Kwiaty w mieszkaniu: jak czyścić liście roślin doniczkowych

2021-03-02 7:17

Czy wiesz, jak prawidłowo czyścić liście kwiatów doniczkowych? Rośliny doniczkowe, którymi ozdabiamy nasze wnętrza, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jednym z zabiegów pielęgnacyjnych jest czyszczenie liści roślin doniczkowych.

jak czyścić liście kwiatów
Autor: Thinkstockphotos.com

Aby rośliny doniczkowe, które ustawiamy w naszych mieszkaniach, czy biurach były ich prawdziwą ozdobą, należy je odpowiednio pielęgnować. Pielęgnacja roślin doniczkowych to nie tylko podlewanie i nawożenie, ale także systematyczne czyszczenie liści. Na liściach roślin doniczkowych, tak jak na meblach czy podłodze w domu, osadza się kurz, który zapycha aparaty szparkowe znajdujące się na liściach, wskutek czego rośliny gorzej rosną. Warstwa kurzu na liściach powoduje także, że roślina nie wygląda estetycznie i staje się mniej atrakcyjna. Podpowiadamy, jak prawidło czyścić i myć rośliny doniczkowe.

Czytaj też:

Kurz gromadzi się na liściach roślin przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, gdy w naszych domach włączone jest centralne ogrzewanie, a wietrzenie pomieszczeń jest ograniczone. Kurz z liści roślin doniczkowych należy usuwać nawet kilka razy w miesiącu.

Jak czyścić liście roślin doniczkowych

Sposób czyszczenia liści zależy od gatunku i rozmiaru rośliny.

1.    Rośliny doniczkowe o liściach pokrytych włoskami, np. fiołek afrykański, begonie – kurz ścieramy wyłącznie za pomocą pędzelka bądź suchej szmatki (do czyszczenia nie używamy wody!).

2.    Rośliny doniczkowe o dużych liściach, np. fikus liriolistny, monstera, draceny – kurz usuwamy przecierając całe blaszki liściowe wilgotną ściereczką (pamiętajmy o częstym płukaniu ściereczki!).

3.    Rośliny doniczkowe o drobnych liściach, np. fikus benjamina, epipremnum – kurz najlepiej usunąć w kąpieli wodnej, którą najczęściej wykonuje się spryskując obficie całe rośliny niezbyt silnym strumieniem wody z prysznica (pamiętajmy o zasłonięciu folią powierzchni ziemi w doniczce na czas kąpieli – w ten sposób zbyt dużo wody nie dostanie się do podłoża). 

Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych