Filodendron - Philodendron

2021-03-01 11:17

Filodendrony doniczkowe to dość silnie rosnące pnącza, które z czasem należy oplatać na coraz wyższych palikach lub kratkach. Starsze egzemplarze wytwarzają długie zwisające korzenie powietrzne, których nie należy odcinać.

Spis treści:

Filodendron – uprawa

Stanowisko dla filodendrona powinno być półcieniste, roślina nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia – liście stają się wtedy wyblakłe, a padające na nie bezpośrednie promienie słoneczne mogą powodować ich poparzenia. W miejscu zbyt zacienionym liście grubieją, a międzywęźla stają się długie i wybujałe. W starszym wieku, oprócz stabilnych kratek lub palików, wymaga ciężkich, stabilnych donic, w przeciwnym wypadku roślina łatwo będzie się przewracać i łamać.

Podłoże do uprawy filodendrona powinno być żyzne, próchnicze i przepuszczalne, można użyć uniwersalnego podłoża dla roślin doniczkowych.

Filodendron – podlewanie

Filodendrony należy podlewać niezbyt często, ale obficie, kolejny raz dopiero po przeschnięciu wierzchniej warstwy podłoża. Zaleca się zraszanie rośliny, szczególnie zimą, w przeciwnym wypadku końce liści mogą zasychać. Można też doniczkę ustawić na podstawce wypełnionej kamykami i wodą (dno doniczki nie może dotykać lustra wody) lub obłożyć podstawę rośliny mchem, który należy intensywnie spryskiwać (aby stale był wilgotny).

Częste spryskiwanie rośliny, a zwłaszcza nawilżanie palików z włókna kokosowego, przy których jest prowadzona, pomaga wrastać roślinie w nie i ją stabilizuje. Liście trzeba regularnie czyścić wilgotną szmatką zmoczona w letniej wodzie (ich duża powierzchnia dość szybko pokrywa się kurzem). Można je nabłyszczać, ale nie częściej niż raz na kilka miesięcy.

Nawożenie i rozmnażanie filodendrona

Filodendron należy zasilać nawozami wieloskładnikowymi dla roślin doniczkowych o ozdobnych liściach.

Roślinę przesadza się wiosną, kiedy korzenie wypełnią całkowicie wnętrze doniczki, nawet co roku. Filodendrony rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe lub pędowe, z minimum jednym liściem i korzeniami przybyszowymi. Sadzonki można ukorzeniać w wodzie lub bezpośrednio w podłożu.

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość do 5 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany