Fitonia - Fittonia verschaffeltii

2020-07-16 15:53

Fitonia to roślina doniczkowa o dekoracyjnych liściach. W jej pielęgnacji największą rolę odgrywa systematyczne podlewanie.

Fitonia potrzebuje miejsca półcienistego lub cienistego, o dużej wilgotności powietrza – nadmierna ilość światła powoduje zasychanie liści. Często uprawiana jest w towarzystwie paproci i bluszczu. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne, może być uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych. Doniczka powinna być niewielka i dość płaska (roślina ma dość płytki system korzeniowy).

Fitonię podlewać należy obficie, podłoże powinno być stale lekko wilgotne, nie wolno dopuścić do jego przesuszania. Zalecane zraszanie miękką, ciepłą wodę bez zawartości wapnia, szczególnie zimą, w przeciwnym wypadku końce liści mogą zasychać. Można też doniczkę z fitonią ustawić na podstawce wypełnionej kamykami i wodą (ale dno doniczki nie może dotykać lustra wody). Liście należy czyścić wilgotną szmatką z letnią wodą, nie wolno nabłyszczać.Fitonię nawozi się raz na 2–3 tygodnie słabym roztworem nawozów wieloskładnikowych dla roślin doniczkowych o ozdobnych liściach, a rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe (ukorzeniają się w temperaturze 22–24 st. C).

Kategoria Doniczkowe
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko cieniste
Wysokość do 20 cm
Barwa liści/igieł zielono-biała
Barwa liści/igieł zielono-czerwona
Podlewanie obficie
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Nasi Partnerzy polecają