Tawuła japońska ‘Genpei’ - Spiraea japonica ‘Genpei’

2022-04-13 12:16

Tawuła japońska ‘Genpei’ to krzew liściasty z rodziny różowatych (Rosaceae). Odmiana ta funkcjonuje jednocześnie pod nazwą ‘Shirobama’.

Tawuła japońska ‘Genpei’
Autor: GettyImages Tawuła japońska ‘Genpei’

Spis treści

  1. Tawuła japońska ‘Genpei’ - opis
  2. Tawuła japońska ‘Genpei’ - kwiaty
  3. Tawuła japońska ‘Genpei’ - uprawa i pielęgnacja

Tawuła japońska ‘Genpei’ - opis

Tawuła japońska ‘Genpei’ przy odpowiednim prowadzeniu tworzy gęste, zwarte, silnie rozgałęzione krzewy, dorastające do 80 cm wysokości i 100 cm średnicy. Rocznie krzew przyrasta około 15 cm. Jego pędy są nagie, wzniesione, silnie rozgałęzione, czerwonawo nabiegłe, z czasem drewniejące od podstawy, obficie porośnięte pojedynczymi, podłużnymi, wąsko eliptycznymi do lancetowatych, zielonymi liśćmi, długość do 8 cm, o ostrych wierzchołkach, klinowatych nasadach i krótkich ogonkach liściowych, na brzegach obficie piłkowane. Liście rozwijają się już wczesną wiosną, jesienią pięknie przebarwiają się, na zimę opadają.

Tawuła japońska ‘Genpei’ - kwiaty

Kwiaty tej odmiany tawuły są drobne, pięciokrotne, pojedyncze, o średnicy do 5 mm, zebrane w szerokie kwiatostany – płaskie baldachogrona, wyrastające na tegorocznych pędach na przełomie czerwca i lipca i pozostające na roślinie nawet do września. Cechą charakterystyczną tej odmiany są kwiaty w dwóch kolorach: białym i różowym. Niekiedy w jednym baldachu są kwiaty zarówno białe, jak i różowe. Kwiaty są sterylne i nie zawiązują nasion.

Tawuła japońska ‘Genpei’ jest tolerancyjna w stosunku do podłoża i stanowiska, jest też odporna na zanieczyszczenia środowiska i dość odporna na okresową suszę. Wystarczy jej średnio żyzna , przeciętna gleba ogrodowa o umiarkowanej wilgotności i odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, choć najlepsza dla niej jest gleba głęboko spulchniona, żyzna i bez chwastów. Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach nasłonecznionych, w półcieniu rośnie doskonale, ale kwitnienie może być mniej obfite.

Tawuła japońska ‘Genpei’ - uprawa i pielęgnacja

Sadzona na trawnikach wymaga starannej pielęgnacji, w przeciwnym wypadku może być łatwo przerastana przez trawę i chwasty.Aby uzyskać ładny pokrój rośliny i zapewnić obfite, coroczne kwitnienie, warto co roku, wiosną (najlepiej przed rozwojem liści) przyciąć wszystkie pędy o 1/3 długości. Takie cięcie spowoduje silne wypuszczanie młodych pędów z oczek śpiących i zapewni silne rozgałęzienie się rośliny i zagęszczenie pędów, na których końcach latem tawuła wytworzy liczne kwiatostany. Dodatkowo, co kilka lat, zaleca się wiosenne cięcie odmładzające – wtedy usuwa się wszystkie najstarsze pędy, które z czasem mogą się ogałacać od dołu.Tawuła japońska ‘Genpei’ jest całkowicie mrozoodporna i nie wymaga zabezpieczania na zimę. 

Tawuła japońska ‘Genpei’ może być sadzona na rabatach pojedynczo bądź w połączeniu z innymi roślinami, a także w grupach jednoodmianowych lub jednogatunkowych (w połączeniu z innymi tawułami). Doskonale nadaje się do tworzenia niskich, nieformowanych lub formowanych żywopłotów. Można ją także wykorzystywać do pokrywania większych powierzchni (wtedy rośliny sadzimy co 40–50 cm). Nadaje się zarówno do ogrodów przydomowych, jak i do zieleni publicznej czy osiedlowej oraz do parków. Tawułę japońską ‘Genpei’ rozmnaża się wyłącznie wegetatywnie, przez sadzonki zielne, ukorzeniane latem.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 60 cm - 80 cm
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój krzaczasty
Pokrój zwarty
Pokrój gęsty
Pokrój półkulisty