Kalatea - Calathea

2021-04-12 17:46

Kalatea należy do rodziny marantowatych Marantaceae. Do tego rodzaju należy wiele gatunków, które głównie pochodzą z Brazylii.

Spis treści:

Kalatea – kwiat doniczkowy

Kalatea ma bardzo dekoracyjne liście i to jest powodem, że chętnie ozdabiamy nią nasze wnętrza. Jednak należy pamiętać, że jest dość wymagająca i najlepiej czuje się w warunkach zbliżonych do szklarniowych. W sprzedaży są jednak dostępne gatunki, które nieźle radzą sobie z warunkami panującymi w naszych mieszkaniach.

Kalatea Makoya

Najpopularniejsza jest bez wątpienia kalatea Makoya (Calathea makoyana) o owalnych, jajowatych liściach średnicy 20–25 cm, osadzonych na długich ogonkach. Liście są jasnozielone i mają ciemne plamy tworzące oryginalny wzór. Od spodu liście też mają wzór, ale w odcieniach fioletu. Kalatea Makoya osiąga do 60 cm wysokości.

Calathea – pielęgnacja i wymagania

Kalatea wymaga stanowiska jasnego lub półcienistego. Nie wolno stawiać jej w pełnym słońcu. Optymalna temperatura uprawy wynosi 18–22ºC. Należy zapewnić wysoką wilgotność powietrza, zwłaszcza gdy wyrastają nowe liście. Po okresie wegetacji rośliny przechodzą w stan spoczynku – w tym okresie temperaturę należy obniżyć do 13–16ºC.

Podłożem dla kalatei jest substrat próchniczy z dodatkiem ziemi, o pH 5–6. Rośliny przesadzamy co roku, latem.

Kalateę podlewamy regularnie letnią, miękką i odstaną wodą, pamiętając, aby podłoże było stale wilgotne i często zraszamy. Ale uważajmy, aby woda nie stała w podstawce, bo to może roślinie zaszkodzić.

Nawozić należy co 2 tygodnie od marca do września. Kalateę rozmnażamy przez podział rośliny. Każda część musi mieć korzenie i pędy.

Kalatea do domu - najpopularniejsze odmiany

  • kalatea lancetolistna (Calathea lancifolia) – liście podłużne, lancetowate z ciemnym tłem, spodnia część liści jest purpurowoczerwona;
  • kalatea obrzeżona (Calathea picturata) – pokrój wzniesiony, podłużne, owalne liście z białymi pasmami pośrodku i z ciemnozielonym brzegiem;
  • kalatea pręgowana (Calathea zebrina) – zielone liście z czerwonymi paskami na zewnętrznej stronie, czerwone od spodu;
  • kalatea falistolistna (Calathea rufibarba) – wąskie, lancetowate liście, falowane na obrzeżach, ciemnozielone z połyskiem, o czerwonawym odcieniu od spodu, osiąga ok. 30 cm wysokości;
  • kalatea ozdobna (Calathea majestica) – liście ciemnozielone z jasnymi liniami, osiąga do 100 cm.
Kategoria Doniczkowe
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Wysokość 50 cm - 1 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa liści/igieł zielono-biała
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł zielono-czerwona
Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE