Kaladium - Caladium

2020-07-16 15:50 Katarzyna Józefowicz
Kaladium
Autor: photos.com Kaladium

Należące do rodziny obrazkowatych kaladium to jedna z najpiękniejszych roślin doniczkowych o ozdobnych liściach.

W uprawie najczęściej spotyka się kaladium dwubarwne (łac. Caladium bicolor), którego główną ozdobą są wyrastające na smukłych ogonkach duże, strzałkowate lub sercowate liście, o różnych zestawieniach kolorystycznych. Ich blaszka liściowa może być biała, zielona, czerwona lub różowa, ozdobiona dodatkowo kontrastowym unerwieniem lub obrzeżem, np. odmiany 'White Christmas', 'White Queen', 'Candyland'. Niektóre z odmian mogą mieć również liście wielobarwne ('Florida Cardinal', 'Florida Moonlight', 'Kathleen') lub ozdobione fantazyjnymi wzorami i cętkami ('Irene Dank', 'Raspberry Moon', 'Gingerland'). 

Decydując się na uprawę kaladium, należy pamiętać, że ta tropikalna roślina ma bardzo wysokie i dość szczególne wymagania. W okresie wegetacji (od wiosny do jesieni) wymaga dużo ciepła (temperatura 20-26 st.C), wysokiej wilgotności powietrza (nie lubi jednak zraszania liści), stałej wilgotności podłoża oraz bardzo jasnego stanowiska, osłoniętego przed bezpośrednim słońcem.

Kaladium najlepiej rośnie w przepuszczalnej i próchniczej ziemi torfowej, choć poradzi sobie również w dobrej ziemi kwiatowej. Kaladium nie znosi przesuszenia ani zalewania podłoża, dlatego roślinę należy podlewać systematycznie, ale umiarkowanie. Kiedy jesienią kaladium zacznie zasuszać liście, bulwę należy wyjąć z doniczki i przechować w suchym torfie, w pomieszczeniu o temperaturze około 18 st.C. Wczesną wiosną (luty-marzec) świeżo posadzone bulwy należy zahartować, przechowując w temperaturze 24-26 st.C, a kiedy wypuszczą pierwsze liście, stopniowo przyzwyczaić je do typowej temperatury pokojowej. Doniczkę z kaladium należy ustawić w miejscu widnym, ciepłym i jak najbardziej wilgotnym.
Kaladium rozmnaża się za pomocą bulwek potomnych, pozyskanych z rośliny matecznej.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Termin kwitnienia V - VI
Wysokość 30 cm - 80 cm
Podlewanie dużo
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł wielobarwna
Barwa kwiatów zielonobiała

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021