Ctenanthe - Ctenanthe oppenheimiana

2020-07-16 15:56

Ctenanthe to roślina wieloletnia należąca do rodziny marantowatych (Marantaceae). W środowisku naturalnym można ją spotkać w Brazylii. Botanicy wyhodowali jednak wiele kultywarów, znanych wyłącznie z uprawy. Dużą popularnością cieszą się odmiany 'Tricolor' i 'Variegata'.

Ctenanthe
Autor: www.thinkstockphotos.com Ctenanthe

Ctenanthe nie przekracza 100 cm wysokości. Jej największą ozdobą są mozaikowe liście. Często mają barwę ciemno- i jasnozieloną, kremową oraz fioletową.

Ctenanthe zaleca się uprawiać w spokojnym, zacisznym miejscu. Lubi miejsca lekko osłonięte, wolne od bezpośredniego nasłonecznienia. Nie znosi przeciągów oraz suchych pomieszczeń. Toleruje natomiast dyń tytoniowy. Temperatura powietrza nie powinna spadać poniżej 16 st. C. Optymalne są żyzne, przepuszczalne podłoża. Na dnie doniczki powinno się ułożyć solidną warstwę drenażową, aby zapobiec gniciu korzeni. Roślinę najlepiej przesadzać wiosną – co 2-3 lata.

Ctenanthe należy podlewać regularnie, miękką wodą. Podłoże nie powinno zbyt mocno wyschnąć. Do zasilania warto stosować nawozy dla roślin o ozdobnych liściach (dawki mocno rozcieńczone). Ctenathe dobrze reaguje na częste zraszanie. Roślina może być atakowana przez przędziorki i wciornastki. Częstym problemem jest także zwijanie i zasychanie końcówek liści (przyczyną jest zbyt mało wilgotne powietrze lub nadmiernie słoneczne stanowisko).Ctenanthe nadaje się zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrz. Jest dobrym tłem dla roślin ozdobnych z kwiatów. Ze względu na oryginalne liście warto komponować ją w kwietnikach z innymi roślinami doniczkowymi.

Sonda
Ile masz w domu roślin?
Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość 60 cm - 1 m
Podlewanie średnio
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł wielobarwna
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe