Zroślicha stopowcowa = syngonium - Syngonium podophyllum

2020-07-16 15:36

Syngonium to pnącze z rodziny obrazkowatych (Araceae). Pochodzi z tropikalnych obszarów Ameryki Środkowej oraz północnych rejonów Ameryki Południowej. W Polsce jest uprawiany jako roślina doniczkowa.

Syngonium wymaga jasnego lub półcienistego miejsca, z dala od południowych promieni słonecznych, które mogą powodować poparzenia liści. Najlepiej będzie wyglądać w głębi pomieszczenia, ponieważ postawiona na parapecie będzie odwracać górne strony blaszek liściowych w stronę światła (warto przekręcać co jakiś czas doniczkę). Starszą roślinę można prowadzić przy palikach kokosowychSyngonium uprawiane w pomieszczeniach osiąga do 1,5 m wysokości (rocznie przyrasta około 30 cm i wytwarza 6–7 liści).Główną ozdobą syngonium są liście: pojedyncze, długoogonkowe, zazwyczaj strzałkowate, o długości do 30 cm. Liście odmian uprawnych mają różne odcienie zieleni, są często jasnozielone i zwykle mają różnego rodzaju jaśniejsze wybarwienia.Podłoże do uprawy zroślichy powinno być żyzne i przepuszczalne, można użyć uniwersalnego podłoża do roślin doniczkowych z domieszka odkwaszonego torfu.Podlewać roślinę należy obficie – podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Dobrze jest zraszać liście ciepła miękką wodą, szczególnie zimą (w okresie grzewczym) , w przeciwnym wypadku końce liści mogą zasychać. Można też doniczkę z rośliną postawić na podstawce wypełnionej kamykami i wodą (jej dno nie może dotykać lustra wody).Syngonium należy nawozić raz na 2–3 tygodnie słabym roztworem nawozów wieloskładnikowych do roślin doniczkowych o ozdobnych liściach.Syngonium przesadza się wiosną, gdy bryła korzeniowa rośliny całkowicie wypełni doniczkę. Roślinę rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe lub pędowe z minimum jednym liściem i korzeniami przybyszowymi. Sadzonki można ukorzeniać w wodzie albo bezpośrednio w podłożu.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Wysokość do 1,5 m
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł jasnozielona
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021