Difenbachia - Dieffenbachia

2022-04-01 13:46

Difenbachia (Dieffenbachia) jest jedną z najpiękniejszych roślin o ozdobnych liściach. Pochodzi z Brazylii, należy do rodziny obrazkowatych Araceae. Została nazwana przypuszczalnie od nazwiska J. Dieffenbacha – ogrodnika cesarskiego pałacu w Schönbrunn w Austrii (około 1830 r.). Rodzaj Dieffenbachia obejmuje około 20 gatunków.

Spis treści

  1. Difenbachia (Dieffenbachia) - opis
  2. Difenbachia - trująca roślina doniczkowa
  3. Difenbachia pielęgnacja
  4. Difenbachia - przesadzanie i rozmnażanie

Difenbachia (Dieffenbachia) - opis

Difenbachie mają duże, szerokie liście z charakterystycznym, różnobarwnym rysunkiem, odmiennym u różnym gatunków. Kupując difenbachię należy wybierać rośliny krępe, o dobrze wybarwionych liściach. Unikamy roślin o liściach uszkodzonych, mających popękane nerwy oraz żółknących w dolnych partiach rośliny. Starsze rośliny niekiedy wydają kwiaty, ale kwiatostan difenbachii nie jest okazały i dekoracyjny (cienki, z zielonkawą pochwą), aby nie osłabiać rośliny, najlepiej go usunąć.

Difenbachia - trująca roślina doniczkowa

Sok difenbachii uważany jest za silnie trujący, dlatego po zabiegach dokonywanych na roślinie należy dokładnie umyć ręce.

Difenbachia pielęgnacja

Difenbachia nie musi stać przy oknie, można ją postawić także w miejscach półcienistych, ale należy pamiętać, że odmiany silniej pstrolistne lubią więcej światła. Optymalna temperatura dla difenbachii wynosi 15–18 st. C. Przez krótki okres roślina może znieść obniżenie temperatury do 10 st. C, chociaż czasem traci wtedy dolne liście. Maksymalna temperatura latem wynosi 24 st. C, ale przy zachowaniu wysokiej wilgotności powietrza (najlepiej ustawić doniczkę na kamykach w podstawce z wodą, w ten sposób, aby roślina nie stała w wodzie). Co 2–3 tygodnie należy umyć ostrożnie liście gąbką (łatwo je obłamać). Wiosną i latem należy rośliny podlewać obficie 2–3 razy w tygodniu. Zimą zaś trzeba utrzymywać ziemię lekko wilgotną, podlewając letnią wodą nie częściej niż raz w tygodniu.W miesiącach letnich zasilamy rośliny raz w miesiącu nawozem płynnym. Difenbachie nadają się również do uprawy hydroponicznej.

Difenbachia - przesadzanie i rozmnażanie

Rośliny przesadzamy raz w roku na wiosnę, do doniczki o dwa numery większej. W miarę wzrostu difenbachia traci dolne liście – obumierające liście należy systematycznie usuwać. Gdy roślina stanie się zbyt wysoka i niezbyt zdobi ogołoconą łodygą, ścinamy ją około 10 cm nad ziemią – z dolnej części łodygi odrosną nowe pędy. Ze ściętego pędu możemy przygotować sadzonki (wierzchołkowe z liśćmi oraz inne z fragmentów łodygi), które po ukorzenieniu (na przykład w wodzie), wsadzamy do doniczki wypełnionej podłożem. Cięcie wykonujemy w rękawiczkach dla ochrony przed sokiem rośliny.

Nazwa łacińska Dieffenbachia
Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Zimozielone Nie
Wysokość 30 cm - 3 m
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielono-biała
Pokrój wzniesiony
Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE