Co będzie modne we wnętrzach w 2025 roku? Trendy wnętrzarskie 2025

2025-04-30 16:47

Co będzie modne we wnętrzach w 2025 roku? Będziemy czerpać inspiracje z natury, na nowo odkryjemy piękną zieleń, jej ciepły jasny odcień, tonacje ziemi, przedłużymy zainteresowanie czarnymi dodatkami, okrągłościami, ale też zwolnimy. Dzielimy się z wami 6 trendami, które będą gościć w naszych domach w 2025 roku.

Spis treści

  1. Przyjazne zaokrąglenia
  2. Soft minimalizm
  3. Drewno i odcienie ziemi
  4. Czarne akcenty we wnętrzu
  5. Slow life
  6. Kolor zielony = kolor neutralny
  7. Zastrzyk kolorów lub stonowane barwy
  8. Quiet luxury w hotelowym wydaniu
  9. Kuchnia modna w 2025 roku
  10. Naturalny minimalizm
  11. Powrót do przyszłości
  12. Fokus na detal
  13. 1. Egzotyczna dżungla
  14. 2. Liście – modny motyw dekoracyjny
  15. 3. Ciemna zieleń
  16. 4. Dark nordic – styl skandynawski i ciemne barwy
  17. 5. Ekspansja stylu glamour, ale w detalach
  18. 6. Powrót lastryka
  19. 7. Kilimy, makatki, makramy...
  20. 8. Ciemna zabudowa kuchenna
  21. 9. Miedź i kolor miedziany
  22. 10. Złote dodatki i dekoracje
  23. Złoto i marmur
  24. Trendy 2025 i 2026: ciemne drewno wraca na salony
  25. Z czym łączymy ciemne drewno?
  26. Polska twórczość ludowa
  27. Inspiracje z różnych stron świata
  28. Gdzie kupić
  29. Czarna zabudowa kuchenna
  30. Trendy 2025 i 2026: biophilic design i zwrot ku naturze
  31. Geometria w dawnym stylu
  32. TNeutralne kolory i barwy ziemi - dalej japandi
  33. Fokus na przytulność
  34. Modna jadalnia: inspiracje, kolory, motywy
  35. Modna podłoga w jadalni
  36. Modny pokój dziecka: w zgodzie z naturą
  37. Modna sypialnia – kolory, których nie może w niej zabraknąć
  38. Modny przedpokój: podłoga

Przyjazne zaokrąglenia

Bardzo ważną rolę w naszych domach odgrywa natura. Poznaliśmy już, i polubiliśmy, biofilic design, ten trend utrzyma się też w 2025 roku. A jak natura, to kształty organiczne, a dokładniej wszelkie krzywizny. Będziemy szukać zakrzywionych kształtów i zaokrąglonych mebli. Rzeźbiarskie, pełne wdzięku formy dodadzą naszym wnętrzom architektonicznej estetyki.

Wykorzystaj np. sofę i fotel o zaokrąglonych kształtach, wniosą do wnętrza atmosferę relaksu. Modną aranżację uzupełnij okrągłym stolikiem kawowym, elegancką lampą oraz grafikami z zakrzywionymi liniami.

Soft minimalizm

Coraz więcej osób inspiruje się designem opartym na dobrym samopoczuciu, a dzięki mediom społecznościowym popularność zyskuje soft minimalizm i jego ciepła monochromatyczna paleta. Uspokajające neutralne odcienie, zakrzywione linie i naturalne materiały, to nowe podejście do minimalizmu, dalekie od surowego i sterylnego stylu minimalistycznego, znanego z wnętrz loftowych.

Zastosuj tę estetykę w pomieszczeniach kojarzonych z komfortem, jak sypialnia. Zamiast zwykłej białej palety wybierz kremową lub złamaną biel, odcienie off white, aby nadać pomieszczeniu cieplejszy i delikatniejszy charakter. Miłe w dotyku tkaniny, jak aksamit, bawełna, bouclé, zapewnią nowoczesny wygląd, i sprawią, że przestrzeń będzie się schludna i uporządkowana. Ta paleta barw umożliwia wprowadzenie do wnętrza akcentów w innych stylach oraz czarnych dodatków.

Drewno i odcienie ziemi

Nie wyobrażamy sobie wnętrza bez elementów drewnianych, które wnoszą ciepło i spokój. Drewno zawsze było obecne w domach i mieszkaniach, zarówno w aranżacjach nowoczesnych, klasycznych, w stylach japandi oraz eko odgrywa szczególną rolę. Drewniane ściany dodadzą też wnętrzu elegancji

Do modnych lameli ściennych dobierz dodatki w odcieniach brązu, spalonego pomarańczu lub rdzy. Uzupełnij  nastrojowym oświetleniem i akcentami z przydymionego szkła lub mosiądzu.

Trendy 2024
Autor: serwis prasowy marki Marks and Spencer, Materiały prasowe

Czarne akcenty we wnętrzu

Dzięki popularności wnętrz w stylu loftowym czarne akcenty weszły na stałe do naszych mieszkań i domów. Kluczem do dekoracji czarnymi dodatkami jest robienie tego z pomysłem. Użyj koloru czarnego, aby podkreślić elementy architektoniczne domu, takie jak czarne drzwi lub okna. Można je zrównoważyć jaśniejszymi akcentami, takimi jak białe ściany czy drewniana podłoga.

W aranżacji wnętrza postaw np. na kuchnię z czarnymi matowymi frontami, jako dekoracji użyj drewnianych dodatków. Dobierz stół i krzesła w stylu loftowym. Aby wnętrze nie było zbyt ciemne, użyj różnych faktur i materiałów, jak np. jasne okładziny ścienne lub blat z białego marmuru.

Slow life

Stres dosięga każdego, nic więc dziwnego, że wiele osób odnalazło radość w ruchu slow life. Ten trend polega na docenianiu małych rzeczy, cieszenia się chwilą, bycia tu i teraz. Slow life zachęca nas do większej uważności i cieszenia się otoczeniem.

Aby stworzyć dom sprzyjający slow life, zainspiruj się duńskim hygge, jego ziemistej palecie barw, ciepłemu oświetleniu i przytulnym fakturom.

Bardzo ważne jest naturalne światło. Odsłaniamy okna, umieszczamy lustra bezpośrednio naprzeciw okien, aby odbijały światło.

Kolejnym kluczowym elementem w filozofii slow life jest ograniczenie wykorzystania technologii. Stwórz w swoim domu strefy wolne od technologii, takie jak kącik do czytania w gabinecie lub kącik muzyczny, w którym w spokoju pograsz na ulubionym instrumencie.

Kolor zielony = kolor neutralny

Ponieważ natura na stałe zagościła w naszych domach, nikogo nie dziwi obecność koloru zielonego we wnętrzach, jest postrzegany jako kolor neutralny i uspokajający.  Wnosi do wnętrza świeżość, zapewnia równowagę i spokój.

Wybór odcienia zieleni zależy od nastroju, jaki chcesz osiągnąć. Jeżeli szukasz ukojenia i lekkości wybierz odcień szałwiowy. Jeśli wolisz wnętrza w stylu klasycznym, wybierz zielony z domieszką szarości, który pięknie współgra z brązami.

Ciemniejsze odcienie zieleni bardziej pasują do wnętrz w stylu urban jungle, nowoczesnym i eko. Jasne do stylów skandynawskiego i minimalistycznego.

Z trendami na nadchodzący sezon podzieliła się z nami Rebecca Snowden, doradca ds. stylu wnętrz w Furniture And Choice (FurnitureChoice.co.uk).

Trendy we wnętrzach – jesień 2023!

Zastrzyk kolorów lub stonowane barwy

W nowym sezonie każdy znajdzie coś dla siebie. Wciąż na topie będą złamane biele, beże i cieliste pastele. Styl japandi oraz minimalizm w ciepłym wydaniu rozgoszczą się na dobre.

Istotne jest, aby nie tylko pomalować ściany danym kolorem, ale też wkomponować jego różne tonacje do innych elementów przestrzeni, tworząc wielowymiarowy efekt.

Dla siebie znajdą też miłośnicy intensywnych barw. Pojawią się retro kolory takie jak:

  • musztardowa żółć,
  • zgaszony niebieski
  • i delikatna pomarańcz.

To z pewnością zasługa rosnącej popularności trendów jak color blocking czy dopamine decor, które opierają się na niestandardowym łączeniu kolorów.

Quiet luxury w hotelowym wydaniu

Aranżacje inspirowane hotelowymi przestrzeniami wpisują się w trend quiet luxury – koncepcji subtelnego luksusu, kładącej nacisk na jakość i oryginalność w postaci antyków czy drewnianych, designerskich mebli. Tendencję możemy dostrzec w łazienkach, które przybierają postać salonów kąpielowych rodem ze SPA.

Na podłogach zagoszczą ceramiczne posadzki w stonowanych barwach lub winylowe panele o wyglądzie naturalnego kamienia. Na nich natomiast staną wolnostojące wanny i ręcznie rzeźbione lub malowane umywalki z bateriami w kolorze szczotkowanego złota. Całość dopełni wyszukane oświetlenie i dodatki, często w stylu vintage, znalezione w antykwariacie lub na pchlim targu.

Kuchnia modna w 2025 roku

W modnych kuchniach zobaczymy pastelowe lub białe fronty z wyrazistą teksturą albo ryflowaniem, wielofunkcyjne zlewy (nawet w niewielkich metrażach) i matowe baterie.

Od czego się odchodzi? Na pewno od układów w literę „L” lub „U”, na rzecz tworzenia zabudowy na jednej ścianie i przemyślanym gospodarowaniu przestrzenią. W tym pomieszczeniu dobrze sprawdzą się panele winylowe imitujące drewno, które dodadzą wnętrzu przytulności i będą uniwersalną oraz trwałą bazą do zmian aranżacji w przyszłości.

Warto pamiętać, że trendy zmieniają się co roku, kuchenne szafki można przemalować, jednak podłoga wymieniana jest z reguły raz na kilkanaście lat.

Naturalny minimalizm

Agnieszka Lesiuk z pracowni Art Design Studio stawia na naturalne materiały, inspirowane organicznymi formami meble oraz subtelne odcienie barw ziemi. Cieszyły się dużym powodzeniem w minionym roku i wszystko wskazuje na to, że ten trend się utrzyma także w 2024 roku.

Potrzeba harmonii z otaczającym nas światem przyrody wyznacza styl i sposób, w jaki chcemy żyć i mieszkać. Sprzyjająca wyciszeniu natura pozwala zachować wewnętrzny spokój, zachęcając do wypoczynku i relaksu także we własnym M. To niezwykle ważne w tak niepewnych czasach, w jakich przyszło na żyć.

- Wszyscy lubimy być na bieżąco z aktualnymi trendami i nowinkami ze świata aranżacji wnętrz. Pilnie śledzimy Instagrama i branżowe strony internetowe oraz z przyjemnością przeglądamy kolorowe magazyny wnętrzarskie. A w nich nie sposób nie zauważyć, że nasze wnętrza, właściwie od czasów pandemii, zbliżają nas coraz bliżej do natury. Tak będzie i w tym roku.

Jednak obok naturalnych materiałów i kolorów z palety barw ziemi, które budują sprzyjającą wyciszeniu i relaksacji atmosferę, coraz większą rolę odgrywać będą organiczne, nieregularne, często obłe formy wyposażenia. Miękkie linie, charakterystyczne zakrzywienia czy subtelne zaokrąglenia dodają przytulności, kreując łagodny klimat i ocieplając wizerunek pomieszczeń.

By jednak osiągnąć zamierzony efekt, najlepiej kierować się złotą zasadą minimalizmu – mniej znaczy więcej. Czyste, uporządkowane stylistycznie przestrzenie sprzyjają wyciszeniu, a tak urządzony dom staje się prywatnym azylem - schronem, gdzie możemy szukać harmonii ze sobą i otaczającym nas światem przyrody – mówi architekt Agnieszka Lesiuk z pracowni Art Design Studio.

Powrót do przyszłości

Jednak bliski związek z naturą to nie tylko inspiracje płynące ze świata przyrody, ale też poszanowanie środowiska naturalnego i ograniczonych zasobów ziemi. Stąd na nowo powraca styl vintage, sięgając po przedmioty obdarzone duszą oraz perełki aranżacyjne minionych epok. Tak uważają Marta Iglewska i Radosław Wójcik z pracowni Interiorsy.

- Echa stylistyki vintage pobrzmiewają nieustannie od wielu lat. W tym roku jednak spodziewamy się, że wybrzmią pełnym głosem. Świadczą o tym potrzeby naszych klientów, którzy chcą mieszkać we wnętrzach ciepłych i przytulnych, otaczając się przedmiotami z duszą.

Jednak styl vintage to nie tylko rzeczy opowiadające własną historię, wygrzebane na strychu czy znalezione na pchlim targu. To swoisty hołd złożony przeszłości, przejawiający się zamiłowaniem do perełek designu minionych epok oraz określonych wzorców aranżacyjnych.

To także ukłon w stronę przyszłości. Meble i dekoracje z drugiego obiegu ograniczają konsumpcjonizm, jednocześnie pozwalając zadbać o tak ważny w naszych czasach aspekt ekologiczny związany z nadmierną produkcją.

Należy przy tym pamiętać, że stylistyka vintage to także elementy wyposażenia wnętrz inspirowane zeszłymi latami – oczywiście te, które wytwarzane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju – opowiadają architekci Marta Iglewska i Radosław Wójcik z pracowni Interiorsy.

Fokus na detal

I choć każdy z tych trendów otwiera zupełnie inne możliwości w kreacji wnętrz, poza silnym zwrotem w stronę natury, łączy je nowa jakość, jaką jest dbałość o detal. Coraz większą wagę przywiązujemy bowiem do tego, by każdy, nawet najdrobniejszy szczegół, budował nastrój i spajał stylistycznie wnętrza. Doskonale zdają sobie z tego sprawę producenci wyposażenia wnętrz, którzy dużą uwagę przywiązują do designu.

1. Egzotyczna dżungla

Wyraziste kolory, motywy dekoracyjne ze świata przyrody i zwierząt z odległych krain, dekor XXL – pod znakiem egzotyki upływało zwłaszcza lato. Na tkaninach, tapetach i dodatkach królowały flamingi, ananasy, arbuzy, do tego dochodził „gąszcz” egzotycznych ornamentów jak z najdzikszej dżungli. Co ciekawe, taki dekor pojawiał się w zestawieniu z eleganckimi detalami spod znaku glamour – zwłaszcza złotem.

2. Liście – modny motyw dekoracyjny

Najszybciej mogliśmy zaobserwować powrót mody na liście palmowe, co oczywiście można wiązać z trendem opisanym powyżej – egzotyką. Wielkoformatowe liście pojawiały się przede wszystkim na tapetach i tkaninach. Oprócz palmy wyjątkowym zainteresowaniem cieszyła się monstera. I najważniejsze – bujne, okazała rośliny nie tylko królowały jako motyw dekoracyjny. Coraz częściej wkraczały do wnętrz w wersji „żywej”, dodając im odrobinę egzotycznej fantazji.

3. Ciemna zieleń

Skoro liście, to także ciemna zieleń! Odcień butelkowy, szmaragd, a także petrol green śmiało wkraczały w dużych ilościach do wnętrz. Dotyczyło to nie tylko kolorów ścian czy dodatków, ale i mebli – np. zabudowy kuchennej. Jesienią zaś ciemna zieleń przeniosła się również na eleganckie tkaniny, np. aksamit.

4. Dark nordic – styl skandynawski i ciemne barwy

Styl skandynawski kojarzy się z jasnymi, delikatnymi barwami, ale od 2025 roku do wnętrz skandynawskich włączano ciemne, mocne akcenty. Po pierwsze, chodziło o meble – np. granatowe, szmaragdowe czy antracytowe sofy. Po drugie, kolory ścian. Na przykład granatowa, kobaltowa czy szmaragdowa ściana stanowi świetne tło dla skandynawskiego wzornictwa. Po trzecie, dodatki i dekoracje – od tkanin po drobniejsze akcesoria.

5. Ekspansja stylu glamour, ale w detalach

Styl glamour ma swoje korzenie w domach amerykańskich gwiazd (zwłaszcza starego kina), stąd sporo w nim teatralności, luksusu oraz blasku. Kilka złotych drobiazgów, ozdobne uchwyty do szafek i końcówki karniszy, aksamit – to tylko przykłady. Szczególnie ciekawe było włączanie takich drobiazgów do aranżacji w różnych stylach – np. skandynawskim, kolonialnym czy vintage. Można się spodziewać, że 2026 rok przyniesie ciekawe rozwinięcie tego trendu.

6. Powrót lastryka

Choć lastryko to efektowny i solidny materiał, długo kojarzony był z PRL-owską siermięgą albo wyłącznie z płytami nagrobnymi. Tymczasem „terrazzo” można pomysłowo wykorzystać we wnętrzach. Chodzi nie tylko o parapety, lecz także blaty kuchenne, posadzki albo okładziny ścienne. Charakterystyczny wzór lastryko inspiruje również projektantów tapet na ścianę.

7. Kilimy, makatki, makramy...

Ozdobne tkaniny w różnych formach to kolejny ciekawy trend w 2025 roku. Współczesne kilimy to zarówno modele w stylu etno, jak i dekor w stylu nowoczesnej abstrakcji. Z kolei nowa fala popularności makatek to szansa na odczarowanie ozdób z duszą i ponowne włączenie ich do wystroju. A makramy? Ten typ plecionki pojawia się nie tylko na ścianach, lecz także jako praktyczne akcesoria, takie jak wiszące kwietniki.

8. Ciemna zabudowa kuchenna

O ciemnej zieleni w kuchni już wspominaliśmy, jednak to niejedyny przejaw popularności mocnych barw. Zarówno projektanci wnętrz, jak i producenci mebli polecają czarne, antracytowe czy granatowe zabudowy kuchenne. Co więcej, można je sprytnie wkomponować nawet w wystrój małej kuchni.

9. Miedź i kolor miedziany

Popularność miedzi, a także koloru miedzianego nie jest „świeżynką” w 2025 roku. Miedź we wnętrzach zdobyła uznanie dużo wcześniej, a jej ekspansja wciąż trwa. Może za to mieć silnych konkurentów w postaci różowego złota i mosiądzu.

10. Złote dodatki i dekoracje

Podobnie jak miedź, złoto stało się modne już kilka sezonów wcześniej. W 2025 roku jednak ciekawie prezentuje się z motywami egzotycznymi (złote ananasy!), a także granatem czy ciemną zielenią. Warto też odnotować, że złote akcesoria i dodatki weszły do oferty wielu sklepów wnętrzarskich, i to nie tylko tych z górnej półki cenowej.

Złoto i marmur

Nonszalancja stosowana. Oto przepis na niewymuszoną i niezwykłą aranżację wnętrz z elementami złota i marmuru. Trend na złoto w wykończeniu wnętrz, elementów i dekoracji należy w tym sezonie rozumieć w sposób lekki i bezpretensjonalny. I trzeba wspomnieć, że swoją popularność we wnętrzach utrzymuje już od kilku lat!

Nie chodzi przecież o to, by nasze wnętrza nagle przypominało puzdereczko. Złoto stosujmy oszczędnie, świadomie dawkując je jednak w nieoczywistych miejscach. Pozłacane wsporniki wiszących półek, złote wykończenie metalowego stelaża stolika kawowego lub nocnego czy złote ramki na zdjęcia (w różnych stylach) to elementy nieoczywistej ekspozycji złotego trendu. Bardzo na miejscu, bardzo na czasie. Podobną interpretację trendu przyjmijmy do marmuru. Zarezerwowany dotychczas dla wysokobudżetowych realizacji wykończenia kuchni lub łazienki, teraz eksponowany będzie w drobnych przedmiotach codziennego użytku, jak deski do krojenia, świeczniki czy tace. Marmurowe ramki do zdjęć to także odczarowana wersja prestiżowego marmuru - dzięki małej formie, powszechnie dostępnego.

Trendy 2025 i 2026: ciemne drewno wraca na salony

Ciemne drewno w aranżacji wnętrz stanowi zawsze mocny akcent. Ciemne kolory są eleganckie, stylowe i dodają aranżacjom głębi. Jednak to co się sprawdza w dekadenckich mieszkaniach lub tam gdzie rzadko przebywamy w ciągu dnia, może okazać się za ciężkie i przytłaczające w małym mieszkaniu. Wybór drewnianej podłogi lub mebli wykonanych z ciemnego drewna powinien być więc zawsze dobrze przemyślany. Wybierając kolory do wnętrza, zazwyczaj kierujemy się stylem życia, tym co lubimy, modą. Decydując się na ciemne wybarwienia drewna powinniśmy koniecznie wziąć pod uwagę wielkość mieszkania i ilość światła dziennego wpadającego do wnętrza.

Z czym łączymy ciemne drewno?

Wybierając ciemny parkiet warto zadbać by był w jak najbardziej neutralnym kolorze, nie dominował we wnętrza. Bezpieczne pod tym względem okażą się gatunki drewna z naszej strefy klimatycznej, termicznie przyciemniane na odcień ciemnobrązowy, czyli dąb i jesion. Wybarwieniem, które zdominuje aranżacje będą wszystkie gatunki o wybarwieniu czerwono-brązowym, do których raczej już nie chcemy wracać. Meble i parkiety w ciemnobrązowej kolorystyce świetnie współgrają z tak modnym i lubianym złotem, pudrowym różem, granatem, błękitem, szarościami i chłodnymi beżami. Różowe ściany, ciemny parkiet i drewniane meble - rozjaśnione złotymi dodatkami dekoracyjnymi stworzą nowoczesną, kobiecą aranżację. Zestawienie koloru granatowego, ciemnego drewna i złota wprowadzi do wnętrza elegancję, a szare ściany i ciemne drewno to już praktycznie klasyka.

Polska twórczość ludowa

Urządzając wnętrze w stylu etno, warto zwrócić uwagę na polską twórczość ludową. Inspiracji dostarczają różne regiony – Kaszuby, Kurpie, Śląsk czy temperamentne Podhale. Najlepiej poświęcić trochę czasu i zgromadzić produkty wykonywane przez lokalnych rzemieślników. Z kolei miłośnicy nowoczesnego designu z powodzeniem znajdą współczesne meble, akcesoria i dekoracje z motywami ludowymi. Ceramika, tkaniny, figurki i obrazy błyskawicznie rozgrzeją aranżację.

Inspiracje z różnych stron świata

Styl etno to inspiracje z różnych stron świata. Na jakie kierunki warto zwrócić uwagę?

  • Bliski Wschód – przede wszystkim olśniewające, wzorzyste tkaniny. Godne polecenia są dywany oraz kilimy, poszewki na poduszki, a także barwna ceramika zdobiona motywami geometrycznymi oraz fantazyjnymi ornamentami.
  • Indie – w tym kraju królują żywe kolory, takie jak żółcień, czerwień, turkus, amarant czy pomarańcz. Do wnętrz w stylu etno pasują barwne tkaniny, figurki inspirowane hinduizmem, a także pięknie dekorowane naczynia.
  • Daleki Wschód – bardzo ciekawe kierunki to Chiny i Japonia. Coraz większym uznaniem cieszą się nietuzinkowe meble z Kraju Środka, często w soczystych kolorach, np. czerwone, z ozdobnymi okuciami. Z kolei Japonia to ciekawe barwy i motywy podane w bardziej stonowanej, minimalistycznej formie.
  • Afryka – dekor w panterkę, barwy ziemi oraz słynne na całym świecie maski to absolutne must have.
  • Ameryka – już jeden łapacz snów, czyli typowo indiański drobiazg, wprowadzi do aranżacji magiczną atmosferę. Twórczość Indian to także geometryczne wzory na tkaninach i totemy.

Gdzie kupić

Dodatki w stylu etno na pewno warto przywieźć z wakacji. W Maroku kupimy naczynia, tekstylia. Na Wyspach Kanryjskich warto poszukać wazonów, ceramiki w kolorowych wzorach. Włochy, a szczególnie Sycylia, słyną z dekoracyjnej ceramiki z etnicznymi rysunkami cytryn i słońca. W Portugalii za grosze kupimy płytki azulejo - pojedyncze sparwdzą się w roli podkładek na gorące naczynia, kubki.

Czarna zabudowa kuchenna

Moda na czarną kuchnię trwa już od kilku sezonów. Uwagę zwraca przede wszystkim kontrast. Czarne są meble kuchenne, natomiast w reszcie wystroju pojawiają się jasne kolory: biel, odcienie drewna, pastelowa szarość. Dzięki temu nawet w małej kuchni czarne elementy nie przytłaczają optycznie wnętrza, lecz ciekawie je dynamizują. Do wyboru mamy różne rodzaje wykończeń. W przypadku koloru czarnego na co dzień lepiej sprawdzają się matowe powierzchnie – zabrudzenia są na nich mniej widoczne.

Czarne meble kuchenne pozwalają też na interesujące eksperymenty stylistycznie. Na przykład w stylu klasycznym bądź vintage zyskują mnóstwo uroku, gdy wzbogaci się je o eleganckie uchwyty w kolorze złotym, miedzianym albo mosiężnym. Z czarną zabudową można również skontrastować płytki nad blatem.

Trendy 2025 i 2026: biophilic design i zwrot ku naturze

Mamy coraz większą świadomość ekologii oraz silnych związków człowieka z naturą. Nie dziwi więc swoisty powrót do korzeni, którego wyrazem są naturalne materiały i akcenty, tradycyjne rzemiosło we wnętrzach, a przede wszystkim żywe rośliny (sztuczne kwiaty, nawet te najefektowniejsze, tracą na popularności). Możemy więc się spodziewać rosnącej popularności domowych upraw ziół, warzyw, owoców. Co więcej, do tych ostatnich nie trzeba koniecznie mieć balkonu albo tarasu. Na rynku są nawet specjalne urządzenia, które dbają o odpowiednie nawodnienie oraz oświetlenie roślin.

Geometria w dawnym stylu

Motywy geometryczne kojarzą się głównie z nowoczesnością i modernizmem. We wnętrzach świetnie komponują się zarówno ze współczesnymi, jak i bardziej klasycznymi rozwiązaniami. Geometrycznego dekoru będzie sporo, ale w jakiej postaci? W roku 2025 i 2026 powrócimy do przeszłości - we wnętrzach królować będzie mozaika im bardziej oryginalna, tym lepsza. Najlepiej - nie z sieciówki a wypalana w klimatycznej manufakturze.

TNeutralne kolory i barwy ziemi - dalej japandi

Wszechobecność bieli i szarości? To popularne przez lata rozwiązanie ma coraz więcej konkurentów. Ewidentnie znudziliśmy się wnętrzami chłodnymi, minimalistycznymi, nieco też monotonnymi. Zamiast bieli będziemy sięgać po delikatne kremy, beże, pastele. Do łask wracają również ciepłe, przytulne barwy ziemi: cała paleta brązów, złamanych zieleni, ochra, terakotowy pomarańcz. Ale na pewno nie będzie monotonnie, bo takie kolory chętnie będziemy łączyć z wyrazistymi i mocnymi: granatem, butelkową oraz szmaragdową zielenią, różem, brzoskwinią, koralem, barwą wina.

Fokus na przytulność

Odchodzimy od minimalistycznego i industrialnego chłodu. Dlatego we wnętrzach znajdzie się więcej miękkich tkanin, zaokrąglonych krawędzi, wspomnianych już naturalnych akcentów. Nie znaczy to jednak, że industrial przejdzie kryzys – raczej będziemy wybierać zeń różne elementy i kreatywnie łączyć je z klasyką czy skandynawskim klimatem w duchu duńskiego hygge.

Modna jadalnia: inspiracje, kolory, motywy

Jak wygląda modna jadalnia w tym roku? W jednym wariancie: panuje w niej spokój i harmonia delikatnych odcieni – przeważają w niej neutralne beże, biele, a także subtelne pastele. Kolory nie zaburzają harmonii, nie przytłacza przestrzeni, sprzyjają skupieniu i działają kojąco – ułatwiając pracę i naukę.

Ponieważ styl eko wciąż będzie mocno oddziaływał na aranżację wnętrz, jadalnię będziemy mogli urządzić akcentując naturalne materiały (np. drewniane lamele na ścianach), motywy roślinne i kolory ziemi, a więc beże, brązy, zielenie i ceglaste pomarańcze.

Modna podłoga w jadalni

Mocnym trendem będą jasne podłogi, przede wszystkim wykonane z drewna lub drewnopodobnych materiałów. Parkiet z jasnych desek ułożony w efektywną jodełkę lub inną ciekawą kompozycję nie tylko będzie prezentować się w jadalni zjawiskowo, ale również optycznie ją powiększy, a także rozjaśni. By spotęgować ten efekt, możemy na przykład zdecydować się na taki sam materiał podłogowy w jadalni, kuchni i salonie – ujednolicenie powierzchni sprawi, że cała przestrzeń zyska w oku kilka metrów kwadratowych.

Oczywiście w jadalni możemy położyć na podłodze wysokiej jakości płytki gresowe w jasnych odcieniach, ale naturalne drewno dużo lepiej ociepla przestrzeń i wprowadza do niej przytulną, domową atmosferę.

Jadalnia 2025 stawia na stół: solidny, najlepiej drewniany i o obłym lub okrągłym kształcie. W tym roku będziemy odchodzić od kanciastych, ostrych powierzchni na rzecz subtelnych, delikatnych i kojących krągłości.

Modny pokój dziecka: w zgodzie z naturą

Kontynuujemy przygodę ze stylem eko, czyli fascynację przyrodą i naturalnymi materiałami. Jednym z najmodniejszych kolorów 2022 będzie zieleń – zwłaszcza jej żywy, napawający optymizmem odcień. W pokoju dziecka zieleń możemy zastosować na wiele sposobów: dobrym pomysłem może być np. pomalowanie ścian lub jednej ze ściany na zielono, albo wyłożenie ściany tapetą z ciekawym wzorem.

Warto wspomnieć, że tapety dają ogromne możliwości aranżacyjne, ponieważ w sklepach znajdziemy dziesiątki, a nawet setki różnego rodzaju wzorów i odcieni. Ponadto, tapety dużo łatwiej wymienić, gdy się nam znudzą lub zniszczą.

Jak urządzić pokój dziecięcy w stylu eko? To bardzo proste. Dobierając kolory, skupmy się na tzw. barwach ziemi, a więc brązach, zieleniach, beżach i szarościach. Kupując meble i inne elementy wyposażenia, wybierzmy modele wykonane z naturalnych materiałów, a więc np. drewna, bawełny, lnu, wikliny itd. Do ozdoby wykorzystajmy ciekawe motywy roślinne i zwierzęce, które spodobają się maluchowi, np. kolorowe papugi, kwiaty, żyrafy, motyle itd. Jeśli dziecko wykazuje zainteresowanie konkretnym motywem, warto go uwzględnić podczas wybierania motywów i dekoracji do pokoju.

Modna sypialnia – kolory, których nie może w niej zabraknąć

Kolory w sypialni mają nam pomóc w odprężeniu i relaksacji, dlatego nie powinny być zbyt intensywne i jaskrawe – zastosowanie takich barw, zamiast wyciszyć, podziała na nas energetyzująco i pobudzająco. Nie oznacza to jednak, że nasza sypialnia ma być monotonna i ponura.

Modna sypialnia 2025 stawia przede wszystkim na barwy ziemi, a więc zielenie w różnych odcieniach, brązy, brudną biel, szarości, a także odcienie żółtego i pomarańczowego (np. Kolor terakoty). Przytłumione błękity i królewskie granaty doskonale odnajdą się w sypialni, podobnie jak pastele i różne odcienie szarości. By nieco ożywić sypialnię, możemy wprowadzić do niej dodatki i elementy wyposażenia w mocniejszych kolorach, np. Czerwieni, żółci czy różu.

Ciekawym akcentem kolorystycznym będą również... żywe rośliny! Soczysta zieleń liści nie tylko będzie prezentować się w sypialni obłędnie, ale same rośliny pomogą w osiągnięciu stanu odprężenia (udowodniono, że otaczanie się żywymi roślinami obniża stres) i przy okazji nawilżą oraz oczyszczą powietrze w sypialni, co na pewno wpłynie pozytywnie na jakość snu.

Modny przedpokój: podłoga

Najmodniejsze będą jasne podłogi – drewniane lub z płytek. W przedpokoju najlepiej sprawdzą się materiały odporne na wilgoć, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, na przykład wodoodporne płytki gresowe lub parkiet z dobrze zaimpregnowanego drewna egzotycznego. Rodzimy dąb poddany uprzedniej impregnacji również zda egzamin, ale nie będzie tak odporny jak gatunki egzotyczne.

Jeśli marzy się nam drewniana podłoga w przedpokoju, ale wolelibyśmy nie nadwyrężać domowego budżetu, kupując drogie panele z drewna egzotycznego – postawmy na gres. Płytki gresowe imitujące jasne odcienie drewna doskonale sprawdzą się w modnym przedpokoju i nie zawiodą nas również pod względem wytrzymałości.

Inną opcją są dywany lub chodniki do przedpokoju, które będą chronić parkiet przed uszkodzeniem i wilgocią, a jednocześnie ozdobią pomieszczenie.