Pasiatka zwisła = Trzykrotka zwisła - Tradescantia zebrina = Zebrina pendula

2021-03-22 8:42

Pasiatka zwisła należy do rodziny kommelinowatych (Commelinaceae), w naturze rośnie w Ameryce Południowej i Północnej (od Brazylii po Meksyk). U nas jest uprawiana jako roślina doniczkowa o ozdobnych liściach.

Spis treści:

Pasiatka zwisła - opis

Pasiatka zwisła ma zwisające pędy, osiągające około 1 m długości. Dekoracyjne liście są z wierzchu zielone bądź szarozielone i mają dwa szerokie srebrzyste pasy. Od spodu liście są bordowoczerwone (czasami podobnie zabarwione są brzegi górnej strony liści).

Tradescantia zebrina - kwitnienie

Pasiatka zwisła kwitnie rzadko, przy czym kwiaty nie są jej ozdobą: tworzą się na końcach pędów, są niepozorne, drobne, trójpłatkowe, najczęściej różowofioletowe z białymi pylnikami.

Tradescantia zebrina potrzebuje rozproszonego światła. Najlepsze dla niej jest miejsce przy oknie wychodzącym na wschód lub północny zachód. Jeśli jednak światła będzie za mało, to liście będą mieć przewagę zielonego koloru, a pędy staną się wybiegnięte.

Pasiatka zwisła - podlewanie

Sadząc pasiatkę do doniczki trzeba pamiętać o warstwie drenażu. Roślinę podlewamy tak, aby podłoże było stale wilgotne, ale nie mokre. Po podlaniu każdorazowo należy wylać wodę z podstawki. Kolejny raz podlewa się, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie.

W sezonie raz w tygodniu z podlewaniem należy roślinę zasilać nawozami. Latem warto pasiatkę zraszać letnią wodą.W październiku należy zaprzestać nawożenia i ograniczyć podlewanie. W okresie spoczynku trzeba podlewać rzadziej, ale nie wolno dopuścić do całkowitego przeschnięcia bryły korzeniowej, bo przyczyni się to do zasychania najstarszych liści na pędzie. W okresie zimowym najlepiej przenieść roślinę w miejsce jasne o temperaturze nie niższej niż 16 st. C.

Wiosną pasiatkę można przyciąć, szczególnie jeśli zimą uschło dużo jej najstarszych liści. Przycina się zostawiając dwa węzły na każdym pędzie. Przyciętą roślinę należy przesadzić do nowego podłoża. 

Tradescantia zebrina - rozmnażanie

Pasiatkę zwisłą rozmnaża się za pomocą sadzonek, które pozyskujemy ścinając 15-centymetrowe wierzchołki pędów. Po usunięciu dolnych liści sadzonki można umieścić w doniczce wypełnionej podłożem albo włożyć do pojemnika z wodą. Sadzonki ukorzeniają się szybko.

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość do 1 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój zwisający
Barwa liści/igieł szarozielona
Barwa liści/igieł bordowoczerwona
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe