Nowoczesne mieszkanie z odrobiną szaleństwa. Sufit w pokoju dzieci podbił nasze serca

2024-04-25 12:18

Mieszkanie na warszawskim Żoliborzu urządzone jest w nowoczesnym, optymistycznym stylu. Skąd pomysł na nieoczywiste użycie kolorów we wnętrzu? Magdalena Dobródzka, właścicielka Pracowni O Z KRESKĄ, za punkt wyjścia obrała widoczny za oknami mural.

Spis treści

  1. Jak wybrać kolory do wnętrza?
  2. Jasna strefa wypoczynkowa
  3. Jasnozielony przedpokój
  4. Drewniana kuchnia
  5. Pokoje dzieci z muralem na suficie
  6. Biała łazienka z drewnem
  7. Gabinet na uboczu
  8. Mała łazienka z prysznicem
  9. Mieszkanie z fantazją na warszawskim Żoliborzu. Zdjęcia
  10. Mieszkanie w bieli i w drewnie - nowoczesne i eleganckie. Kasia sama je zaprojektowała

Jak wybrać kolory do wnętrza?

Inspiracją do projektu stumetrowego mieszkania na Żoliborzu był kolorowy mural z sąsiedniego budynku, a ponieważ właściciele okazali się otwarci na kolor, architektka postanowiła wykorzystać ten widok do ubarwienia wnętrza, projektowanego dla małżeństwa i ich dwóch małych synków. 

- Gdy tylko weszłam do tego mieszkania i zobaczyłam, co widać przez okno, zdałam sobie sprawę, że kolory wykorzystane do aranżacji wnętrza łagodnie połączą się z tymi zewnątrz - wspomina swoje pierwsze wrażenia z tego wnętrza Magdalena Dobródzka.

Aby jednak nie było zbyt intensywnie, pomieszczenia z widokiem na mural utrzymane są w spokojnej palecie barw. Kolory z muralu pojawiają się w nich w subtelny sposób - jak np. przegrody między półkami i tyły regału w sypialni właścicieli, nawet jeśli częściowo zasłaniają je książki. W pokoju chłopców  nawiązania są już bardziej zdecydowane.

Jasna strefa wypoczynkowa

Kolorystyczną bazę w salonie stanowią podłoga z jasnego drewna i ściany w delikatnym szarobeżowym odcieniu. Ponieważ właścicielom zależało na naturalnych materiałach, projektantka wybrała mocno szczotkowaną deskę marki Tarkett o wyraźnym usłojeniu i fakturze. Kolor ścian pochodzi z ciepłej palety (w systemie NCS oznaczonej literką Y), ponieważ takie odcienie ładnie współgrają z drewnem.

- Nie jest to zimna, sina szarość. Ludziom lepiej mieszka się w cieplejszych kolorach - tłumaczy Magda i dodaje, że w dobrze zaprojektowanym wnętrzu jasny odcień ścian przejmuje rolę bieli i łagodzi kontrasty, mieszkanie staje się bardziej przytulne.

Jasnozielony przedpokój

Odstępstwem od stonowanej kolorystyki mieszkania jest szałwiowozielona ściana w przedpokoju. Znajdujące się za nią pomieszczenie gospodarcze w samym centrum mieszkania jest zieloną "kapsułą" - zieloną wewnątrz i na zewnątrz. Wyróżniony w ten sposób fragment ściany stał się idealnym tłem dla domowej galerii z rodzinnych zdjęć.

W przedpokoju zaplanowano dużo miejsca do przechowywana - przy drzwiach wejściowych stoi niska fornirowana szafka z podcięciem na buty i blatem. Reszta zabudowy jest biała. Dominację prostokątów (drzwi, fronty szafek) projektantka przełamała okrągłymi wieszakami na ścianie i uchwytami meblowymi. Ten motyw powraca konsekwentnie w całym mieszkaniu, podobnie jak fornir o wybarwieniu zbliżonym do koloru podłogi.

Drewniana kuchnia

Fronty zabudowy kuchennej mają cieniutką ramkę - efekt, który można było uzyskać tylko w fornirze. Aby stworzyć wrażenie, że nie ma tu wysokich mebli, lodówkę ukryto w bocznej zabudowie, a górne szafki dzięki gładkim białym lakierowanym frontom są niemal niewidoczne. Białe są także ściana nad blatem i blat z konglomeratu z podwieszanym zlewozmywakiem. Bateria kuchenna Talis marki Hansgrohe na wyciąganej wylewce ma przycisk do uruchamiania strumienia wody.

Drewniany stół też nawiązuje do koloru podłogi, krzesła marki Fameg są kolorowe, dobrane do barw muralu za oknem. Magdalena, która oprócz projektowania wnętrz tworzy pastele i ceramikę artystyczną, namalowała specjalnie do tego wnętrza obraz. Oczywiście pod kolor.

Pokoje dzieci z muralem na suficie

Z muralu zaczerpnięto też barwy do pokojów chłopców. Dominującym motywem są malowane sufity, które przypominają zadaszenie cyrkowych namiotów.

Pokoje chłopców położone w centralnej części mieszkania są jasne i przestronne. Kolory na suficie nie są agresywne, zresztą, jak podkreśla projektantka, odbieramy je zupełnie inaczej niż gdyby były na ścianie. Ponieważ dzieci są w podobnym wieku i dużo czasu spędzają razem, pokoje połączono rozsuwanymi drzwiami, co pozwala stworzyć dużą wspólną przestrzeń do zabawy. Niezależnie od tego każdy pokój ma oddzielne wejście, więc w razie potrzeby można je rozdzielić.

- Zawsze kiedy projektuję pokoje dziecięce, chcę, aby było w nich dużo fantazji. Dziecko musi mieć poczucie, że jego pokój jest rozpoznawalny, ma w sobie coś wyjątkowego — tłumaczy projektantka. I uprzedza, że najmłodsi klienci co prawda potrafią zmieniać zdanie co tydzień, ale jeśli zdecydujemy się na jakiś pomysł, po prostu trzeba się go trzymać. - To zawsze się udaje — zapewnia.

W bawialni jest drabinka gimnastyczna i podwieszany worek-huśtawka. Aby wyciszyć miejsce do spania, ściana przy łóżku ma odcień o dwa tony ciemniejszy niż reszta. Meble w pokoju chłopców zaprojektowała Magdalena. Pomyślała też o podestach z szufladami, bo dzieci lubią takie skrytki i miejsca, gdzie mogą usiąść. Poza tym, aby urozmaicić prosty regał, niektóre półki są wysunięte do przodu, inne cofnięte.

- Meble projektuję tak, aby miały coś, co przyciąga uwagę, zaciekawia. To forma i kolor są tutaj najważniejsze. Nawet z laminatu można wyczarować coś naprawdę wyjątkowego - mówi projektantka.

Biała łazienka z drewnem

Główna łazienka utrzymana jest w bieli, ciepła dodaje jej podłoga z drewna tekowego i fornirowana szafka pod umywalką. Aby szafki nie przytłaczały, podobnie jak w kuchni, zabudowy są białe. Błyszczące płytki mają różne odcienie, co sprawia, że ładnie współgrają ze światłem naturalnym.

Marzeniem właścicieli była wolnostojąca wanna. Jednak tym, co najbardziej zwraca uwagę, jest kolekcja luster. Właściciele dużo podróżują, więc Magdalena chciała zapewnić im przestrzeń na przywiezione pamiątki. Kinkiet przy umywalce to projekt polskiej marki Kaspa.

Aby zrównoważyć mnogość okrągłych form - luster, uchwytów szafek, krągłości ceramiki - Magdalena dobrała kanciaste podtynkowe baterie Metropol marki Hansgrohe.

Gabinet na uboczu

Ponieważ właściciele potrzebowali miejsca na biuro domowe, Magdalena wykorzystała nietypowy układ narożnego mieszkania i na gabinet przeznaczyła pomieszczenie położone najbardziej na uboczu - za sypialnią i garderobą. Pierwotnie była tu łazienka, którą przeniesiono do niewielkiego pomieszczenia obok sypialni.

Mała łazienka z prysznicem

Właściciele chcieli, by mniejsza łazienka była ciemna. Stąd drewno tekowe i czarne płytki. Te na ścianie umywalkowej mają lekki gradient i nierówne krawędzie - niczym ręcznie robione marokańskie zellige. Obok lustra wiszą lampy Longis marki Kaspa. Takie same są nad wanną w białej łazience - powtórzenia dodają aranżacji spójności.

Aby optycznie powiększyć małe wnętrze i ukryć szacht, obłożono go lustrami. Zabudowa nad WC, z lakierowanymi na czarny półmat frontami, kryje pojemne szafki. Mimo niewielkiej przestrzeni znalazło się też miejsce na odrobinę luksusu - w wyłożonym przypominającymi naturalny łupek płytkami prysznicu jest podtynkowa bateria termostatyczna ShowerSelect oraz deszczownica Rainfinity i słuchawka prysznicowa z tej samej serii (Hansgrohe). Specjalnie zaprojektowany strumień PowderRain otula ciało tysiącami drobnych kropelek, zapewniając fantastyczne wrażenia podczas kąpieli.

Mieszkanie z fantazją na warszawskim Żoliborzu. Zdjęcia

Mieszkanie w bieli i w drewnie - nowoczesne i eleganckie. Kasia sama je zaprojektowała

Otwarta kuchnia – na co zwrócić uwagę podczas projektowania? Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię.