Figowiec benjamina = Fikus benjamina - Ficus benjamina

2022-03-11 14:00

Figowiec benjamina (ficus benjamina) jest najlepiej znanym spośród gatunków fikusów o małych liściach.

Spis treści

  1. Figowiec benjamina – opis
  2. Fikus – odmiany
  3. Fikus benjamin – wymagania
  4. Fikus benjamina – pielęgnacja
  5. Fikus benjamina – przycinanie

Figowiec benjamina – opis

Figowce drobnolistne, uprawiane w pomieszczeniach mogą osiągnąć wysokość powyżej 5 m. Dlatego decydując się na ten gatunek należy mieć na względzie, że za jakiś czas będzie zajmował dużo miejsca w naszym mieszkaniu i konieczne będzie zapewnienie roślinie potrzebnej do wzrostu przestrzeni.

Ficus benjamina ma zwieszające się pędy (zwłaszcza u większych roślin) oraz błyszczące, zielone, około 8 cm długości i 2,5 cm szerokości, gęsto osadzone na pędach liście. Wymaga dobrego oświetlenia, jest szczególnie wrażliwy na zimne przeciągi. Dobrze znosi suche powietrze dzięki skórzastym liściom z woskowym nalotem.

Fikus – odmiany

Na rynku dostępne są odmiany o zielonych i zielono-białych liściach. Kupując fikusa należy wybierać egzemplarze rozkrzewione, natomiast unikać roślin o liściach opadających lub żółknących w dolnej części rośliny.

Fikus benjamin – wymagania

Fikus benjamina wymaga dużo światła, w przeciwnym razie traci liście. Wymaga temperatury co najmniej 13°C. Maksymalna temperatura latem to 24°C. Nie lubi nadmiaru wody i reaguje nań żółknięciem i zrzucaniem liści.

Fikus benjamina – pielęgnacja

W lecie należy podlewać nie częściej niż 2 razy w tygodniu, zimą co 7–10 dni. Nie wolno dopuścić, aby rośliny stały w wodzie. W okresie wegetacji należy zasilać co 14 dni płynnym nawozem, najlepiej przeznaczonym do roślin o ozdobnych liściach.

Figowiec benjamina lubi częste (nawet codzienne) zraszanie letnią wodą. Jeśli zraszanie nie wystarcza do utrzymania liści w czystości, używamy preparatu nabłyszczającego, ale nie częściej niż raz na 2 miesiące. Młode rośliny przesadza się raz do roku, wiosną, natomiast starszym jedynie wymienia się górną warstwę ziemi w donicy.

Fikus benjamina – przycinanie

Przycinamy roślinę, gdy „wymyka się nam spod kontroli”. Najlepiej robić to wiosną, gdy roślina rozpoczyna wzrost po zimowym spoczynku. Powstałe po cięciu rany zasypuje się miałkim węglem drzewnym.

Figowiec benjamina w starszym wieku wykształca korzenie powietrzne (podobnie jak filodendrony), których nie wolno obcinać. Ten gatunek fikusa rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe pozyskane wiosną z wierzchołków pędów i ukorzenionych w mnożarce w temperaturze około 24°C.

Poznaj inne domowe fikusy:

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko

słoneczne

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość 30 cm - 2,5 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa liści/igieł zielono-biała
Pokrój krzaczasty

Rośliny doniczkowe jako naturalne leki. Czy wiesz jakie mają działania lecznicze?

Pytanie 1 z 4
Anginowiec - na co stosować?
Anginowiec
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE