Tawuła japońska 'Golden Carpet'PBR - Spiraea japonica 'Golden Carpet'PBR = Spiraea x bumalda 'Golden Carpet'PBR

2022-04-01 14:13

Tawuła japońska 'Golden Carpet' to odmiana krzewu liściastego z rodziny różowatych (Rosaceae). Odmiana ta została zaobserwowana po raz pierwszy w 1982 roku, a w 1984 roku została wyselekcjonowana przez Tonyego Hubera na drodze hodowli, ze skrzyżowania dwóch innych odmian tawuły japońskiej, w kanadyjskim mieście Boisbriand, w prowincji Quebeck. W 2003 roku odmiana ta została objęta ochroną patentową.

Spis treści

  1. Tawuła japońska 'Golden Carpet' - opis
  2. Tawuła japońska 'Golden Carpet' - uprawa i pielęgnacja
  3. Tawuła japońska 'Golden Carpet' - zastosowanie
  4. Tawuła japońska 'Golden Carpet' - rozmnażanie

Tawuła japońska 'Golden Carpet' - opis

Tawuła japońska 'Golden Carpet' ma formę zwartych, poduszkowatych krzewów o silnie rozgałęzionych, wzniesionych, wyprostowanych pędach, osiągających do 20 cm wysokości. Krzew osiąga szerokość 40 cm. Pędy są nagie, wzniesione, silnie rozgałęzione, bruzdowane, skrętolegle porośnięte pojedynczymi, drobnymi (3,0x1,5 cm) lancetowatymi liśćmi, o ostrych wierzchołkach i klinowatych nasadach, zbiegających się w krótki ogonek, na brzegach podwójnie, delikatnie piłkowane, gładkie, nieowłosione po obu stronach blaszki liściowej. Bez przylistków. Liście rozwijają się już wczesną wiosną, młode przyrosty są żółtobrązowe, z wiekiem stają się złocistożółte (w cieniu zieleniejące), sezonowe, na zimę opadają.

Kwiaty nieliczne, drobne, obupłciowe, pięciokrotne, pojedyncze, różowe, drobne, o średnicy do 5 mm, zebrane w niewielkie, płaskie baldachy, wyrastające na tegorocznych pędach na przełomie czerwca i lipca. Kwiatostany w trakcie przekwitania same oczyszczają się z przekwitłych kwiatów. Nie zaobserwowano zawiązywania owoców i nasion. Odmiana ozdobna przede wszystkim z dekoracyjnych liści i poduszkowatego pokroju krzewów.

Tawuła japońska 'Golden Carpet' - uprawa i pielęgnacja

Tawuła japońska 'Golden Carpet' jest rośliną tolerancyjną w stosunku do podłoża i stanowiska. Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach nasłonecznionych, w półcieniu również da sobie radę (choć kwitnienie może być jeszcze słabsze, a młode liście i przyrosty będą zielenieć). Najbardziej odpowiadają jej gleby głębokie, świeże i żyzne, dobrze spulchnione, niezachwaszczone, lekko wilgotne. Sadzona na trawnikach wymaga starannej pielęgnacji, w przeciwnym wypadku może być łatwo przerastana przez trawę i chwasty.

Toleruje cięcie (choć, ze względu na zwarty, niski pokrój nie jest ono konieczne), które rośliny doskonale znoszą i reagują na nie silnym odrastaniem młodych pędów, co sprzyja ładnemu, gęstemu i szerokiemu pokrojowi krzewu. Zabieg ten wykonujemy wczesną wiosną, często jeszcze przed rozwojem liści.

Dodatkowo, co kilka lat zaleca się wiosenne cięcie odmładzające, kiedy to całkowicie usuwa się stare i chore pędy, które z czasem mogą się ogałacać od dołu. Tawuła japońska 'Golden Carpet' wykazuje sporą odporność na suszę oraz dużą na mróz.

Tawuła japońska 'Golden Carpet' - zastosowanie

Tawuła japońska 'Golden Carpet' może być wykorzystana do tworzenia niskich obwódek rabat, oraz jako roślina okrywowa, czy intensywny kolorystycznie akcent w ogrodzie. Doskonale nadaje się zarówno do ogrodów przydomowych na rabaty, do ogrodów skalnych, zieleni publicznej czy do sadzenia w pojemnikach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą).

Tawuła japońska 'Golden Carpet' - rozmnażanie

Tawuła japońska łatwo krzyżuje się i tworzy mieszańce z innymi gatunkami tawuł, dlatego rozmnażanie poprzez siew nasion nie daje pewności powtórzenia cech rośliny matecznej. Łatwo rozmnaża się wegetatywnie, poprzez sadzonki zielne. Sadzonki odmiany 'Golden Carpet' ukorzeniają się w temperaturze 24-28  st. C w czasie 5-8 tygodni.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Termin kwitnienia VI - VIII
Kategoria Krzewy liściaste
Wysokość do 20 cm
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów różowa
Barwa liści/igieł żółta
Pokrój krzaczasty
Pokrój zwarty
Pokrój płaskokulisty