Tawuła szara 'Grefsheim' - Spiraea x cinerea 'Grefsheim'

2020-07-16 15:39 Agnieszka Mike-Jeziorska

Tawuła szara 'Grefsheim' to krzew liściasty z rodziny różowatych (Rosaceae). Roślina ta to odmiana mieszańca międzygatunkowego, pochodzącego ze skrzyżowania Spiraea cana x Spiraea hypericifolia.

Tawuła szara

Tawuła szara 'Grefsheim' ma formę szerokich, wielopędowych krzewów, o dekoracyjnie, łukowato wyginających się cienkich pędach. Krzewy mogą osiągać 2 m wysokości, przy podobnej średnicy. Pędy są brązowo, filcowato owłosione, wzniesione, bruzdowane, obficie, skrętolegle porośnięte pojedynczymi, wąskolancetowatymi, drobnymi liśćmi o długości do 2,5 cm, ostrych wierzchołkach, klinowatych nasadach, zbiegających się w krótki ogonek, całobrzegimi. Tylko na wierzchołku z kilkoma ostrymi ząbkami, silnie owłosione, przez co szarozielone. Bez przylistków. Liście rozwijają się już wczesną wiosną, na zimę opadają. Kwiaty obupłciowe, pięciokrotne, pojedyncze białe drobne, o średnicy do 1 cm. Zebrane w niewielkie baldachogrona, wyrastające na zeszłorocznych pędach na całej ich długości, na przełomie kwietnia i maja.

Tawuła – pielęgnacja

Tawuła Grefsheim jest rośliną tolerancyjną w stosunku do podłoża i stanowiska. Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach nasłonecznionych, w półcieniu również da sobie radę (choć kwitnienie może być nieco słabsze). Najbardziej odpowiadają jej gleby głębokie, świeże i żyzne. Tawuła szara 'Grefsheim' wykazuje sporą odporność na suszę oraz dużą na mróz.

Tawuła cięcie

Co kilka lat zaleca się wiosenne cięcie odmładzające, kiedy to całkowicie usuwa się stare i chore pędy, które z czasem mogą się ogałacać od dołu. Cięcie tawuł może być powtarzane umiarkowanie nawet corocznie, ale należy pamiętać, że choć krzewy dobrze reagują na cięcie, po którym ładnie odrastają i zagęszczają się, to może to mieć wpływ na osłabienie kwitnienia w kilku kolejnych latach po tym zabiegu.

Tawuła – krzew

Tawuła szara 'Grefsheim' może być wykorzystana do tworzenia nieformowanych żywopłotów i szpalerów. Pięknie wygląda również jako soliter sadzony pojedynczo na trawnikach oraz w niewielkich luźnych grupach. Cięta, może być również stosowana na formowane przydrożne żywopłoty i szpalery. Doskonale wygląda zarówno w ogrodach, jak i w parkach i na zieleńcach w zieleni osiedlowej i miejskiej.

>>Przeczytaj też: Żywopłoty nieformowane. Rośliny na żywopłot nieformowany i cięcie żywopłotu

Spiraea x cinerea 'Grefsheim' – rozmnażanie

Tawuła szara 'Grefsheim', ze względu na swe mieszańcowe pochodzenie, może być rozmnażana jedynie wegetatywnie poprzez sadzonki zielne. Proces ukorzeniania sadzonek zachodzi dość łatwo.

Poznaj inne tawuły:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Wysokość 1,5 m - 2 m
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój krzaczasty
Pokrój przewisający
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021