Tawuła japońska 'Macrophylla' - Spiraea japonica 'Macrophylla'

2022-03-25 14:36

Tawuła japońska 'Macrophylla' to wielkolistna odmiana krzewu liściastego z rodziny różowatych (Rosaceae).

Tawuła japońska 'Macrophylla'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Tawuła japońska 'Macrophylla'

Spis treści

  1. Tawuła japońska 'Macrophylla' - opis
  2. Tawuła japońska 'Macrophylla' - pielęgnacja
  3. Tawuła japońska 'Macrophylla' - zastosowanie
  4. Tawuła japońska 'Macrophylla' - rozmnażanie

Tawuła japońska 'Macrophylla' - opis

Tawuła japońska 'Macrophylla' ma formę silnie rosnących, rozgałęzionych krzewów o sztywnych, wzniesionych, wyprostowanych pędach, osiągających do 1,5 m wysokości. Krzew osiąga też podobną szerokość. Pędy są nagie, wzniesione, silnie rozgałęzione, bruzdowane, skrętolegle porośnięte pojedynczymi, dużymi (do 14cm długości) szerokoeliptycznymi, pęcherzowato wysklepionymi liśćmi, o ostrych wierzchołkach i klinowatych nasadach, zbiegających się w krótki ogonek, na brzegach podwójnie piłkowane, o szarozielonych spodach delikatnym owłosieniu wzdłuż nerwów (w młodości). Bez przylistków.

Liście rozwijają się już wczesną wiosną, młode przyrosty są czerwonawe przez cały okres wegetacji, pozostałe - zielone, jesienią pięknie przebarwiają się na żółto, pomarańczowo i czerwono, a na zimę opadają. Kwiaty drobne, obupłciowe, pięciokrotne, pojedyncze, różowe, drobne, o średnicy do 5mm, zebrane w niewielkie, płaskie baldachy, wyrastające na tegorocznych pędach na przełomie czerwca i lipca. Po zapyleniu i zapłodnieniu wykształcają się owoce – suche mieszki, pękające po dojrzeniu wzdłuż szwu brzusznego. W każdym mieszku znajduje się 2-10 drobnych nasion.

Tawuła japońska 'Macrophylla' - stanowisko i podłoże

Tawuła japońska 'Macrophylla' jest rośliną tolerancyjną w stosunku do podłoża i stanowiska. Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach nasłonecznionych, w półcieniu również da sobie radę (choć kwitnienie może być słabsze, a młode liście i przyrosty będą mniej wybarwione na czerwono). Najbardziej odpowiadają jej gleby głębokie, świeże i żyzne, dobrze spulchnione, niezachwaszczone, lekko wilgotne. Sadzona na trawnikach wymaga starannej pielęgnacji, w przeciwnym wypadku może być łatwo przerastana przez trawę i chwasty.

Tawuła japońska 'Macrophylla' - pielęgnacja

Toleruje cięcie, które rośliny doskonale znoszą i reagują na nie silnym odrastaniem młodych pędów, co sprzyja ładnemu, gęstemu i szerokiemu pokrojowi krzewu i powoduje obfitsze kwitnienie. Zabieg ten wykonujemy wczesną wiosną, często jeszcze przed rozwojem liści. Dodatkowo, co kilka lat zaleca się wiosenne cięcie odmładzające, kiedy to całkowicie usuwa się stare i chore pędy, które z czasem mogą się ogałacać od dołu.

Tawuła japońska 'Macrophylla' wykazuje sporą odporność na suszę oraz dużą na mróz. Dodatkowo jest to roślina dość odporna na zanieczyszczenia przemysłowe, co pozwala z powodzeniem na zastosowanie jej w nasadzeniach miejskich.

Tawuła japońska 'Macrophylla' - zastosowanie

Tawuła japońska 'Macrophylla' jest krzewem uprawianym w ogrodach i parkach już od dawna. Może być wykorzystana do tworzenia niskich, nieformowanych żywopłotów, możliwe jest również prowadzenie jej w formie żywopłotów formowanych. Doskonale wygląda w grupach roślinnych zarówno w ogrodach, jak i na zieleńcach w zieleni osiedlowej i miejskiej oraz jako uzupełnienie zadrzewień krajobrazowych.

Tawuła japońska 'Macrophylla' - rozmnażanie

Tawuła japońska 'Macrophylla' łatwo krzyżuje się i tworzy mieszańce z innymi gatunkami tawuł, dlatego rozmnażanie poprzez siew nasion nie daje pewności powtórzenia cech rośliny matecznej. Łatwo rozmnaża się wegetatywnie, poprzez sadzonki zielne.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów różowa
Pokrój krzaczasty
Pokrój zwarty
Barwa liści/igieł zielono-czerwona
Wysokość 60 cm - 1,5 m