Smużyna płożąca - Callisia repens

2023-06-25 18:57

Smużyna płożąca to roślina dorastająca do zaledwie 5-20 cm wysokości, ale jej płożące pędy mogą osiągnąć nawet kilkadziesiąt cm. Jakie warunki należy zapewnić smużynie płożącej, by atrakcyjnie się prezentowała w domu? Jak ją można rozmnożyć?

Spis treści

  1. Jak wygląda smużyna płożąca?
  2. Jakie wymagania ma smużyna?
  3. Callisia repens - zastosowanie
  4. Jak przesadzać smużynę?
  5. Jak rozmnażać smużynę?

Jak wygląda smużyna płożąca?

Smużyna płożąca to roślina niewielkich rozmiarów. Należy do rodziny komelinowatych (Commelinaceae), pochodzi z Ameryki Południowej. W naturalnych warunkach rośnie w poszyciu tropikalnych lasów, silnie się rozrastając. Smużyny są blisko spokrewnione z trzykrotkami, z którymi często bywają mylone.

Callisia repens ma płożące, delikatne, kruche, fioletowo zabarwione pędy, które gęsto oblepione są drobnymi zielonymi listkami o trójkątno-sercowatym kształcie. Smużyna płożąca kwitnie rzadko, a jej kwiaty są drobne, białe i nie wyglądają atrakcyjnie. Cechą charakterystyczną rośliny jest bardzo szybki wzrost, ale za nim idzie szybkie starzenie się rośliny. Smużyna najładniej wygląda, gdy jest młoda.

Jakie wymagania ma smużyna?

Światło. Smużyna płożąca lubi dużo światła, ale powinno być ono rozproszone - ostre słońce powoduje fioletowienie liści, powstawanie plam poparzeniowych oraz szybsze starzenie się rośliny. Natomiast niedobór światła powoduje wolniejszy wzrost, drobnienie liści oraz nadmierne wyciąganie się pędów.

Wilgotność podłoża. Ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotna. Nadmiar wody powoduje zagniwanie korzeni i pędów. Podlewać smużynę należy regularnie, nie dopuszczając do przesuszenia podłoża (niska wilgotność podłoża prowadzi to do więdnięcia i zasychania całych pędów). Najlepiej nawadniać roślinę przez namaczanie doniczki od spodu.

Wilgotność powietrza. Smużynie należy zapewnić wysoką wilgotność powietrza, co jest istotne szczególnie zimą. W okresie grzewczym nie należy ustawiać rośliny w pobliżu działających grzejników. Dodatkowo konieczne będzie codzienne spryskiwanie rośliny. Jeśli mamy możliwość, na okres zimowy callisię najlepiej przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura wynosi 15-18 st. C. Rośliny zimujące w chłodzie będą w znacznie lepszej kondycji.

Podłoże. Jako podłoża dla smużyny można wykorzystać uniwersalną ziemię do roślin doniczkowych, ale należy ją nieco rozluźnić, np. dodając perlitu. Sadząc smużynę należy pamiętać o warstwie drenażowej na dnie doniczki. Callisię nawozi się raz w miesiącu od marca do października, stosują nawóz wieloskładnikowy do roślin o ozdobnych liściach.

Zabarwienie blaszek liściowych zależy od światła – im jego jest więcej, tym liście są ciemniejsze, czasami nawet purpurowofioletowe. Callisia ma zdolność wytwarzania korzeni w każdym węźle, jeśli tylko zetknie się w tym miejscu z wilgotnym podłożem. Uszczykiwanie pędów pobudza rozkrzewianie.

Przez cały rok smużyna płożąca musi mieć także zapewnioną dość wysoką temperaturę. W sezonie letnim dobrze czuje się w temperaturze pokojowej (20-24 st.C), zimą woli mieć nieco chłodniej (14-16 st.C), gdyż wtedy zachowuje ładniejszy pokrój.

Callisia repens - zastosowanie

Callisia repens najładniej prezentuje się w wiszącej doniczce. Najlepiej ustawić roślinę w oknie o wschodniej lub zachodniej wystawie (w oknie południowym smużynę należy cieniować w bardzo słoneczne dni).

Smużyna z powodzeniem może rosnąć w kuchni albo widnej łazience. Karłowe odmiany nadają się do ogródków w szkle – można łączyć je w kompozycji np. z fittonią czy zielistką.

Smużyna płożąca może być też wykorzystywana do wypełniania kompozycji z roślin doniczkowych. Ładnie wygląda też posadzona u podstawy wysokich roślin, takich jak juki czy draceny.

Roślina najładniej prezentuje się, gdy jej pędy mają 20-30 cm długości – dłuższe nie wyglądają już tak dobrze, ze względu na zasychanie najstarszych liści. Dlatego warto ją odmłodzić albo przez silne przycięcie albo rozmnażając ją przez sadzonki wierzchołkowe.

Przeczytaj też:

Jak przesadzać smużynę?

Silnie rozrośnięty egzemplarz smużyny należy przesadzić do większej doniczki – gdy roślina silnie się rozrasta może to być konieczne nawet dwa razy w roku (najlepiej robić to wiosną i latem). Jak to robić?

  • Wyjmujemy roślinę z doniczki i odwracając doniczkę i energicznie uderzamy nią o krawędź stołu.
  • Po wyjęciu lekko rozluźniamy bryłę korzeniową, usuwając martwe korzenie.
  • Na dno nowej doniczki sypiemy warstwę drenażu (np. keramzyt), a na nią wsypujemy warstwę podłoża.
  • Roślinę umieszczamy w doniczce nieco głębiej, niż rosła poprzednio.
  • Dosypujemy podłoże po bokach i na wierzchu – dobrze, aby ziemia przykryła najstarsze fragmenty łodyg, bowiem wytworzą one nowe korzenie.
  • Po przesadzeniu roślinę podlewamy.

Jak rozmnażać smużynę?

Rozmnażanie smużyny jest bardzo proste. Pobieramy z rośliny sadzonki wierzchołkowe – odcinamy kilkuwęzłowe fragmenty wierzchołków pędów, z każdego usuwamy dwa najniżej położone liście. Wypełniamy doniczkę podłożem, lekko je ubijamy i robimy patyczkiem otwory, w których umieszczamy sadzonki (po kilka w jednej doniczce) dobrze obciskając je ziemią. Doniczkę ustawiamy w dobrze oświetlonym miejscu. Aby zapewnić sadzonkom większą wilgotność powietrza przykrywamy je folią.

Sadzonki smużyny bardzo szybko się ukorzeniają, o ile będziemy pilnować, by ziemia w doniczce nie wysychała. Musimy jednak uważać, aby podłoże nie było mokre, ponieważ powoduje to gnicie sadzonek. Gdy sadzonki się ukorzenią i zaczną wytwarzać nowe liście, uszczykujemy wierzchołki, aby pobudzić je do rozkrzewienia się.

Poznaj inne ciekawe rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach:

Mini ogródek w szkle - ciekawa dekoracja z roślin doniczkowych
Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?
Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Nasi Partnerzy polecają