Peperomia kędzierzawa - Peperomia caperata

2020-07-16 15:45

Liście peperomii mogą mieć wiele kolorów: od zielonego przez srebrzysty, do czerwonego i bordowego, mogą być też pstrokate: biało-zielono-różowe. Niektóre odmiany kwitną – kwiaty są niepozorne.

Peperomia potrzebuje półcienistego stanowiska, z dala od bezpośredniego słońca, które może uszkadzać jej liście (płowieją, a pod wpływem ostrego słońca mogą ulec silnym poparzeniom). Podłoże do uprawy peperomii powinno być żyzne i przepuszczalne, może to być uniwersalne podłoże dla roślin. Roślinę należy podlewać umiarkowanie, niewielkimi dawkami wody, kolejny raz, gdy podłoże w doniczce nieco przeschnie.

Peperomia nie znosi zalewania (dlatego po każdym podlewaniu należy wylać nadmiar wody z podstawki), lubi jednak wysoką wilgotność powietrza, ale nie lubi zraszania, które może powodować plamy i zagniwanie jej silnie uwodnionych liści. Najlepiej roślinę postawić na podstawce wypełnionej kamykami i wodą (tak, aby dno doniczki nie dotykało lustra wody) lub doniczkę wstawić do większej, a przestrzeń między nimi wypełnić stale wilgotnym torfem lub mchem, który należy często zraszać. Szczególnie ważne jest to zimą, przy szczególnie suchym powietrzu.Peperomię zasila się niewielkimi dawkami nawozów dla roślin doniczkowych o ozdobnych liściach. Roślinę przesadza się, gdy korzenie wypełnią całą doniczkę. Zabieg ten przeprowadza się wiosną. Przesadzać należy ostrożnie, by nie uszkodzić (połamać) delikatnych i kruchych liści.Peperomię rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe około 2,5 cm długości, z kilkoma liśćmi szczytowymi. Ukorzeniamy je w wilgotnym podłożu z pomocą ukorzeniacza dla sadzonek zielnych, a po posadzeniu doniczkę okrywamy folią (by zwiększyć wilgotność powietrza). W ten sam sposób odmładzamy starsze rośliny, które dość silnie ogołacają się od dołu z liści. Należy to robić dość często, zwykle jest to konieczne już po dwóch latach uprawy.

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość 15 cm - 25 cm
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa liści/igieł czerwona
Barwa liści/igieł srebrzysta
Barwa liści/igieł wielobarwna
Barwa liści/igieł bordowa
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE