Pilea - Pilea

2020-07-16 15:44 Michał Mazik

Pilea jest u nas uprawiana jako roślina doniczkowa. Należy do rodziny pokrzywowatych  (Urticaceae). W środowisku naturalnym występuje na kilku kontynentach.

W Polsce z rodzaju Pilea najczęściej uprawia się następujące gatunki:

  • pilea błyszcząca (Pilea involucrata),
  • pilea peperomiowata (Pilea peperomioides),
  • pilea Cadiera (Pilea cadierei),
  • pilea grubolistna (Pilea crassifolia).

Poszczególne gatunki pilei różnią się pokrojem i wysokością roślin oraz kształtem i zabarwieniem liści. Pilee to zwykle rośliny krótkowieczne (kilka sezonów), nieprzekraczające 40 cm wysokości. Są ozdobne przede wszystkim z liści.

Pilea lubi stanowiska jasne o dużej ilości światła rozproszonego. Jest tolerancyjna względem podłoża – można używać uniwersalnej ziemi. Pilea dobrze rośnie w temperaturze pokojowej – nawet w okresie zimowym powinno się ją przechowywać w umiarkowanie ciepłym pomieszczeniu. Powinna być regularnie podlewania, gdyż negatywnie reaguje na przesuszenie. Lubi zraszanie – latem zabieg można przeprowadzać codziennie. Od wiosny do końca lata warto pileę nawozić – dawki nawozów powinny być jednak mocno rozcieńczone. Z reguły nie wymaga przesadzania. Po kilku latach pilea może stracić atrakcyjny wygląd i lepiej zastąpić ją młodym okazem. Łatwo rozmnaża się z sadzonek wierzchołkowych.Pilea jest ciekawą rośliną do dekoracji wnętrz. Warto ustawiać ją w pobliżu okna południowego lub na parapecie wystawy północnej. Niektóre gatunki można uprawiać w szklanych mini-ogrodach. Okazy płożące dobrze wyglądają w wiszących pojemnikach i na regale.

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość 20 cm - 40 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój płożący
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł wielobarwna

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021