Tawuła wczesna - Spiraea arguta

2022-05-19 12:09

Tawuła wczesna należy do rodziny różowatych (Rosaceae). To jedna z najwcześniej kwitnących tawuł.

Tawuła wczesna
Autor: www.thinkstockphotos.com Tawuła wczesna

Spis treści

  1. Tawuła wczesna - opis
  2. Tawuła wczesna - warunki uprawy
  3. Tawuła wczesna - pielęgnacja
  4. Tawuła wczesna - zastosowanie

Tawuła wczesna - opis

Tawuła wczesna to krzew liściasty o luźnym, lekko zwisającym pokroju (z czasem pędy mogą się nawet pokładać). Krzew osiąga od 1,5 do 1,8 m wysokości. Rośnie dość wolno. Pędy są cienkie, łukowato wygięte. Jasnozielone liście są drobne, przyjmują eliptyczny kształt. Tawuła wczesna kwitnie od kwietnia do maja. Kwiaty są bardzo małe, białe, zebrane obficie w baldachogrona tworzące się na zeszłorocznych pędach, nie pachną. Pędy w okresie kwitnienia wyglądają jakby były obsypane śniegiem. Roślina nie wytwarza owoców.

Tawuła wczesna - warunki uprawy

Tawuła wczesna jest dość łatwa w uprawie. Lubi gleby przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste, o dobrych warunkach powietrzno-wodnych, o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. Roślina da sobie radę praktycznie na każdym podłożu, ważne, aby miejsce nie było podmokłe (takie warunki mogą szybko prowadzić do chorób grzybowych). Wystawa powinna być słoneczna - im więcej słońca, tym krzew obficiej kwitnie. Tawuła wczesna jest dość odporna na krótkotrwałe susze oraz na mrozy.

Tawuła wczesna - pielęgnacja

Tawuła wczesna nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto ją po kwitnieniu przycinać o 1/3 długości pędów. Dzięki temu krzew będzie utrzymywał odpowiednią szerokość. Należy dbać o regularne odchwaszczanie rabaty z krzewem. Warto kilka razy w sezonie zasilać nawozami wieloskładnikowymi. Tawułę wczesną można rozmnażać w sposób wegetatywny przez sadzonki półzdrewniałe pobierane latem lub sadzonki zdrewniałe pobierane jesienią.

Tawuła wczesna - zastosowanie

Dzięki temu, że krzew tawuły wczesnej nie jest trudny w uprawie i pielęgnacji, często sadzony jest w ogrodach oraz w parkach. Idealnie sprawdza się wokół budynków przy oknach lub na trawniku w grupie lub rzędzie. Można z niego tworzyć szpalery, a z racji swojej wysokiej dekoracyjności kwiatów ładnie będzie prezentował się także jako soliter. Sprawdza się zarówno do małych, jak i dużych ogrodów. Dzięki temu, że tawuła wczesna nie rośnie szybko i nadaje się do przycinania, z powodzeniem można ją uprawiać w pojemniku. Jest odporna na zanieczyszczenia powietrza, dlatego doskonale nadaje się do zieleni miejskiej.

Poznaj inne tawuły:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój krzaczasty
Pokrój zwisający
Wysokość 1,5 m - 1,8 m