Kalatea - Calathea

2021-04-12 17:46 Opracowanie: redakcja serwisu

Kalatea należy do rodziny marantowatych Marantaceae. Do tego rodzaju należy wiele gatunków, które głównie pochodzą z Brazylii.

Spis treści:

Kalatea – kwiat doniczkowy

Kalatea ma bardzo dekoracyjne liście i to jest powodem, że chętnie ozdabiamy nią nasze wnętrza. Jednak należy pamiętać, że jest dość wymagająca i najlepiej czuje się w warunkach zbliżonych do szklarniowych. W sprzedaży są jednak dostępne gatunki, które nieźle radzą sobie z warunkami panującymi w naszych mieszkaniach.

Kalatea Makoya

Najpopularniejsza jest bez wątpienia kalatea Makoya (Calathea makoyana) o owalnych, jajowatych liściach średnicy 20–25 cm, osadzonych na długich ogonkach. Liście są jasnozielone i mają ciemne plamy tworzące oryginalny wzór. Od spodu liście też mają wzór, ale w odcieniach fioletu. Kalatea Makoya osiąga do 60 cm wysokości.

Calathea – pielęgnacja i wymagania

Kalatea wymaga stanowiska jasnego lub półcienistego. Nie wolno stawiać jej w pełnym słońcu. Optymalna temperatura uprawy wynosi 18–22ºC. Należy zapewnić wysoką wilgotność powietrza, zwłaszcza gdy wyrastają nowe liście. Po okresie wegetacji rośliny przechodzą w stan spoczynku – w tym okresie temperaturę należy obniżyć do 13–16ºC.

Podłożem dla kalatei jest substrat próchniczy z dodatkiem ziemi, o pH 5–6. Rośliny przesadzamy co roku, latem.

Kalateę podlewamy regularnie letnią, miękką i odstaną wodą, pamiętając, aby podłoże było stale wilgotne i często zraszamy. Ale uważajmy, aby woda nie stała w podstawce, bo to może roślinie zaszkodzić.

Nawozić należy co 2 tygodnie od marca do września. Kalateę rozmnażamy przez podział rośliny. Każda część musi mieć korzenie i pędy.

Kalatea do domu - najpopularniejsze odmiany

  • kalatea lancetolistna (Calathea lancifolia) – liście podłużne, lancetowate z ciemnym tłem, spodnia część liści jest purpurowoczerwona;
  • kalatea obrzeżona (Calathea picturata) – pokrój wzniesiony, podłużne, owalne liście z białymi pasmami pośrodku i z ciemnozielonym brzegiem;
  • kalatea pręgowana (Calathea zebrina) – zielone liście z czerwonymi paskami na zewnętrznej stronie, czerwone od spodu;
  • kalatea falistolistna (Calathea rufibarba) – wąskie, lancetowate liście, falowane na obrzeżach, ciemnozielone z połyskiem, o czerwonawym odcieniu od spodu, osiąga ok. 30 cm wysokości;
  • kalatea ozdobna (Calathea majestica) – liście ciemnozielone z jasnymi liniami, osiąga do 100 cm.
Kategoria Doniczkowe
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Wysokość 50 cm - 1 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa liści/igieł zielono-biała
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł zielono-czerwona
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021