Filodendron - Philodendron

2021-03-01 11:17

Filodendrony doniczkowe to dość silnie rosnące pnącza, które z czasem należy oplatać na coraz wyższych palikach lub kratkach. Starsze egzemplarze wytwarzają długie zwisające korzenie powietrzne, których nie należy odcinać.

Spis treści:

Filodendron – uprawa

Stanowisko dla filodendrona powinno być półcieniste, roślina nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia – liście stają się wtedy wyblakłe, a padające na nie bezpośrednie promienie słoneczne mogą powodować ich poparzenia. W miejscu zbyt zacienionym liście grubieją, a międzywęźla stają się długie i wybujałe. W starszym wieku, oprócz stabilnych kratek lub palików, wymaga ciężkich, stabilnych donic, w przeciwnym wypadku roślina łatwo będzie się przewracać i łamać.

Podłoże do uprawy filodendrona powinno być żyzne, próchnicze i przepuszczalne, można użyć uniwersalnego podłoża dla roślin doniczkowych.

Filodendron – podlewanie

Filodendrony należy podlewać niezbyt często, ale obficie, kolejny raz dopiero po przeschnięciu wierzchniej warstwy podłoża. Zaleca się zraszanie rośliny, szczególnie zimą, w przeciwnym wypadku końce liści mogą zasychać. Można też doniczkę ustawić na podstawce wypełnionej kamykami i wodą (dno doniczki nie może dotykać lustra wody) lub obłożyć podstawę rośliny mchem, który należy intensywnie spryskiwać (aby stale był wilgotny).

Częste spryskiwanie rośliny, a zwłaszcza nawilżanie palików z włókna kokosowego, przy których jest prowadzona, pomaga wrastać roślinie w nie i ją stabilizuje. Liście trzeba regularnie czyścić wilgotną szmatką zmoczona w letniej wodzie (ich duża powierzchnia dość szybko pokrywa się kurzem). Można je nabłyszczać, ale nie częściej niż raz na kilka miesięcy.

Nawożenie i rozmnażanie filodendrona

Filodendron należy zasilać nawozami wieloskładnikowymi dla roślin doniczkowych o ozdobnych liściach.

Roślinę przesadza się wiosną, kiedy korzenie wypełnią całkowicie wnętrze doniczki, nawet co roku. Filodendrony rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe lub pędowe, z minimum jednym liściem i korzeniami przybyszowymi. Sadzonki można ukorzeniać w wodzie lub bezpośrednio w podłożu.

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość do 5 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE