Jak rozmnażać rośliny doniczkowe? Pobieranie i ukorzenianie sadzonek

2024-02-15 20:37

Jeśli jesteś miłośnikiem roślin i chcesz, by Twój dom był pełen roślinności, nie musisz wydawać wielkich pieniędzy. Jest świetny sposób na to, by z jednej rośliny stworzyć kilka egzemplarzy. Jak rozmnażać domowe rośliny doniczkowe? Podpowiem Ci!

Spis treści

  1. Rozmnażanie roślin doniczkowych
  2. Jak rozmnażać popularne rośliny doniczkowe?
  3. Jak pobrać sadzonki?
  4. Ukorzenianie w wodzie
  5. Jak długo ukorzeniać w wodzie?
  6. Sadzenie ukorzenionych sadzonek

Rozmnażanie roślin doniczkowych

Co zrobić, by nie wydając pieniędzy powiększyć swoją kolekcję roślin doniczkowych i mieć ich w domu więcej? Spróbuj samodzielnie je rozmnożyć! To naprawdę nie jest trudne. Zacznij od własnoręcznie ukorzenionych sadzonek.

Rośliny można rozmnażać dwoma sposobami: generatywnie (wysiewając nasiona) oraz wegetatywnie (przez sadzonki, czyli fragmenty rośliny). Zajmijmy się tą drugą metodą, która w odróżnieniu od pierwszej gwarantuje, że nowe rośliny będą dokładnie takie same, jak te, z których pobraliśmy sadzonki.

Jak rozmnażać popularne rośliny doniczkowe?

Rozmnażanie roślin z sadzonek pędowych to prosty i praktycznie bezkosztowy sposób na otrzymanie nowych roślinek. W największym skrócie sprowadza się do odcięcia od rośliny matecznej fragmentów pędów i ukorzenieniu ich (ukorzenienie to po prostu wytworzenie korzeni). To z tych ukorzenionych pędów powstaną nowe rośliny doniczkowe.

W ten sposób możemy rozmnożyć na przykład epipremnum, scindapsusy, hoje, trzykrotki, difenbachie, fittonie, draceny, fikusy, cissusy, filodendrony, syngonium czy bardzo modną monsterę.

Warto wiedzieć

Najlepszym momentem na rozmnażanie roślin doniczkowych przez sadzonki jest wiosna – to właśnie wtedy roślina rośnie najintensywniej i mamy największe szanse na ukorzenienie pobranej części rośliny.

Jak pobrać sadzonki?

Na początek przyglądamy się roślinie, którą chcemy rozmnożyć i wybieramy pędy, z których pobierzemy sadzonki, czyli fragmenty pędów. Mogą to być fragmenty ze środka pędu bądź jego wierzchołek (czy koniec pędu, na którym pojawiają się nowe liście). Pamiętajmy, że muszą być zdrowe!.

Następnie ścinamy wybrane fragmenty ostrym nożem (lepiej nie używać do tego nożyczek albo sekatora, ponieważ te narzędzia podczas cięcia zgniatają tkanki pędu niszcząc naczynia przewodzące wodę). Takie sadzonki powinny mieć 10-15 cm długości. Ważne jest to, by każda sadzonka (czyli ten ucięty kawałek pędu) miała przynajmniej jeden węzeł (krótki, często zgrubiały fragment łodygi, z którego wyrosną nowe korzenie).

Jeśli chcesz rozmnożyć pnącze takie jak epipremnum czy scindapsus, możesz ściąć dłuższy fragment pędu (np. długości 50 cm) i pociąć go na mniejsze części.

Ukorzenianie w wodzie

Pobrane sadzonki umieszczamy w czystym naczyniu, zanurzając je w wodzie o temperaturze pokojowej (najlepiej odstanej, nie prosto z kranu). Najlepiej, gdy naczynie jest przezroczyste, bo wtedy możemy obserwować poziom wody i gdy jej ubywa – dolewać. Wtedy też będziemy widzieć, jak pojawią się korzenie i jak będą się rozwijać.

Zanim włożymy pędy do wody trzeba usunąć najniżej położone liście, które mogą zgnić w wodzie. Do jednego naczynia możemy włożyć więcej niż jednej kawałek pędu – zależy to od wielkości naczynia.

Jak długo ukorzeniać w wodzie?

W zależności od tego, jaki gatunek rośliny rozmnażamy, pobrane sadzonki ukorzeniają się od kilku do kilkunastu tygodni. Nowe roślinki są gotowe do posadzenia, gdy korzenie są dobrze wykształcone. Wtedy przygotowujemy niewielkie doniczki (pamiętajmy, aby doniczka nie była zbyt duża) wypełnionych żyznym, przepuszczalnym podłożem.

Sadzenie ukorzenionych sadzonek

Ukorzenione sadzonki wyjmujemy z naczynia i rozdzielamy delikatnie, by nie urwać korzeni. Następnie sadzimy je (pojedynczo lub po kilka – w zależności od gatunku i wielkości sadzonek). Po posadzeniu nowe roślinki trzeba podlać, aby podłoże „okleiło” korzenie. Pierwsze nawożenie można wykonać nie wcześniej niż po dwóch tygodniach po posadzeniu.

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Kwiaty doniczkowe. Jak podlewać storczyki?