Z potrzeby koloru – nowoczesne mieszkanie z modnym żółtym akcentem

Salon, kuchnia
Autor: Marcin Grabowiecki/Hompics UKRYTE, WYEKSPONOWANE Obszerna zabudowa na ścianie w salonie to najdłużej dopracowywany element projektu wnętrza. Nic dziwnego – jest kluczowa zarówno dla wyglądu, jak i funkcjonalności parteru. Stanowi oprawę dla kominka z płaszczem wodnym oraz dla telewizora (na zdjęciu, naprzeciwko kanapy, widać jeden z jego głośników). Poza tym mieści otwarte półki biblioteczki i zamykany białymi drzwiami kredens, a w części kuchennej kryje w sobie lodówkę. GDZIE KUPIĆ: poduszka z napisem, żółty pled, drewniana misa i patera – BM Housing

Chcieli, by ich dom w Poznaniu był przede wszystkim wygodny. O wnętrza zadbał architekt Michał Hoffmann. Sami właściciele jednak mieli mnóstwo pomysłów, jak nowoczesny projekt dopasować do swoich gustów i wyjątkowej ekspresji kolorystycznej. Szczególnie zależało im na żywym żółtym odcieniu.

Jak określić rolę architekta wnętrz? W każdym projekcie jest nieco inna, na ogół koncentruje się jednak wokół pokonywania określonych wyzwań funkcjonalnych oraz ograniczeń przestrzennych, technicznych, finansowych. Michał Hoffmann do tej krótkiej listy dodaje zadania mediatora, godzącego oczekiwania estetyczne pani i pana domu. Tak było m.in. w przypadku właścicieli – sympatycznej pary ludzi świadomych, wymagających, o wykrystalizowanych gustach.

Mocnym fundamentem dla znakomitego kompromisu, który udało się osiągnąć (świadczą o tym prezentowane zdjęcia), stały się zgodne oczekiwania obojga, aby ich nowy dom odpowiadał autentycznym potrzebom czteroosobowej rodziny. – Miał i ma być dobrym miejscem do życia na co dzień. Chcieliśmy rozwiązań praktycznych. Niczego ponad miarę, ponad stan, na pokaz – podkreśla gospodarz. I rzeczywiście na zielonej poznańskiej Woli powstały wnętrza przemyślane, wygodne i naprawdę efektowne. 

Plan mieszkania
Autor: Norbert Suchorzewski

– Duża w tym rola architekta Andrzeja Kurzawskiego, autora interesującego projektu budynku, w znacznej mierze determinującego także funkcję i wygląd pomieszczeń – zaznacza skromnie Michał Hoffmann. – Co więcej, dom nie prezentowałby się tak, jak teraz, gdyby nie wyjątkowa potrzeba koloru u pani domu – dodaje. Właśnie jej zasługą jest rozświetlenie wnętrz mocnym odcieniem żółtego, który ze strefy wypoczynkowej lotem kanarka rozprzestrzenił się po całym domu.

Meble do jadalni

Aby okazały się naprawdę komfortowe, należy zadbać nie tylko o ich odpowiednie wymiary, lecz także o niezbędną przestrzeń dla każdego ze stołowników.

Postaw na stół rozkładany. Do wygodnego operowania sztućcami człowiek potrzebuje min. 65, a najlepiej 75 cm bieżących blatu. Właśnie tyle mebel złożony powinien gwarantować każdemu z domowników, a rozłożony – typowej dla danego domu liczbie gości. W trosce o wygodne odsuwanie krzeseł z każdej strony stołu trzeba zostawić min. 80 cm odstępu od innych sprzętów lub ścian.

Rozsądnie wybieraj krzesła. Te dla domowników, używane codziennie, powinny tworzyć spójny zestaw. Dodatkowe, wykorzystywane w czasie wizyt gości, mogą być inne, byleby się dobrze komponowały z tamtymi. Najmniej miejsca zajmą modele sztaplowane, czyli zaprojektowane tak, by dało się wstawić jedno w drugie.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021