Pilea - Pilea

2020-07-16 15:44

Pilea jest u nas uprawiana jako roślina doniczkowa. Należy do rodziny pokrzywowatych  (Urticaceae). W środowisku naturalnym występuje na kilku kontynentach.

W Polsce z rodzaju Pilea najczęściej uprawia się następujące gatunki:

  • pilea błyszcząca (Pilea involucrata),
  • pilea peperomiowata (Pilea peperomioides),
  • pilea Cadiera (Pilea cadierei),
  • pilea grubolistna (Pilea crassifolia).

Poszczególne gatunki pilei różnią się pokrojem i wysokością roślin oraz kształtem i zabarwieniem liści. Pilee to zwykle rośliny krótkowieczne (kilka sezonów), nieprzekraczające 40 cm wysokości. Są ozdobne przede wszystkim z liści.

Pilea lubi stanowiska jasne o dużej ilości światła rozproszonego. Jest tolerancyjna względem podłoża – można używać uniwersalnej ziemi. Pilea dobrze rośnie w temperaturze pokojowej – nawet w okresie zimowym powinno się ją przechowywać w umiarkowanie ciepłym pomieszczeniu. Powinna być regularnie podlewania, gdyż negatywnie reaguje na przesuszenie. Lubi zraszanie – latem zabieg można przeprowadzać codziennie. Od wiosny do końca lata warto pileę nawozić – dawki nawozów powinny być jednak mocno rozcieńczone. Z reguły nie wymaga przesadzania. Po kilku latach pilea może stracić atrakcyjny wygląd i lepiej zastąpić ją młodym okazem. Łatwo rozmnaża się z sadzonek wierzchołkowych.Pilea jest ciekawą rośliną do dekoracji wnętrz. Warto ustawiać ją w pobliżu okna południowego lub na parapecie wystawy północnej. Niektóre gatunki można uprawiać w szklanych mini-ogrodach. Okazy płożące dobrze wyglądają w wiszących pojemnikach i na regale.

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość 20 cm - 40 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój płożący
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł wielobarwna
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE