Tawuła brzozolistna - Spiraea betulifolia

2022-04-01 14:11

Tawuła brzozolistna to karłowy, wolnoroznący krzew liściasty z rodziny różowatych (Rosaceae).

Tawuła brzozolistna
Autor: GettyImages Tawuła brzozolistna

Spis treści

  1. Tawuła brzozolistna - opis
  2. Tawuła brzozolistna - uprawa i pielęgnacja
  3. Tawuła brzozolistna - zastosowanie
  4. Tawuła brzozolistna - rozmnażanie

Tawuła brzozolistna - opis

Tawuła brzozolistna ma formę zwartych, poduszkowatych, rozłożystych krzewów o silnie rozgałęzionych, wzniesionych, wyprostowanych pędach. Krzew osiąga wysokość 1m (krzewy cięte są niższe i gęstsze) i podobną szerokość, choć dorosłe krzewy są szersze niż wyższe, ze względu na rozrastanie się na boki za pomocą licznych odrostów korzeniowych.

Roczne przyrosty pędów wynoszą około 15cm. Pędy są nagie, wzniesione, silnie rozgałęzione, bruzdowane, skrętolegle porośnięte pojedynczymi, dość zmiennymi, z reguły niemalże okrągłymi, nieregularnie, delikatnie klapowanymi liśćmi, o klinowatych nasadach, zbiegających się w krótki ogonek.

Blaszki liściowe gładkie, nieowłosione po obu stronach, jasnozielone. Bez przylistków. Liście rozwijają się wczesną wiosną, jesienią mogą się przebarwiać na żółto, są sezonowe i na zimę opadają. Kwiaty liczne, obupłciowe, pięciokrotne, pojedyncze, białe, drobne, o średnicy do 5mm, zebrane w płaskie baldachogrona, wyrastające na zeszłorocznych pędach w czerwcu.

Tawuła brzozolistna - uprawa i pielęgnacja

Tawuła brzozolistna jest rośliną tolerancyjną w stosunku do podłoża i stanowiska. Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach nasłonecznionych, w półcieniu również da sobie radę (choć kwitnienie może być słabsze). Najbardziej odpowiadają jej gleby głębokie, świeże i żyzne, dobrze spulchnione, niezachwaszczone, wilgotne. Sadzona na trawnikach wymaga starannej pielęgnacji, w przeciwnym wypadku może być łatwo przerastana przez trawę i chwasty.

Toleruje cięcie (choć, ze względu na zwarty, niski pokrój nie jest ono konieczne), które rośliny doskonale znoszą i reagują na nie silnym odrastaniem młodych pędów, co sprzyja ładnemu, gęstemu i szerokiemu pokrojowi krzewu (pamiętać należy jednak, że przycięte pędy mogą zakwitnąć dopiero w kolejnych latach).

Zabieg ten wykonujemy wczesną wiosną, często jeszcze przed rozwojem liści. Dodatkowo, co kilka lat zaleca się wiosenne cięcie odmładzające, kiedy to całkowicie usuwa się stare i chore pędy, które z czasem mogą się ogałacać od dołu. Tawuła brzozolistna wykazuje sporą odporność na mróz.

Tawuła brzozolistna - zastosowanie

Tawuła brzozolistna może być wykorzystana do tworzenia szerokich obwódek rabat i szpalerów, oraz jako roślina okrywowa i sadzona w grupach roślinnych. Doskonale nadaje się zarówno do ogrodów przydomowych na rabaty, zieleni publicznej i osiedlowej.

Tawuła brzozolistna - rozmnażanie

Tawuła brzozolistna łatwo krzyżuje się i tworzy mieszańce z innymi gatunkami tawuł, dlatego rozmnażanie poprzez siew nasion nie daje pewności powtórzenia cech rośliny matecznej. Łatwo rozmnaża się wegetatywnie, poprzez sadzonki zielne.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 50 cm - 1 m
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia VI
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty
Pokrój płaskokulisty
Pielęgnacja ogrodu - przycinanie krzewów ozdobnych