Tawuła japońska 'Walbuma'PBR (MAGIC CARPET) - Spiraea japonica 'Walbuma'PBR (MAGIC CARPET) = Spiraea x bumalda 'Walbuma'PBR (MAGIC CARPET)

2022-03-22 13:51

Tawuła japońska 'Walbuma'PBR (MAGIC CARPET) to odmiana krzewu liściastego z rodziny różowatych (Rosaceae). Odmiana ta została wyselekcjonowana w 1985 roku, przez Davida Tristrama spośród kilku tysięcy roślin, wyhodowanych w trzecim pokoleniu samozapylanych siewek pochodzących pierwotnie z samozapylenia odmiany 'Goldflame' w Walberton Nursery, w West Sussex, w Wielkiej Brytanii.

Tawula japońska 'Walbuma'PBR
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska Tawula japońska 'Walbuma'PBR

Spis treści

  1. Tawuła japońska 'Walbuma'PBR - charakterystyka, opis
  2. Tawuła japońska 'Walbuma'PBR - kwiaty, owoce
  3. Tawuła japońska 'Walbuma'PBR - podłoże, stanowisko, przycinanie
  4. Tawuła japońska 'Walbuma'PBR - zastosowanie
  5. Tawuła japońska 'Walbuma'PBR - rozmnażanie

Tawuła japońska 'Walbuma'PBR - charakterystyka, opis

Tawuła japońska 'Walbuma'PBR została wprowadzona do handlu w 1994 roku, a rok później została opatentowana przez hodowcę. Roślina ta jest również znana pod handlową nazwa Spiraea japonica MAGIC CARPET. Za swoje cechy otrzymała w 2002 roku prestiżową nagrodę Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego (RHS) Award of Garden Merit.

To krzew liściasty o zwartym, rozłożystym pokroju i silnie rozgałęzionych, wzniesionych, wyprostowanych pędach. Krzew może osiągać do 1m wysokości i nieco większą szerokość (cięte rośliny są niższe). Pędy są nagie, wzniesione, silnie rozgałęzione, bruzdowane, skrętolegle porośnięte pojedynczymi, owalnymi liśćmi, o zróżnicowanej wielkości (26-60 mm x 15-30 mm), i klinowatych nasadach, zbiegających się w krótki ogonek, na brzegach piłkowane, gładkie, nieowłosione po obu stronach blaszki liściowej. Bez przylistków.

Liście rozwijają się już bardzo wczesną wiosną, młode przyrosty są czerwone, z wiekiem stają się złocistożółte (w cieniu zieleniejące) o jaskrawozielonych spodnich stronach blaszek liściowych, jesienią przebarwiając się na żółto, stają się ciemniejsze i bardziej  matowe, są sezonowe i na zimę opadają.

Tawuła japońska 'Walbuma'PBR - kwiaty, owoce

Kwiaty liczne, drobne, obupłciowe, pięciokrotne, pojedyncze, różowe, drobne, o średnicy do 9 mm, zebrane po 20-200 sztuk w niewielkie (20-60 mm średnicy), płaskie baldachy, wyrastające na tegorocznych pędach na przełomie czerwca i lipca. Po zapyleniu i zapłodnieniu roślina zawiązuje owoce – suche mieszki, pękające po dojrzeniu wzdłuż szwu brzusznego. W każdym mieszku znajduje się 2-10 drobnych nasion.

Tawuła japońska 'Walbuma'PBR - podłoże, stanowisko, przycinanie

Tawuła japońska 'Walbuma'PBR (MAGIC CARPET) jest rośliną tolerancyjną w stosunku do podłoża i stanowiska. Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach nasłonecznionych, w półcieniu również da sobie radę (choć kwitnienie może być jeszcze słabsze, a młode liście i przyrosty będą zielenieć).

Najbardziej odpowiadają jej gleby głębokie, świeże i żyzne, dobrze spulchnione, niezachwaszczone, lekko wilgotne. Sadzona na trawnikach wymaga starannej pielęgnacji, w przeciwnym wypadku może być łatwo przerastana przez trawę i chwasty. Toleruje cięcie, które rośliny doskonale znoszą i reagują na nie silnym odrastaniem młodych pędów, co sprzyja ładnemu, gęstemu i szerokiemu pokrojowi krzewu. Zabieg ten wykonujemy wczesną wiosną, często jeszcze przed rozwojem liści.

Dodatkowo, co kilka lat zaleca się wiosenne cięcie odmładzające, kiedy to całkowicie usuwa się stare i chore pędy, które z czasem mogą się ogałacać od dołu. Tawuła japońska 'Walbuma'PBR (MAGIC CARPET) wykazuje sporą odporność na suszę oraz dużą na mróz.

Tawuła japońska 'Walbuma'PBR - zastosowanie

Tawuła japońska 'Walbuma'PBR (MAGIC CARPET) może być wykorzystana do tworzenia niskich obwódek rabat, oraz jako roślina okrywowa, czy intensywny kolorystycznie akcent w ogrodzie. Doskonale nadaje się zarówno do ogrodów przydomowych na rabaty, do ogrodów skalnych, zieleni publicznej.

Tawuła japońska 'Walbuma'PBR - rozmnażanie

Tawuła japońska łatwo krzyżuje się i tworzy mieszańce z innymi gatunkami tawuł, dlatego rozmnażanie poprzez siew nasion nie daje pewności powtórzenia cech rośliny matecznej. Łatwo rozmnaża się wegetatywnie, poprzez sadzonki zielne. Sadzonki odmiany  'Walbuma'PBR ukorzenia się w lecie, w temperaturze 18-22ºC. a w czasie 8-15 dni wytwarzają już pierwsze korzenie.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 25 cm - 50 cm
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów różowa
Pokrój rozłożysty
Barwa liści/igieł żółta
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój krzaczasty
Pokrój płaskokulisty