Filodendron podwójnie pierzasty - Philodendron bipinnatifidum = Philodendron selloum

2022-04-11 14:42

Filodendron podwójnie pierzasty pochodzi z Brazylii. Należy do rodziny obrazkowatych (Araceae), jest długowieczną byliną. Podobnie jak inne filodendrony, w naszym klimacie uprawiany jest wyłącznie jako roślina doniczkowa.

Filodendron podwójnie pierzasty
Autor: www.thinkstockphotos.com Filodendron podwójnie pierzasty

Spis treści

  1. Filodendron podwójnie pierzasty - opis
  2. Filodendron podwójnie pierzasty warunki uprawy
  3. Filodendron podwójnie pierzasty - pielęgnacja
  4. Filodendron podwójnie pierzasty - zastosowanie

Filodendron podwójnie pierzasty - opis

Roślina ma wzniesiony, rozłożysty pokrój. Dorasta do 1-1,5 m wysokości. Ze zgrubiałych pędów wyrastają korzenie powietrzne, które podpierają roślinę i pobierają wodę oraz składniki pokarmowe z podłoża. Liście osadzone są na długich, giętkich ogonkach. Najbardziej charakterystyczne dla tego gatunku filodendrona są liście: bardzo duże i głęboko powcinane, zaopatrzone w niewielkie włoski po obu stronach blaszki. Łodyga filodendrona podwójnie pierzastego jest gruba, widoczne są na niej ślady po opadłych ogonkach liściowych. Kiedy roślina stale przebywa w sprzyjających warunkach, może zakwitnąć. Kwiaty są niewielkie, białe, zebrane w kolbę i otoczone pochwą. Filodendron podwójnie pierzasty - jak każdy filodendron - jest trujący, ponieważ w swoich tkankach zawiera szczawiany wapnia.

Filodendron podwójnie pierzasty warunki uprawy

Filodendron podwójnie pierzasty wymaga ciepłego stanowiska, gdzie temperatura powietrza oscyluje wokół 22 st. C. Zazwyczaj temperatura poniżej 12 stopni powoduje zamieranie rośliny. Filodendron preferuje miejsca półcieniste oraz wolne od przeciągów. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne, żyzne i przewiewne, o odczynie lekko kwaśnym. Wskazane jest zraszanie liści, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie wysokiej wilgotności powietrza, która jest niezbędna do prawidłowego wzrostu rośliny.

Filodendron podwójnie pierzasty - pielęgnacja

Filodendron podwójnie pierzasty bardzo lubi nawożenie. W okresie intensywnego wzrostu należy ten zabieg wykonywać regularnie, co 7 dni. Najlepiej sprawdzają się nawozy mineralne do roślinnych doniczkowych, stosowane na przemian z nawozami organicznymi, np. biohumusem. Zimą roślina przechodzi fazę spoczynku - pamiętajmy wtedy o zaprzestaniu nawożenia oraz ograniczeniu podlewania.

Filodendron podwójnie pierzasty dobrze znosi przesadzanie, regularność tej czynność jest wręcz obowiązkowa, aby nie dochodziło do przerastania korzeni. Roślinę rozmnaża się przez podział odrostów korzeniowych - taki zabieg najlepiej wykonywać na wiosnę.

Filodendron podwójnie pierzasty - zastosowanie

Ten gatunek filodendrona polecany jest do dużych pomieszczeń, gdyż dość szybko się rozrasta. Tworzy ciekawe zielone aranżacje w pomieszczeniach. Jego charakterystyczne liście stosowane są także do popularnych ostatnio tzw. minimalistycznych botanicznych ozdób: jeden liść dużych rozmiarów umieszcza się w wazonie czy szklanej butelce.

>>Poznaj też: Najpopularniejsze duże kwiaty doniczkowe do domu i mieszkania

Poznaj inne rośliny doniczkowe o dekoracyjnych liściach:

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Termin kwitnienia III - IV
Wysokość 1 m - 1,5 m
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój wzniesiony
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe