z czasem kulisty pokrój korony. Osiąga od 50 do 60 cm wysokości oraz do 100 cm szerokości. Pędy są dość krótkie i gęsto ułożone. Igły ciemnozielone, od góry błyszczące, płaskie, niekłujące, od spodu mają dwa białe paski, układają się promieniście wokół pędu. Po roztarciu w palcach igły wydzielają przyjemny balsamiczny zapach. Roślina nie wydaje szyszek.>> Przeczytaj też: Jodła – ciekawe gatunki jodły do ogrodów

Jodła balsamiczna 'Nana' - warunki uprawy i pielęgnacja

Jodła balsamiczna 'Nana' lubi miejsca półcieniste lub zupełnie ocienione, ale ciepłe. Podłoże powinno być żyzne, przewiewne, o umiarkowanej wilgotności i lekko kwaśnym odczynie. Roślina jest odporna na szkodniki i choroby, a także na mróz, choć młode okazy mogą przemarzać, dlatego lepiej okrywać je na zimę. Niestety, jodła balsamiczna jest wrażliwa na zanieczyszczenia powietrza. Bardzo dobrze znosi cięcie i szybko się regeneruje. Roślina wymaga regularnego podlewania przez cały okres wegetacji, ponieważ ma płytki system korzeniowy. Najczęściej rozmnaża się przez szczepienie lub przez sadzonkowanie.

Jodła balsamiczna 'Nana' - zastosowanie

Jodła balsamiczna 'Nana' sprawdzi się jako okaz przydomowy - posadzona w towarzystwie innych krzewów czy drzew iglastych wygląda bardzo ładnie. Może być ładnym tłem dla niższych roślin ozdobnych. Doskonały iglak do małych ogrodów. Ze względu na mały przyrost roczny z powodzeniem można uprawiać ją w pojemnikach. Będzie ciekawą propozycją na balkony, tarasy czy patio. W okresie Bożego Narodzenia po przyozdobieniu może pełnić funkcję miniaturowej choinki. Nadaje się do formowania na bonsai.

>> Przeczytaj też: jak wybrać roślinę do formowania bonsai

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Stanowisko zacienione
Wysokość 50 cm - 60 cm
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój płaskokulisty
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE