Figowiec lirolistny = fikus liriolistny = figowiec dębolistny - Ficus lyrata

2020-11-14 17:04

Figowiec liriolistny, znany też jako fikus liriolistny i figowiec dębolistny, to jeden z mniej popularnych gatunków figowca.

Fikus liriolistny
Autor: Magdalena Michalak Fikus liriolistny

Spis treści

  1. Figowiec lirolistny – opis
  2. Fikus dębolistny – uprawa
  3. Fikus lyrata – rozmnażanie

Figowiec lirolistny – opis

Ten gatunek figowca w naturze dorasta do 15-30 m wysokości, natomiast w domowej uprawie doniczkowej osiąga 3-10 m wysokości. Ze względu na duże rozmiary nadaje się do uprawy jedynie w przestronnych i wysokich pomieszczeniach (w uprawie doniczkowej rośnie głównie w górę i słabo się rozgałęzia).Największą ozdobą fikusa liriolistnego są duże, szerokie, intensywnie zielone, owalne, skórzaste liście o lekko pofalowanych brzegach, przypominające kształtem instrument muzyczny - lirę (stąd nazwa). Fikus liriolistny w warunkach domowych kwitnie bardzo rzadko, a jego kwiaty są niepozorne.

Fikus dębolistny – uprawa

Figowiec liriolistny jest rośliną łatwą w uprawie, choć ma dość wysokie wymagania cieplne. Przez cały rok wymaga temperatury 19-24 st.C oraz dostatecznie ciepłego, przepuszczalnego i umiarkowanie wilgotnego podłoża. Należy mu również zapewnić stanowisko bardzo widne, ale osłonięte przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Miejsce dla fikusa liriolistnego trzeba wybrać bardzo starannie, gdyż roślina nie lubi przestawiania. Ze względu na dużą powierzchnię na liściach fikusa liriolistnego gromadzą się znaczne ilości kurzu, dlatego konieczne jest systematyczne jego usuwanie, najlepiej przecierając liście wilgotną szmatką.

Fikus lyrata – rozmnażanie

Rozmnażanie figowca liriolistnego w warunkach domowych jest dość trudne, chociaż możliwe. Największą szansę powodzenia dają pobrane z rośliny sadzonki wierzchołkowe, które po usunięciu mlecznego soku (umieszczając na kilka godzin w letniej wodzie) można spróbować ukorzenić w wilgotnym i ciepłym podłożu torfowym.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Wysokość 3 m - 10 m
Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych