Figowiec pnący = Fikus pnący - Ficus pumila

2020-11-14 18:50
Figowiec pnący
Autor: www.thinkstockphotos.com Figowiec pnący

Figowiec pnący (fikus pnący) należy do rodziny morwowatych (Moraceae). W środowisku naturalnym można go spotkać w Japonii oraz Chinach.

W ojczyźnie pochodzenia figowiec pnący uprawiany jest jako roślina okrywowa. W uprawie w warunkach domowych długość pędów figowca pnącego zwykle nie przekracza kilkudziesięciu centymetrów długości. Liście są drobne, jajowate. Mają barwę jednolicie zieloną, zielono-białą lub zielono-żółtą.

Figowiec pnący zaleca się uprawiać w miejscach lekko osłoniętych. Odmiany o liściach barwnych mają nieco większe wymagania świetlne. Roślina najlepiej rośnie w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza (warto ją regularnie zraszać). Optymalne do uprawy fikusa pnącego jest żyzne, przepuszczalne podłoże - może to być uniwersalna ziemia wymieszania z piaskiem i korą.

Figowiec pnący lepiej rośnie w mniejszych pojemnikach. Wymaga regularnego podlewania. Źle reaguje nawet na krótkotrwałe przesuszenie bryły korzeniowej – może wtedy zamierać. Nawozi się go oszczędnie, najlepiej stosując nawozy ze zwiększoną dawką potasu.Rozmnażanie fikusa pnącego jest łatwe – wystarczy ukorzenić sadzonki pędowe. W suchych warunkach może być atakowany przez przędziorki. Zaleca się systematycznie przycinać pędy rośliny - zabieg ten pozwoli uzyskać gęsty i jednocześnie zwarty pokrój.

Fikus pnący ze względu na pokrój najlepiej prezentuje się w wiszących pojemnikach i kwietnikach. Można go także uprawiać w tradycyjnych donicach prowadząc go np. na paliku lub kratownicy. Znakomicie nadaje się do tworzenia wielogatunkowych kompozycji.

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość 20 cm - 1 m
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa liści/igieł zielono-biała
Barwa liści/igieł zielono-żółta
Pokrój pnący
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021