Kwiaty w mieszkaniu: jak czyścić liście roślin doniczkowych

2021-03-02 7:17
jak czyścić liście kwiatów
Autor: Thinkstockphotos.com

Czy wiesz, jak prawidłowo czyścić liście kwiatów doniczkowych? Rośliny doniczkowe, którymi ozdabiamy nasze wnętrza, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jednym z zabiegów pielęgnacyjnych jest czyszczenie liści roślin doniczkowych.

Aby rośliny doniczkowe, które ustawiamy w naszych mieszkaniach, czy biurach były ich prawdziwą ozdobą, należy je odpowiednio pielęgnować. Pielęgnacja roślin doniczkowych to nie tylko podlewanie i nawożenie, ale także systematyczne czyszczenie liści. Na liściach roślin doniczkowych, tak jak na meblach czy podłodze w domu, osadza się kurz, który zapycha aparaty szparkowe znajdujące się na liściach, wskutek czego rośliny gorzej rosną. Warstwa kurzu na liściach powoduje także, że roślina nie wygląda estetycznie i staje się mniej atrakcyjna. Podpowiadamy, jak prawidło czyścić i myć rośliny doniczkowe.

Czytaj też:

Kurz gromadzi się na liściach roślin przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, gdy w naszych domach włączone jest centralne ogrzewanie, a wietrzenie pomieszczeń jest ograniczone. Kurz z liści roślin doniczkowych należy usuwać nawet kilka razy w miesiącu.

Jak czyścić liście roślin doniczkowych

Sposób czyszczenia liści zależy od gatunku i rozmiaru rośliny.

1.    Rośliny doniczkowe o liściach pokrytych włoskami, np. fiołek afrykański, begonie – kurz ścieramy wyłącznie za pomocą pędzelka bądź suchej szmatki (do czyszczenia nie używamy wody!).

2.    Rośliny doniczkowe o dużych liściach, np. fikus liriolistny, monstera, draceny – kurz usuwamy przecierając całe blaszki liściowe wilgotną ściereczką (pamiętajmy o częstym płukaniu ściereczki!).

3.    Rośliny doniczkowe o drobnych liściach, np. fikus benjamina, epipremnum – kurz najlepiej usunąć w kąpieli wodnej, którą najczęściej wykonuje się spryskując obficie całe rośliny niezbyt silnym strumieniem wody z prysznica (pamiętajmy o zasłonięciu folią powierzchni ziemi w doniczce na czas kąpieli – w ten sposób zbyt dużo wody nie dostanie się do podłoża). 

Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Uroki grudnia chłoniemy wszystkimi zmysłami. Wzrokiem, smakiem, dotykiem… Wyraz temu dajemy w aktualnym numerze „M jak Mieszkanie”.

Kup dostęp od 1 zł
Mjakmieszkanie grudzień