Figowiec pnący = Fikus pnący - Ficus pumila

2020-11-14 18:50

Figowiec pnący (fikus pnący) należy do rodziny morwowatych (Moraceae). W środowisku naturalnym można go spotkać w Japonii oraz Chinach.

Figowiec pnący
Autor: www.thinkstockphotos.com Figowiec pnący

W ojczyźnie pochodzenia figowiec pnący uprawiany jest jako roślina okrywowa. W uprawie w warunkach domowych długość pędów figowca pnącego zwykle nie przekracza kilkudziesięciu centymetrów długości. Liście są drobne, jajowate. Mają barwę jednolicie zieloną, zielono-białą lub zielono-żółtą.

Figowiec pnący zaleca się uprawiać w miejscach lekko osłoniętych. Odmiany o liściach barwnych mają nieco większe wymagania świetlne. Roślina najlepiej rośnie w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza (warto ją regularnie zraszać). Optymalne do uprawy fikusa pnącego jest żyzne, przepuszczalne podłoże - może to być uniwersalna ziemia wymieszania z piaskiem i korą.

Figowiec pnący lepiej rośnie w mniejszych pojemnikach. Wymaga regularnego podlewania. Źle reaguje nawet na krótkotrwałe przesuszenie bryły korzeniowej – może wtedy zamierać. Nawozi się go oszczędnie, najlepiej stosując nawozy ze zwiększoną dawką potasu.Rozmnażanie fikusa pnącego jest łatwe – wystarczy ukorzenić sadzonki pędowe. W suchych warunkach może być atakowany przez przędziorki. Zaleca się systematycznie przycinać pędy rośliny - zabieg ten pozwoli uzyskać gęsty i jednocześnie zwarty pokrój.

Fikus pnący ze względu na pokrój najlepiej prezentuje się w wiszących pojemnikach i kwietnikach. Można go także uprawiać w tradycyjnych donicach prowadząc go np. na paliku lub kratownicy. Znakomicie nadaje się do tworzenia wielogatunkowych kompozycji.

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość 20 cm - 1 m
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa liści/igieł zielono-biała
Barwa liści/igieł zielono-żółta
Pokrój pnący
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE