Małe wnętrza, na pierwszy rzut oka, to przestrzenie nieco kłopotliwe do funkcjonalnego zaaranżowania. Nie poddajmy się jednak zbyt łatwo i podejmijmy walkę z małym metrażem! Szukasz inspiracji wnętrz, które pomogą Ci urządzić wygodną przestrzeń do życia? Czasem wystarczą pomysłowe rozwiązania, które pozwolą nam na maksymalne wykorzystanie przestrzeni oraz trzymanie się pewnych zasad dotyczących urządzania małych mieszkań.

Inspiracje wnętrz: mały salon

Małe wnętrza wymagają od nas trzymania się pewnych zasad. Po pierwsze: neutralne barwy. Nie szalejmy z nasyconymi kolorami, które mogą przytłoczyć wnętrze i spowodują, że wyda się ono optycznie mniejsze. Świetnym rozwiązaniem będzie natomiast pomalowanie jednej ze ścian w małym salonie na mocniejszy kolor. Charakterystyczna kolor na ścianie wizualnie odsunie od ścianę, stwarzając wrażenie głębi. To z kolei sprawi, że salon nabierze idealnych proporcji. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem w małych wnętrzach będzie jednak biel i jej pochodne. Jak powszechnie wiadomo kolor biały jest najlepszym sprzymierzeńcem niewielkich, ciasnych pomieszczeń. Wprowadzi on do nic powiew świeżości, jednocześnie sprawiając, że wnętrze zyska wyjątkowej przestronności. Monochromatyczną przestrzeń z łatwością przełamiemy mocniejszym akcentem, który wprowadzi kolorystyczne ożywienie. W tej roli sprawdzi się naprawdę drobiazg, jak choćby kolorowa, dekoracyjna poduszka. Zrezygnujmy także z nadmiernej dekoracji wnętrza, która wprowadzi do niewielkiego metrażu niepotrzebny chaos. W małych wnętrzach niezwykle istotną rolę odgrywa oświetlenie. Za jego pomocą możemy dowolnie kształtować rzeczywistość w małych wnętrzu. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami odsłoniętych okien, a pokoje bez firan wydają nam się chłodne i zupełnie „niedomowe" – zawieśmy w oknie jedynie zwiewne, jasne firany przepuszczające światło naturalne. Idealnym pomysłem do małego salonu będzie także zaplanowanie w jego projekcie sporego lustra, które może optycznie powiększyć wnętrze. Urządzając mały salon, dokładnie przemyślmy także dobór odpowiednich mebli. W małych wnętrzach najbardziej pożądane są niskie, lekkie meble. Pamiętajmy, by wysokość całej zabudowy meblowej była do siebie zbliżona. Sprawi to, że perspektywa salonu optycznie się poszerzy, dodając mu wizualnej przestrzeni. Świetnym rozwiązaniem do małego salonu są także meble składane, mobilne. Takie, które w razie potrzeby możemy złożyć, zapewniając sobie tym samym maksymalne zaoszczędzenie przestrzeni.

Inspiracje wnętrz: mała kuchnia

Jednym z najchętniej wykorzystywanych rozwiązań w aranżacji małych wnętrz jest otwieranie przestrzeni. Jeśli tylko pozwala nam na to projekt mieszkania zaplanujmy np. kuchnię otwartą na salon. Takie rozwiązanie sprawi wrażenie, że całość nabierze wyjątkowej przestronności. O czym zatem powinniśmy pamiętać w aranżacji małej kuchni? Przede wszystkim o kuchennej zabudowie. Optymalnym rozwiązaniem są proste fronty szafek w kolorze białym. Nie przytłoczą one wnętrza, a w przypadku otwartych przestrzeni zaprezentują się niezwykle reprezentacyjnie. Świetnym pomysłem do małej kuchni jest pomyślenie kuchennej zabudowy na całej wysokości ściany. Świetnie zorganizują one przestrzeń, jednocześnie pozwalając na maksymalne jej wykorzystanie. Tutaj jednak kolor biały jest absolutnym obowiązkiem! Częstym dylematem w małych wnętrzach jest także strefa jadalna. Chętnie wykorzystywanym rozwiązaniem jest zaplanowanie wyspy kuchennej czy blatu na granicy strefy kuchennej z jadalną. Nie tylko wyraźnie wyznaczy ona poszczególne strefy, ale przede wszystkim będzie idealnym miejscem do zaaranżowania mini jadalni. Jeśli wybór pada tutaj na kuchnię i to na jej powierzchni mamy urządzić kącik jadalny, świetnym pomysłem będzie zaplanowanie wysuwanego blatu, który w razie konieczności będzie pełnił funkcję stołu.

Inspiracje wnętrz: mała łazienka

Mała łazienka. Jak ją zaprojektować by pełniła funkcję pełnowartościowego pokoju kąpielowego? Wydaje się niemożliwe? W rzeczywistości wcale nie jest tak skomplikowane. W przypadku urządzania małych łazienek najważniejszy jest sam pomysł! Mając na uwadze kilka niepisanych zasad dotyczących aranżacji niewielkich łazienek, możemy zaprojektować wnętrze naprawdę niezwykle funkcjonalne i modne. Po pierwsze: zastosujmy triki, które sprawią wrażenie optycznie większej przestrzeni. Najprostszym i najchętniej wykorzystywanym rozwiązaniem jest postawienie w aranżacji małej łazienki na duże lustra. Im większe, tym lepiej. Tutaj uwagę ma jednak ich kształt czy rama. Wybierzmy poziome, ogromne tafle bez zbędnych ozdobników – te sprawdzą się najlepiej w małych wnętrzach. Zastanawiając się nad dekorację ścian w łazience, często decydujemy się na kafelki. W małych wnętrzach z pewnością nie sprawdzą się duże kafle o wyrazistych wzorach. Pomysłowym rozwiązaniem jest natomiast zastosowanie w łazience fototapety. Wybierzmy taką, która będzie poszerzała perspektywę wnętrza, jednocześnie dodając mu wyjątkowego charakteru. W tym celu możemy wybrać np. motyw plaży czy oceanu, który znacznie poszerzy horyzont. Pozostał nam jeszcze jeden niezwykle istotny element, mianowicie: oświetlenie. Projekt oświetlenia zacznijmy od odpowiedniego rozplanowania źródłem światła. Najważniejsze jest optymalne doświetlenie najważniejszych stref łazienki. Oświetlenie punktowe sprawi, że mała łazienka wyda się optycznie większa. Z kolei, w okolicy luster sprawdzą się wiszące lampy, które odbijając światło w tafli szkła sprawią, że wnętrze zyska na przestronności. W kwestii mebli łazienkowych wybierzmy proste i klasyczne kształty, które nadadzą naszemu wnętrzu lekkości... i tutaj zaleca się nieśmiertelną biel.