Stojaki na wino to element nieczęsto spotykany w wystroju wnętrz. Prawdziwi koneserzy tego trunku, często dysponują niewielką piwniczką, w której leżakują ich winne eksponaty. A gdyby tak zapewniając idealne warunki do przechowywania wina, stworzyć designerski stojak na butelki, który okaże się oryginalną i niezwykle pomysłową dekoracją wnętrza? Prezentujemy 10 pomysłowych stojaków na wino, które będą prawdziwą gratką dla miłośników trunku.

Jak przechowywać wino? Stojaki na butelki

Miłośnicy wina z upodobaniem kolekcjonują kolejne roczniki i z niecierpliwością czekają na odpowiedni moment, by ich skosztować. Jak powszechnie wiadomo - wino im starsze, tym lepsze. Jest to trunek niezwykle wrażliwy na wiele czynników, dlatego aby cieszyć się jego wykwintnym smakiem, warto zapewnić mu optymalne warunki do dojrzewania. Jedną z najważniejszych zasad dotyczących przechowywania wina jest trzymanie go w pozycji leżącej. Wówczas korek będzie cały czas namoczony, a to zapobiegnie jego wyschnięciu i przedostaniu się do wnętrza butelki powietrza. Jest to szczególnie ważne wówczas, gdy planujemy przechowywać wino przez dłuższy czas. Wino można przechowywać na specjalnych stojakach lub regałach. Półki na wino powinny mieć wyżłobienia w kształcie butelki. Dobrze jest przyczepić do nich zawieszki informacyjne, które pozwolą nam się zorientować między innymi w gatunku i roczniku wina. W pozycji pionowej można z kolei przechowywać butelki z młodym winem, do których zastosowano korki plastikowe. wino można przechowywać w specjalnych chłodzonych gablotach przypominających kredens, które mogą być z drewna, metalu lub ze szkła. To wygodne rozwiązanie, gdyż można je ustawić w dowolnym miejscu, pod warunkiem że nie jest nasłonecznione. W takiej gablocie utrzymywane są idealne temperatura i wilgotność, które sprzyjają dojrzewaniu wina. Jeszcze inną propozycją jest chłodziarka do przechowywania wina, w której zależnie od rozmiaru może się zmieścić od kilkunastu do kilkudziesięciu butelek. Jest to urządzenie niewielkie, więc można je postawić w dogodnym dla nas miejscu.

Przechowywanie wina: temperatura

Wino jest trunkiem niezwykle wrażliwym na temperaturę. Optymalna temperatura powinna wynosić: dla win czerwonych - od 14 do 18 stopni, dla win białych - około 10-12 stopni. Zarówno zbyt wysoka, jak i za niska temperatura może spowodować, że wino dojrzewa nieprawidłowo. Drastyczne zmiany temperatury w pomieszczeniu, w którym przechowywany jest trunek mogą spowodować jego zepsucie. Jeśli wina przechowujemy w domowych piwniczkach pamiętajmy, że przy podłodze temperatura jest niższa i rośnie ona wraz z wysokością. Dlatego białe wina należy układać nieco niżej niż wina czerwone.