Tawuła Billarda - Spiraea billardii

2020-07-16 15:39 Martyna Cieślińska
Tawuła Billarda
Autor: www.thinkstockphotos.com

Tawuła Billarda prawdopodobnie pochodzi z Japonii. Jest mieszańcem tawuły Duglasa oraz tawuły wierzbolistnej. Należy do rodziny różowate (Rosaceae).

Tawuła Billarda - opis

Tawuła Billarda to krzew liściasty o wyprostowanym pokroju, po czasie tworzy zgrabny zwarty krzew. Roślina produkuje odrosty, tworząc zarośla. Osiąga od 1 do 2 m wysokości. Liście są ciemnozielone, owalne i lekko ząbkowane.
Tawuła Billarda kwitnie od czerwca do lipca. Kubkowate, purpurowe lub różowe kwiaty (w zależności od ilości słońca, które dociera do rośliny) zebrane są w wiechowate kwiatostany, które mogą dorastać nawet do 20 cm długości. Tawuła Billarda wytwarza wyłącznie kwiaty płonne, roślina nie tworzy nasion.
Ciekawa odmiana to 'Triumphans' o kwiatach intensywnie purpurowych, których wiechy mają kształt szerokiego stożka.

>>Przeczytaj też: Posadź w ogrodzie kwitnące krzewy

Tawuła Billarda - warunki uprawy

Tawuła Billarda nie jest rośliną wymagającą w uprawie, dlatego polecana jest dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Lubi miejsca słoneczne i ciepłe, o podłożu dość żyznym, umiarkowanie wilgotnym i przewiewnym. Nie ma konkretnych preferencji co do pH gleby. Roślina jest odporna na warunki miejskie, czyli na zanieczyszczenie powietrza przez dymy i pyły. Jest dość odporna na niskie temperatury, poradzi sobie bez problemu w naszym klimacie. Nie jest też wrażliwa na długotrwałe susze.

Tawuła Billarda - pielęgnacja

Tawuła Billarda nie wymaga praktycznie żadnej specjalistycznej pielęgnacji. Krzew należy podlewać umiarkowanie. Należy dopilnować, aby inne rośliny nie zarastały tawuły i nie zakłócały jej wzrostu. Zalecane jest wiosenne cięcie - nawet dość intensywne oraz przycinanie po kwitnieniu (stymuluje tworzenie nowych kwiatów). Tawuła Billarda rozmnaża się wyłącznie wegetatywnie - przez sadzonki zielne.

Tawuła Billarda - zastosowanie

Tawuła Billarda to bardzo dekoracyjny krzew. Dzięki intensywnemu kwitnieniu latem jest chętnie wykorzystywany w zieleni miejskiej: na szpalery czy żywopłoty. Dobrze prezentuje się w grupach, warto go eksponować w widocznym miejscu.

>>Przeczytaj też: Żywopłoty nieformowane. Rośliny na żywopłot nieformowany i cięcie żywopłotu

Poznaj inne tawuły:

 

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 1 m - 2 m
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój rozłożysty
Barwa kwiatów purpurowa
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021