Tawuła szara 'Grefsheim' - Spiraea x cinerea 'Grefsheim'

2022-03-24 13:18

Tawuła szara 'Grefsheim' to krzew liściasty z rodziny różowatych (Rosaceae). Roślina ta to odmiana mieszańca międzygatunkowego, pochodzącego ze skrzyżowania Spiraea cana x Spiraea hypericifolia.

Tawuła szara 'Grefsheim' -
Autor: Magdalena Michalak Tawuła szara 'Grefsheim' -

Spis treści

  1. Tawuła szara
  2. Tawuła – pielęgnacja
  3. Tawuła cięcie
  4. Tawuła – krzew
  5. Spiraea x cinerea 'Grefsheim' – rozmnażanie

Tawuła szara

Tawuła szara 'Grefsheim' ma formę szerokich, wielopędowych krzewów, o dekoracyjnie, łukowato wyginających się cienkich pędach. Krzewy mogą osiągać 2 m wysokości, przy podobnej średnicy. Pędy są brązowo, filcowato owłosione, wzniesione, bruzdowane, obficie, skrętolegle porośnięte pojedynczymi, wąskolancetowatymi, drobnymi liśćmi o długości do 2,5 cm, ostrych wierzchołkach, klinowatych nasadach, zbiegających się w krótki ogonek, całobrzegimi. Tylko na wierzchołku z kilkoma ostrymi ząbkami, silnie owłosione, przez co szarozielone. Bez przylistków. Liście rozwijają się już wczesną wiosną, na zimę opadają. Kwiaty obupłciowe, pięciokrotne, pojedyncze białe drobne, o średnicy do 1 cm. Zebrane w niewielkie baldachogrona, wyrastające na zeszłorocznych pędach na całej ich długości, na przełomie kwietnia i maja.

Tawuła – pielęgnacja

Tawuła Grefsheim jest rośliną tolerancyjną w stosunku do podłoża i stanowiska. Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach nasłonecznionych, w półcieniu również da sobie radę (choć kwitnienie może być nieco słabsze). Najbardziej odpowiadają jej gleby głębokie, świeże i żyzne. Tawuła szara 'Grefsheim' wykazuje sporą odporność na suszę oraz dużą na mróz.

Tawuła cięcie

Co kilka lat zaleca się wiosenne cięcie odmładzające, kiedy to całkowicie usuwa się stare i chore pędy, które z czasem mogą się ogałacać od dołu. Cięcie tawuł może być powtarzane umiarkowanie nawet corocznie, ale należy pamiętać, że choć krzewy dobrze reagują na cięcie, po którym ładnie odrastają i zagęszczają się, to może to mieć wpływ na osłabienie kwitnienia w kilku kolejnych latach po tym zabiegu.

Tawuła – krzew

Tawuła szara 'Grefsheim' może być wykorzystana do tworzenia nieformowanych żywopłotów i szpalerów. Pięknie wygląda również jako soliter sadzony pojedynczo na trawnikach oraz w niewielkich luźnych grupach. Cięta, może być również stosowana na formowane przydrożne żywopłoty i szpalery. Doskonale wygląda zarówno w ogrodach, jak i w parkach i na zieleńcach w zieleni osiedlowej i miejskiej.

Spiraea x cinerea 'Grefsheim' – rozmnażanie

Tawuła szara 'Grefsheim', ze względu na swe mieszańcowe pochodzenie, może być rozmnażana jedynie wegetatywnie poprzez sadzonki zielne. Proces ukorzeniania sadzonek zachodzi dość łatwo.

Poznaj inne tawuły:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Wysokość 1,5 m - 2 m
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój krzaczasty
Pokrój przewisający
Pielęgnacja ogrodu - przycinanie krzewów ozdobnych