Maranta - Maranta

2020-07-16 15:47 Opracowanie: redakcja serwisu

Maranta pochodzi za Ameryki Południowej i Środkowej, w stanie naturalnym występuje w tropikach Brazylii. Należy do rodziny marantowatych Marantaceae.

Maranta to bardzo dekoracyjna roślina doniczkowa, której ozdobą są różnokolorowe, wzorzyste liście: okrągłe, aksamitne, z wyraźnie zaznaczonymi nerwami głównymi. Liście zwijają się na noc.

Maranta dorasta do około 25 cm wysokości. Najczęściej uprawiany jest gatunek Maranta leuconeura oraz jego dwie odmiany ‘Fascinator’ o liściach zielonych z czerwonymi nerwami i ‘Kerchoveana’ o liściach jasnozielonych z brunatnymi plamami. Kwiaty maranty są drobne, białofioletowe, podobne do kwiatów lobelii, ukazują się po 3-4 na długich łodyżkach.

Marantę najlepiej postawić w miejscu półcienistym, ponieważ zbyt dużo światła powoduje blednięcie liści. Maranta lubi ciepłe i wilgotne powietrze. Jeśli jest zbyt sucho, końcówki liści mogą brązowieć. Podlewać roślinę należy obficie (lubi wilgotne podłoże), szczególnie latem, kiedy też należy marantę zraszać (najlepiej codziennie), zimą należy podlewać i zraszać rzadziej: raz na dwa tygodnie.
Nawozić marantę należy od kwietnia do września co dwa tygodnie, roztworem nawozu o stężeniu o połowę niższym niż w instrukcji producenta. Przesadza się ją raz w roku, wiosną, do niezbyt wysokich doniczek, gdyż korzenie maranty nie sięgają głęboko. Przy przesadzaniu roślinę można rozmnożyć przez jej podział.

Kategoria Doniczkowe
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Wysokość 25 cm
Podlewanie dużo

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021