Pięciornik krzewiasty - Potentilla fruticosa

2022-03-31 13:45

Pięciornik krzewiasty jest krzewem z rodziny różowatych Rosaceae. Występuje w Ameryce północnej, Azji i Europie sporadycznie od Pirenejów po Francję, do Wielkiej Brytanii i południowej Szwecji.

Spis treści

  1. Pięciornik krzewiasty opis
  2. Pięciornik kwiaty: żółte, pomarańczowe, białe
  3. Pięciornik - wymagania
  4. Pięciornik rozmnażanie
  5. Pięciornik zastosowanie

Pięciornik krzewiasty opis

Pięciornik krzewiasty ma zwarty, zaokrąglony pokrój, wyprostowane pędy pokryte brązowo-czerwoną korą, łuszczącą się długimi włóknami, osiąga 30–120 cm wysokości. Liście złożone z pięciu listków są drobne, krótkoogonkowe, kształtu lancetowatego, u nasady klinowato zwężone, całobrzegie, z wierzchu ciemnozielone, od spodu pokryte srebrzystymi włoskami.

Pięciornik kwiaty: żółte, pomarańczowe, białe

Pięciopłatkowe kwiaty pięciornika mają 2–3 cm średnicy, są osadzone pojedynczo lub po kilka na szczytach ulistnionych pędów. Rozwijają się od maja do października – pełnia kwitnienia przypada na czerwiec i lipiec. Pięciornik kwitnie na pędach tegorocznych, dlatego pędy można przyciąć nisko wiosną – wtedy rośliny rozpoczną później kwitnienie, będzie ono trwało dłużej, ale będzie mniej obfite niż krzewów, które nie były przycinane.Na rynku dostępnych jest wiele odmian różniących się pokrojem krzewów, wzrostem oraz barwą kwiatów, które mogą być żółte, białe, pomarańczowe, różowe, czerwone.

Pięciornik - wymagania

Pięciornik krzewiasty jest odporny na mróz. Najlepsze dla niego są stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. Odmiany o kwiatach pomarańczowych lub różowych, rosnące w miejscu lekko ocienionym, mają ładniej zabarwione kwiaty niż rosnące w pełnym słońcu.

Pięciornik krzewiasty jest odporny na suszę. Dobrze rośnie na glebach piaszczystych i gliniasto-piaszczystych (na nieco wilgotniejszych kwitnie obficiej i dłużej). Nie należy go natomiast sadzić na glebach ciężkich, zimnych, wilgotnych i takich, które mają wysoki poziom wód gruntowych. Źle rośnie w podłożu o dużej zawartości wapnia. Odpowiednie pH wynosi 4,5–6,5.

Pięciornik rozmnażanie

Pięciornik krzewiasty rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe zielne pozyskiwane od lipca do września ze średnio zdrewniałych pędów, u których odcina się odcinek 7–10 cm długości, usuwa dolne liście i przycina wierzchołek. Następnie należy umieścić je w podłożu, np. mieszance torfu i piasku lub perlitu. Sadzonki ukorzeniają się w ciągu 3–4 tygodni. Po tym czasie sadzi się je do doniczek, a po roku wysadza na miejsce stałe. Odmiany silnie rosnące można także rozmnażać przez sadzonki zdrewniałe cięte zimą. Takie sadzonki przechowuje się w chłodni lub zadołowane w gruncie, po czym sadzi w gruncie na zgonach. Po jednym sezonie uprawy nadają się do przeniesienia na miejsce stałe.

Pięciornik zastosowanie

Pięciorniki najlepiej prezentują się w grupach, dobrze wyglądają też w połączeniu z bylinami i innymi kwitnącymi krzewami. Nadają się też na niskie formowane i nieformowane żywopłoty. Można je także sadzić w pojemnikach i donicach.

Poznaj inne gatunki pięciornika:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - X
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Wysokość 30 cm - 1,2 m
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój zaokrąglony
Pokrój zwarty
Jak sadzić drzewa i krzewy
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE